Turysci.pl
lotnisko w Warszawie

Fot. wikimedia.commons/PanSG/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Polskie lotniska liczą straty w milionach pasażerów. Podsumowali ostatni rok, nie jest dobrze

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Lotniska w Polsce, podobnie jak linie lotnicze, wiele tracą w czasie pandemii. Ostatni rok miał być wyjątkowo udany, ale ruch pasażerski zatrzymał się, a potem tylko częściowo powrócił. Zamiast zapowiadanego rekordu liczby podróżnych, cofnęl

Lotnisko bez podróżnych nie ma powodu, by się otwierać. Po wielu latach stałych wzrostów liczby pasażerów, nasze porty lotnicze rozrosły się, zatrudniając tysiące osób. Gdy zawieszono loty, ich praca przestała być potrzebna.

Porównując liczbę pasażerów z roku 2019 i 2020 widać, jak wiele polskie lotniska straciły w czasie pandemii. Spadek o 70 proc. z prawie 50 mln do 14,9 mln, cofnął nas do lat 2005 - 2006, kiedy tylu podróżnych było satysfakcjonujące.

Ogromny spadek, zamiast wzrostu

Ubiegły rok miał być przełomowy. Eksperci zapowiadali, że pierwszy raz w historii porty lotnicze w naszym kraju obsłużą łącznie ponad 50 mln pasażerów. Do marca wszystko szło dobrze.

Po wkroczeniu koronawirusa do Europy, tylko kwestią czasu pozostawało zamknięcie granic. Niemal wszystkie państwa zdecydowały się na zawieszenie lotów i przywrócenie kontroli na przejściach granicznych.

W marcu zawieszono wszelkie połączenia lotnicze na 3 miesiące. Ten okres najbardziej odbił się na ostatecznym wyniku naszych lotnisk. Później powoli odbudowywała się siatka połączeń, lecz w samolotach część miejsc musiała być pusta.

Pasażerowie również podchodzili z rezerwą do podróży, a zanim udało się osiągnąć w miarę wysokie obroty na lotniskach, już trzeba było zawieszać połączenia. Druga fala koronawirusa zmroziła ruch pasażerski.

Fot. Lotniska świecą pustkami/ unsplash.com/Keith Chan

Lotniska opustoszały

Patrząc na poszczególne porty lotnicze w Polsce, można zauważyć, że najwięcej straciła Warszawa (13,4 mln). Nie jest to jednak obiektywne, ponieważ na Okęciu zawsze było dużo pasażerów i spadek procentowy jest mniejszy niż np. w Rzeszowie (z 772 tys. do 230 tys.).

Liczba pasażerów w 2020 r. przedstawiają się następująco:

 • Lotnisko Chopina: 5,482 mln

 • Kraków: 2,593 mln

 • Gdańsk: 1,711 mln

 • Katowice: 1,446 mln

 • Wrocław: 1,007 mln

 • Modlin: 872 tys.

 • Poznań: 657,7 tys.

 • Rzeszów: 235,1 tys.

 • Szczecin: 187 tys.

 • Lublin: 124,2 tys.

 • Bydgoszcz: (szacunkowo) ok. 128 tys.

 • Łódź: 75,2 tys.

 • Szymany: 62,3 tys.

 • Zielona Góra: 19,6 tys.

Lotniska patrząc w przyszłość, nie zawsze widzą sukces. W Łodzi zarządcy portu oraz władze miasta podjęli decyzję o jego sprzedaży. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Wyniki nie były zadowalające nawet w 2019 r. (242 tys. pasażerów) a w 2020 r. spadły do 75 tys.

W Krakowie nikomu nie przyszło do głowy sprzedawać lotniska, za to obliczono, kiedy uda się odbudować ruch pasażerski na poziomie z 2019 r. Władze obiektu są zdania, że najwcześniej nastąpi to w 2025 r., jednak nie ma pewności, jak rozwinie się sytuacja w Europie i na świecie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >