Lockdown i zamknięte granice. Trudna sytuacja w Europie może potrwać nawet do wiosny
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie kraje przedłużają restrykcje sanitarne
Do jakich krajów podróżowanie może być utrudnione nawet do wiosny
Gdzie obowiązuje godzina policyjna
Europa nadal jest terenem, po którym nie jest łatwo podróżować i wiele wskazuje na to, że sytuacja ta nie zmieni się w przeciągu najbliższych tygodni. Nawet jeśli turyści spełnią warunki, by przemieszczać się między krajami zgodnie z przepisami, to na miejscu nie będą mogli korzystać z większości atrakcji. O szczegółach informuje portal Onet.pl
Chociaż rozpoczęcie szczepień może przywrócić swobodne podróżowanie, to Europa potwierdza, że nie dojdzie do tego tak szybko, jakby życzyli sobie turyści. We Francji przedłużono godzinę policyjną, a w takich krajach jak Szwajcaria, Włochy czy Holandia wyznaczono dalszy koniec lockdownu.
Europa z wieloma restrykcjami. Powrót do normalnej turystyki jeszcze daleko
WIele wskazuje na to, że Europa do wiosny może być objęta wieloma ograniczeniami, co potwierdziła niedawno kanclerz Angela Merkel, która oświadczyła, że w Niemczech właśnie tak długo jeszcze może obowiązywać kwarantanna, jak donosi Onet.pl. Przyjrzyjmy się więc, na jakie ograniczenia możemy trafić w ciągu najbliższych tygodni.
W czwartek 14 stycznia przedłużenie obostrzeń potwierdzono we Francji, gdzie premier Jean Castex oświadczył, że godzina policyjna została wydłużona o dwie godziny. Zmiana obowiązuje na terenie całego kraju. Od soboty 16 stycznia we Francji nie można opuszczać domów między 18:00 a 6:00. Do wyjątków należą specjalne sytuacje jak wizyta u lekarza, praca czy ważne przyczyny rodzinne.
Warto pamiętać, że każdy, kto będzie przebywał w przestrzeni publicznej po godzinie 18:00, powinien posiadać specjalne zaświadczenie. Restrykcje przedłużono na co najmniej 15 kolejnych dni. Zamknięte pozostają kina, teatry, muzea i siłownie. Chociaż premier nie wprowadził całkowitej kwarantanny, to nie wyklucza takiego scenariusza, jeśli sytuacja będzie się pogarszała.
Kwarantanna obejmująca cały kraj została natomiast przedłużona w Niemczech. Nasi sąsiedzi będą musieli przestrzegać obecnych przepisów aż do końca stycznia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez niemiecki dziennik „Bild” Angela Merkel nie wyklucza, że restrykcje być może trzeba będzie przedłużyć aż do kwietnia.
Zdaniem niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna być może uda się złagodzić część restrykcji, jednak niektóre z nich będą musiały obowiązywać jeszcze przez kolejne dwa lub 3 miesiące. W Niemczech nadal zamknięte pozostają bary oraz restauracje, a także placówki handlowe, które nie sprzedają podstawowych produktów. Warto pamiętać, że między innymi w Bawarii wprowadzono jeszcze ostrzejsze ograniczenia, zgodnie z którymi korzystając z transportu publicznego, należy nosić specjalne maski typu FFP2.
Nowe ograniczenia w nocy z czwartku na piątek (14 na 15 stycznia) weszły w życie w Portugalii. W kraju ogłoszono kwarantannę narodową, która będzie trwała co najmniej miesiąc. Ogłaszając nowe restrykcje, premier Antonio Costa podkreślił, że w ciągu najbliższych dni wszyscy muszą zostać w domach. Podobnie jak w Polsce, zamknięte będą restauracje oraz siłownie. Zawieszona będzie też działalność zakładów fryzjerskich.
Europa: Włochy już przedłużyły ograniczenia do kwietnia
Fakt, że Europa nadal nie będzie łatwym regionem dla podróżnych chcących spędzić normalne wczasy, potwierdza przykład Włoch. Tutejszy rząd przedłużył restrykcje związane ze stanem wyjątkowym aż do 30 kwietnia. Podróżowanie między regionami bez ważnej przyczyny będzie niemożliwe do 15 lutego.
Jednak włoski rząd umożliwi otwarcie barów oraz restauracji, które będą musiały działać zgodnie z reżimem sanitarnym. Będzie to dotyczyło lokali znajdujących się w strefach niższego zagrożenia epidemicznego – niższej i zielonej. Władze podtrzymały godzinę policyjną od 22:00 do 5:00.
Restrykcje rządowe zostały przedłużone też w Danii, gdzie restrykcje będą obowiązywały do 7 lutego. Główną przyczyną tej decyzji jest szybka transmisja nowej odmiany koronawirusa, którą wykryto w Wielkiej Brytanii. By dostać się na teren Danii, należy okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
18 stycznia nowe restrykcje pojawią się również w Szwajcarii. Tu można spodziewać się zamknięcia sklepów, które nie sprzedają artykułów podstawowych. W prywatnych spotkaniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Władze wprowadzają również pracę zdalną, a do końca lutego zamknięte pozostaną obiekty kulturalne i gastronomia.
Narodowa kwarantanna została przedłużona także w Holandii (do 9 lutego), Belgii (do 1 marca) oraz większości regionów Hiszpanii (w Katalonii restrykcje potrwają co najmniej do 24 stycznia). Dodatkowo w Belgii i Hiszpanii nadal obowiązuje godzina policyjna. Ograniczenia nie zmieniły się natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie minister zdrowia uznał, że obecny reżim sanitarny jest wystarczający.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o zmianach dotyczących przepisów przemieszczania się w kierunku Wielkiej Brytanii. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Onet.pl