obostrzenia złe wieści

Fot. unsplash.com/Eunice Stahl/zdjęcie poglądowe

Nowe informacje ws. znoszenia obostrzeń. Doradca premiera o branży hotelarskiej

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Przedstawiciele branży turystycznej czekają na informacje o tym, jak będą zmieniały się obostrzenia rządowe po zakończeniu kwarantanny narodowej, która została przedłużona do 31 stycznia. Temat ten szczególnie interesuje między innymi hotelarzy, którzy od 7 listopada nie mogą przyjmować wczasowiczów.

O tym, jak mogą zmieniać się obostrzenia sanitarne od 1 lutego, został zapytany doradca premiera ds. COVID-19, profesor Horban. Udzielając wywiadu na łamach portalu money.pl, doktor przyznał, że branża usługowa będzie musiała niestety jeszcze poczekać. Nie mógł też podać konkretnych terminów.

Jak zmienią się obostrzenia od 1 lutego?

Profesor Horban podkreślił, że jest zbyt wcześnie, by mówić, jak zmienią się obostrzenia w najbliższym czasie. Doradca premiera ds. COVID-19 przyznał, że toczą się pewne rozmowy, jednak wiele wskazuje na to, że turystyka nie jest jeszcze głównym temat tych dyskusji.

Redaktor znowu antycypuje mi przyszłość. Jest jeszcze za wcześnie. Cały czas decydujemy. W przyszłym tygodniu możemy wypuścić do szkół resztę dzieci z klas podstawowych, moim zdaniem powinniśmy. A co dalej? Zobaczymy – mówi profesor Horban na łamach portalu money.pl.

Na zapowiedzi odmrażania gospodarki czekają właściciele hoteli oraz lokali gastronomicznych, którzy chcą móc znów przyjmować turystów. Niestety profesor Horban dał jasno do zrozumienia, że łagodzenie restrykcji będzie stopniowe i najpierw w obiektach noclegowych będą mogły zakwaterować się osoby podróżujące służbowo, dopiero później wczasowicze.

Nie tylko to może niepokoić zarówno hotelarzy, jak i osoby, które czekają z niecierpliwością na urlop. Doradca premiera ds. COVID-19 przyznał, że obecnie nie ma jasnego harmonogramu, dlatego podanie terminów otwarcia hoteli czy pensjonatów jest niemożliwe.

Galerie mogą czekać, hotele - jeśli będą rozmrażane – to powolutku. Najpierw podróże służbowe, a później przyjemnościowe. To samo z pozostałymi usługami, muszą jeszcze troszeczkę poczekać. Harmonogram? Nie ma harmonogramu, jest tworzony w trakcie – dodał profesor.

Obostrzenia sparaliżowały turystykę

Obostrzenia wprowadzone jeszcze w zeszłym roku niemal całkowicie sparaliżowały branżę turystyczną i wstrzymały ruch. Zgodnie z rozporządzeniem o kwarantannie narodowej zawieszona została działalność hoteli, pensjonatów i innych ośrodków noclegowych, w których zatrzymywać mogą się jedynie służby mundurowe, pracownicy medyczni oraz pacjenci szpitali specjalistycznych wraz z opiekunami.

Zamknięte zostały również ośrodki narciarskie. Chociaż początkowo zapowiadano, że obostrzenia te będą trwały do końca ferii zimowych, czyli 17 stycznia, to ostatecznie restrykcje zostały przedłużone do końca miesiąca. Niestety wiele wskazuje na to, że od 1 lutego dla turystów i przedstawiciele branży nie zmieni się zbyt wiele.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o przedłużaniu ograniczeń w całej Europie. O szczegółach dowiedzieć się możecie z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: money.pl