Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Sejm zmienia zasady bonu turystycznego. Czy Polacy jednak wcześniej skorzystają z pieniędzy?
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 22.01.2021 18:26

Sejm zmienia zasady bonu turystycznego. Czy Polacy jednak wcześniej skorzystają z pieniędzy?

bon turystyczny objeść zmiany
Fot. pixabay.com/adnovak

Polski Bon Turystyczny w wakacje okazał się bardzo dobrym posunięciem rządu. Projekt miał zarówno wesprzeć przedsiębiorców turystycznych, którzy ponieśli straty podczas wiosennego lockdownu, jak i zachęcić Polaków do korzystania z atrakcji na terenie kraju. Jak tylko świadczenia ruszyły, skorzystało z nich mnóstwo Polaków.

Chociaż Polski Bont Turystyczny okazał się atrakcyjnym projektem, to Polacy nie mieli dużo czasu na skorzystanie ze świadczeń. System PUE ZUS oficjalnie ruszył 1 sierpnia 2020 roku, natomiast jesienią zaczęły powracać obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Z tego powodu świadczenie wykorzystało zdecydowanie mniej osób, niż można się było spodziewać.

Polski Bon Turystyczny na nowych zasadach

Polski Bon Turystyczny miał obowiązywać nie tylko latem 2020 roku, jednak z powodu restrykcji sanitarnych od pewnego czasu nie można z niego korzystać legalnie. Zamknięcie branży turystycznej sprawiło, że zniknęły miejsca, w których dało się wykorzystać świadczenie rządu.

Warto przypomnieć, że środkami z Polskiego Bonu Turystycznego można płacić za noclegi w hotelach, hostelach, kwaterach i agroturystyce. Świadczenia mogą też pokryć „imprezy turystyczne”. Jednak obiekty wcześniej musiały zgłosić się do specjalnego rejestru.

Niemal od początku listopada korzystanie z ośrodków noclegowych dla turystów jest niemożliwe. W związku z ograniczeniami wprowadzanymi przez rząd niemożliwe jest też organizowanie „imprez turystycznych”. Ze świadczeń nie można było też skorzystać w czasie ferii zimowych, gdy zawieszona była również działalność obiektów narciarskich.

Sejm postanowił wprowadzić poprawki w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, by móc korzystać ze świadczeń, nie naruszając obostrzeń sanitarnych.

Rodzice będą mogli teraz płacić na przykład za jednodniowe wycieczki szkolne swoich dzieci. Szkoły czy organizacje społeczne często organizują zwiedzanie miast, wyjazdy do atrakcji turystycznych (skanseny, muzea, parki wodne) lub na łono natury, których program zamyka się w jednym dniu, nie jest więc przewidziany nocleg. Możliwość regulowania bonem należności za taką imprezę powinna spowodować lepsze ich wykorzystanie – stwierdził wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy.

Pojawił się również sygnał z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Techniki o pracach nad przesunięciem terminu Polskiego Bonu Turystycznego. Obecnie ze świadczeń można korzystać do 31 marca 2022 roku. Możliwe, że po zmianie przepisów data ta zostanie przesunięta, a turyści zyskają więcej czasu.

Polski Bon Turystyczny: aktywowano ponad milion bonów

Dane przekazane przez ZUS potwierdzają, że Polski Bon Turystyczny spotkał się z dużym zainteresowaniem. Jak dotąd aktywowano już ponad milion bonów. Do września ubiegłego roku skorzystano natomiast już z 298 tysięcy świadczeń. Łączna wartość bonów to 3,5 miliarda złotych.

Do programu dołączyło już ponad 17 tysięcy podmiotów turystycznych oraz organizacji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wprost, w Polsce uprawnionych do skorzystania z bonu turystycznego jest około 6,5 miliona beneficjentów.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o słowach rzecznika rządu na temat obostrzeń sanitarnych oraz strajku przedsiębiorców turystycznych. O szczegółach dowiedzieć się możecie z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Radio Zet