Górska Odyseja zbierze śmieci

Fot. https://www.facebook.com/GorskaOdyseja

Dominik przejdzie 700 km po górach, zbierając śmieci zostawione przez turystów. Ważna akcja

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

„Górska Odyseja” to coś więcej, niż krajoznawcza podróż od Bieszczad po Sudety Zachodnie. Dominik Dobrowolski chce zachęcić Polaków do zbierania śmieci, które turyści zostawiają na szlakach. Ekolog i podróżnik planuje pokonać 700 kilometrów.

Akcje takie jak „Górska Odyseja” pokazują problem, jaki pojawia się nie tylko w regionach górskich. Turyści zostawiają na łonie natury mnóstwo śmieci zarówno w drodze na szczyty, jak i opalając się na plażach. Niektóre tereny leśne zaczynają niestety przypominać wysypiska, a Lasy Państwowe wydają 20 milionów na ich oczyszczanie.

„Górska Odyseja” Dominika Dobrowolskiego ma zwiększyć świadomość turystów

„Górska Odyseja” zorganizowana przez Dominika Dobrowolskiego to część walki ze śmieceniem w lasach. O tym, że zanieczyszczanie natury to realny problem, mówił też dyrektor Lasów Państwowych.

Śmieci w lasach to nie tylko przykry widok, ale też realne zagrożenie dla przyrody. Jedna plastikowa butelka może stać się pułapką dla setek owadów – słowa Andrzeja Koniecznego, dyrektora Lasów Państwowych cytuje Polsat News.

Do akcji Dominika Dobrowolskiego może dołączyć każdy. Ekolog i podróżnik przyznał, że zainspirował się innym wydarzeniem, które ma promować walkę z porzucaniem plastiku. Dominik postanowił, że polskie góry będą dobrym miejscem na przeprowadzenie takiej akcji.

Akcja została zainspirowana międzynarodowym projektem "Plastic Odyssey". Specjalny statek w czasie trzyletniego kursu wyławia plastikowe śmieci, które już na pokładzie w specjalnej instalacji są zamieniane na paliwo dla tego statku – słowa Dominika cytuje Polsat News.

Dominik planuje raz w miesiącu pokonać 70 kilometrów wraz z ochotnikami. Ekolog przypomina, że do akcji może przyłączyć się każdy. Marsze, podczas których będą zbierane śmieci, mają odbywać się weekendami.

23 stycznia w Ustrzykach Górnych odbyć ma się zbiórka. Zakończenie akcji zaplanowano natomiast na październik, a ostatnim przystankiem ma być Świeradów-Zdrój.

Warto przypomnieć, że to już druga akcja, której organizacji podjął się Dominik Dobrowolski. W zeszłym roku odbyła się „Bałtycka Odyseja”. Na tym nie koniec – ekolog zapowiedział już na 2022 rok „Rzeczną Odyseję”, która będzie przebiegała wzdłuż Wisły. Informacje na temat "Górskiej Odysei" pojawiają się na oficjalnym koncie Dominika. Kibicujemy Dominikowi i zachęcamy do przyłączenia się do wydarzenia.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pladze małych szklanych butelek, które są rozrzucane w Tatrach przez turystów. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News