Syndrom paryski dotyka turystówFot. unsplash.com/@michaelfousert

Popularne miejsca na świecie, które rozczarowały turystów

Turyści masowo odwiedzają największe atrakcje na świecie i chętnie dzielą się opiniami na ich temat. Okazuje się, że cuda świata nie wszystkim przypadły do gustu, a powody ich rozczarowania bardzo często są podobne.

Turyści, którzy widzieli atrakcje na własne oczy, są najlepszym źródłem informacji o tym, czy warto jechać w jakieś miejsce. Reklamy nie powiedzą nam, jakie są słabe strony danego obiektu, ani jak wielu innych turystów spotkamy podczas wizyty. Opinia odwiedzających może być bardzo cenna.

Jednym z najpopularniejszych portali, które zawierają informacje o różnych miejscach na całym świecie, jest Trip Advisor. Każdy może tam zamieścić swoją opinię, a także zdjęcia. Największe atrakcje świata mają od kilkunastu do kilkuset tysięcy ocen od zadowolonych - lub nie - turystów. Kilka cudów świata zostało określonych jako przereklamowane.

Tadż Mahal

Tadż Mahal, czyli mauzoleum wybudowane przez cesarza Mumtaza Mahala dla zmarłej żony, jest uznawane za najwspanialszy budynek w Indiach. Turyści odwiedzają go z dwóch powodów: zachwyciły ich zdjęcia lub pragną zobaczyć jeden z cudów świata. Sam budynek jest rzeczywiście niezwykle piękny, jednak wszystko, co dzieje się wokół niego, zniechęca odwiedzających.

Tadż Mahal

Fot. Tadż Mahal/ unsplash.com/ Jovyn Chamb

Na każdym kroku można spotkać natrętnych sprzedawców i oszustów, a bilety są bardzo drogie. Turyści mają ograniczony czas na zwiedzanie, ale w kasie nie zawsze są o tym informowani. Później trzeba dopłacić za nadprogramowe minuty. Nawet przewodnicy bywają niemili i próbują wyłudzić dodatkowe napiwki.

Koloseum

Nie lepsze opinie ma rzymskie Koloseum. Wspaniała starożytna arena znacznie traci na atrakcyjności, gdy się ją zobaczy z bliska. Turyści mają możliwość wejścia do środka, które wygląda niczym plac budowy. Pośród zachwytów pojawiły się komentarze, że nie wiadomo, które elementy są autentyczne, a które zrekonstruowano.

Koloseum

Fot. Koloseum/ unsplash.com/Marco Chilese

- Byliśmy nieustannie bombardowani przez handlarzy ulicznych, którzy próbowali sprzedać bransoletki, selfie sticki i inne tandetne przedmioty – napisał John z Wielkiej Brytanii. Jego zdanie nie jest odosobnione - wiele osób narzeka na sprzedawców, których trzeba odganiać jak muchy.

Machu Picchu

Machu Picchu jest jednym z najlepiej zachowanych miast Inków. Chociaż jest położone na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m., spotkamy tam tłumy turystów. Wielu z nich jest zachwyconych ruinami, jednak trudno nie zauważyć negatywnych opinii. Tym, na co narzeka najwięcej osób, to tłok. Nawet zrobienie zdjęcia jest wyczynem, ponieważ bez przerwy jest się szturchanym przez inne osoby.

Machu Picchu

Fot. Machu Picchu/ unsplash.com/ Evan Sanchez

Wszędzie ustawiają się kolejki, bilety są drogie, a sam dojazd również wymaga dużych nakładów finansowych i mnóstwa sił. Turyści skarżą się na innych turystów i oszustów, czyli tak, jak w większości atrakcji światowego formatu.

Turyści są rozczarowani i nikogo to nie dziwi

Rozczarowanie, które odczuwają turyści w miejscu, o którego odwiedzeniu marzyli, nazywane jest syndromem paryskim. Nazwa nie jest przypadkowa - stolica Francji bardzo często nie spełnia oczekiwań odwiedzających, którzy widzieli niesamowite zdjęcia i słyszeli o romantycznej atmosferze czy wspaniałych zabytkach.

Wybierając się na wakacje warto zapoznać się z opiniami innych osób, jednak należy pamiętać, że są bardzo subiektywne. To, co jednym przeszkadza, na nas może nie zrobić wrażenia, bo będziemy zapatrzeni w budowlę. Jeśli nie lubimy tłumów, można zrezygnować z najpopularniejszych atrakcji, na rzecz mało znanych, które również uczynią nasz wyjazd niezapomnianym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Fly4free

Następny artykuł