Turysci.pl
testy na koronawirusa

Fot. pixabay/smuldur

Nie jeden, a dwa testy na koronawirusa aby przekroczyć granicę. Holandia ma projekt

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Testy na koronawirusa stały się popularnym warunkiem wjazdu w wielu krajach. Podróżni są niezadowoleni z decyzji Wielkiej Brytanii, która wymaga kwarantanny, lecz Holandia już planuje utrudnienia na granicy. Jako pierwsza w Europie chce wpro

Testy na koronawirusa są obowiązkowe przy przekraczaniu granicy m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii czy Czech. Niektóre kraje dają podróżnym wybór, jaki rodzaj testu chcą wykonać albo zrezygnują z niego na rzecz kwarantanny.

W Holandii pojawił się już zarys nowych restrykcji, które będą ograniczały nie tylko ruch graniczny, ale też swobodę mieszkańców. Od wprowadzenia zmian w życie dzieli ich jeden krok - parlament musi zatwierdzić projekt.

Nowe zasady mają zacząć obowiązywać w sobotę, na co zareagowała linia lotnicza KLM. Postanowiła zawiesić wszystkie loty międzykontynentalne oraz część połączeń w Europie.

Fot. Amsterdam/ unsplash.com/ Jace & Afsoon

Dwa testy na koronawirusa przed wyjazdem

Rząd Holandii postanowił zaostrzyć restrykcje, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W tym celu zobowiązuje podróżnych do wykonania dwóch testów, jeszcze przed przekroczeniem granicy. W tym samym czasie Rumunia postanowiła znieść obowiązek kwarantanny dla osób zaszczepionych.

Pierwszy test PCR nadal trzeba wykonać na 72 godziny przed przyjazdem, jednak to nie wystarczy. Tuż przed samą podróżą, czyli np. przed wejściem na pokład samolotu, trzeba będzie wykonać szybki test antygenowy.

To dodatkowy obowiązek dla podróżujących i spory kłopot, ponieważ trzeba będzie pojawić się wcześniej na lotnisku, a w ostatniej chwili może się okazać, że jednak nie polecimy. Podobne obawy ma szefostwo KLM, które nie chce zostawiać swoich pracowników za granicą.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że od soboty rząd wprowadzi także zakaz wszelkich lotów z Wielkiej Brytanii, RPA i Ameryki Południowej na okres jednego miesiąca. Przewoźnicy i tak tną siatkę połączeń, ponieważ brakuje chętnych na loty.

Godzina policyjna i wysokie kary

Nie mniej kontrowersji wzbudza pomysł wprowadzenia godziny policyjnej. W tym kraju po raz ostatni obowiązywała ona podczas II Wojny Światowej. Jeśli parlament to zatwierdzi, od soboty nie będzie można wychodzić z domu między 20:30 a 4:30. Za złamanie tej zasady będzie groził mandat w wysokości 95 euro.

Ograniczenie ruchu na granicach planują też Niemcy. Sytuacja epidemiczna wymusza na nich konkretne działania, dlatego możliwe jest przywrócenie kontroli granicznych. We wtorek Angela Merkel poinformowała o tym argumentując zamknięcie granic obawą przed nowymi mutacjami koronawirusa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Tanie loty

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >