Turysci.pl
Niemcy zapowiadają kontrole na granicach

flickr.com/Portal NowinyPL

Możliwy powrót kontroli na granicach. Niemcy rozważają wprowadzenie nowych restrykcji

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Granica jednego z naszych sąsiadów znów może być kontrolowana. Mowa o Niemczech. Z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej władze tego kraju rozważają kontrole nawet na granicach z państwami Unii Europejskiej.

Granice wielu państw są dokładnie kontrolowane w celu uniknięcia dodatkowego zagrożenia epidemiologicznego. Wewnętrzne granice UE były jednak otwarte od kilku miesięcy. Teraz Niemcy planują to zmienić.

Niemcy planują kontrole graniczne

Informacje na ten temat przekazała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu wyjaśniła, że argumentem dla kontroli granic wewnętrznych UE, miałoby być zagrożenie wynikające z kolejnych mutacji koronawirusa.

- Wcale tego nie chcemy, liczymy na partnerską współpracę z sąsiadami, ale gdyby te kraje miały podążać innymi drogami, czego w tej chwili nie dostrzegam, to musimy być przygotowani na ostateczność i powiedzieć: musimy przywrócić kontrole graniczne - powiedziała Merkel.

- Musimy być wyjątkowo ostrożni, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjazdy z krajów, w których pojawiły się nowe, bardziej zaraźliwe mutacje koronawirusa - dodała kanclerz Niemiec w rozmowie z niemieckimi mediami. 

We wtorek odbyło się spotkanie Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych. Podczas rozmów podjęto decyzję o przedłużeniu twardego lockdownu do 14 lutego. Pierwszą datą był 31 stycznia.

W związku z rygorystycznymi obostrzeniami zamknięte pozostaną szkoły i przedszkola, restauracje, puby, teatry, muzea, a także większość handlu. Wyjątkiem są jedynie sklepy spożywcze, przemysłowe oraz apteki. Więcej o Niemczech można przeczytać tutaj.

Angela Merkel podczas wtorkowego spotkania, fot. FABRIZIO BENSCH/AFP/East News

Nowe restrykcje w Europie

Niemcy nie są jedynym krajem, w którym pojawiły się nowe obostrzenia. Stało się tak też we Włoszech. W piątek 4 grudnia zamieszczono oficjalną informację od włoskiego Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że obywatele niektórych europejskich krajów muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie i nadzorowi sanitarnemu.

Jeśli pokażą aktualny, negatywny wynik testu na koronawirusa, nie muszą się izolować. Na liście znajduje się Polska, ale też Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Wielka Brytania, Szwajcaria i Monako.

Kolejny kraj, który wprowadził dodatkowe restrykcje to Szwajcaria. Planując wyjazd do tego regionu, trzeba się liczyć z koniecznością odbycia obowiązkowej kwarantanny. Nakaz obejmuje nie tylko przyjezdnych z Polski, ale też Andory, Chorwacji, Gruzji, Jordanii, Litwy i wielu innych państw. Pełną listę można znaleźć tutaj.

Przypominamy, że sytuacja epidemiologiczna wciąż jest trudna niemal na całym świecie. W Europie wprowadzono wiele restrykcji już w grudniu 2020 roku, kiedy pojawiła się informacja o nowym szczepie koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Brama Brandenburska - jedna z atrakcji Niemiec, fot. pexels.com/Shvets Anna

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >