Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Prawdziwa plaga w Tatrach. Winni są turyści. Mieszkańcy nie wiedzą, co robić
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 05.09.2020 12:04

Prawdziwa plaga w Tatrach. Winni są turyści. Mieszkańcy nie wiedzą, co robić

Tatry plaga małpek
Fot. wikipedia.org/ Krzysztof T./ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Tatry podczas tegorocznych wakacji przechodziły prawdziwe oblężenie turystyczne. Duża część Polaków zrezgynowała w tym roku z wakacji za granicą i postanowiła spędzić wczasy w nadmorskich kurortach lub właśnie w górach. Chociaż to niewątpliwie było powodem do radości osób pracujących w sektorze turystycznym, wraz z natłokiem podróżnych pojawiła się także prawdziwa plaga.

Wśród turystów, którzy odwiedzają tatry, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli kilka problematycznych zachowań. Jedno z najbardziej uciążliwych związane jest ze spożywaniem alkoholu. Problem jest złożony i niesie za sobą wiele konsekwencji, które odczuwają mieszkańcy na południu Polski. Z relacji przekazanych mediom wynika, że część podróżnych, przebywając na górskich szlakach, nie potrafi zachować umiaru, co prowadzi do utrudnień.

Tatry: część turystów spożywa za dużo alkoholu i zostawia po sobie śmieci

Tatry przeżywają prawdziwy napór turystów. Niestety część podróżnych pozwala na spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach, co później niesie za sobą poważne konsekwencje. Nietrzeźwe osoby często są sprowadzane ze szlaków przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

- Niestety zdarza się, że spotykamy turystów, którzy tego alkoholu za dużo spożywają na szlaku. Taka sytuacja z pijanym człowiekiem, który słania się na nogach, a znajduje się w terenie górzystym, jest trudna dla nas jako służb, żeby mu pomóc. Do takiej osoby, choć de facto nic jej nie dolega, muszą dotrzeć pracownicy parku albo ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego" - słowa Grzegorza Lorka, zastępcy komendanta straży Tatrzańskiego Parku Narodowego cytuje Wirtualna Polska.

Tatry mają też inny problem związany ze spożywaniem alkoholu przez turystów. Mnóstwo podróżnych zabiera ze sobą na szlaki tzw. małpki - szklane butelki z alkoholem o pojemności około 100-200 ml - i po opróżnieniu po prostu je wyrzuca. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego mają przez to dużo sprzątania.

- W tym roku musieliśmy zmierzyć się z nowego rodzaju śmieciami. To szklane butelki, małe piersiówki - dodaje Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że odwiedzający Tatry podróżni powinni pamiętać o odpowiednim zachowaniu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skandalicznych scenach w Warszawie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Za nami kolejne wakacje. Pod względem frekwencji niewiele różniły się od poprzednich. Mandatów było mniej, za to sezon obfitował w remonty szlaków. Pojawiły się także nowe e-usługi: parking i ubezpieczenie PZU NNW Na Szlaku. ???? W wakacje łącznie odnotowaliśmy 1 280 604 wejścia. W 2019 roku w analogicznym okresie było to 1 345 975 wejść. Największą popularnością cieszyły się szlak do Morskiego Oka, Dolina Kościeliska oraz Kuźnice jako punkt wyjścia. ???? Prowadzone były remonty szlaków. Za nami naprawa dwukilometrowego fragmentu drogi do Morskiego Oka, szlaku Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch oraz Sucha Przełęcz – Przełęcz Liliowe. Zakończyliśmy też prace remontowe szlaków w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Jarząbczej. Nową nawierzchnię zauważą turyści zmierzający na Świnicę oraz na Krzyżne z Doliny Pańszczycy. Wciąż trwają roboty na odcinkach Morskie Oko – Świstówka, Krzyżne – Dolina Pięciu Stawów oraz Żleb Kulczyńskiego. Remontowany jest też szlak w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej pomiędzy Brzezinami a Halą Gąsienicową. ???? – W minione wakacje nasze służby wystawiły mniej mandatów niż o tej porze ubiegłego roku – mówi Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży Parku. Najczęstsze wykroczenia to schodzenie ze szlaków, wjazdy różnymi pojazdami na drogi wewnętrzne, biwakowanie i wprowadzanie psów. ???? Sporym problemem okazały się psy, wprowadzane przez właścicieli bądź samotnie błąkające się po szlakach. – Wielokrotnie psy były sprowadzone, zawsze są karmione i pojone, publikujemy też ich wizerunek w mediach społecznościowych i szukamy właścicieli. Jeśli to się nie udaje, przekazujemy psa do schroniska – zwraca uwagę Lorek. ???? Okres wakacyjny to również czas testowania nowych usług. Pierwsza z nich to e-parking. Turyści chcący dojechać samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską musieli dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca za pośrednictwem strony tpn.pl. ???? Kolejna nowość to możliwość kupienia przez Internet krótkoterminowego ubezpieczenia NNW w Tatrach, przygotowanego przez PZU we współpracy z TPN. Ubezpieczenie kosztuje 2,50 zł za dzień i można je wykupić je stronie www.nnwnaszlaku.pl. Więcej informacji: tpn.pl/nowosci fot. Marcin Strączek-Helios

Post udostępniony przez Tatrzański Park Narodowy (@tatrzanskiparknarodowy)

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: Wakacje Polska