Turysci.pl

Fot. wikimedia.commons/ Marek Ślusarczyk/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.de

Właściciele stoków tracą cierpliwość. "Branża staje wobec dramatycznego wyboru"

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Stoki narciarskie zarabiają tylko zimą. Jeśli w najbliższym czasie nie będą mogły wznowić działalności, w tym roku nie odrobią już strat, a to dla wielu przedsiębiorców oznacza bankructwo. Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wskazały słabe punkty Tarczy 2.0, przez które większość właścicieli wyciągów nie otrzyma pomocy.

Stoki muszą zostać otwarte

Branża narciarska staje wobec dramatycznego wyboru: bankrutować lub wznawiać działalność wbrew rządowym zaleceniom. Do uratowania sezonu potrzeba już nie tylko otwarcia wyciągów ale również bazy hotelowej - większość narciarzy wybiera pobyty z noclegami. Rosnąca desperacja przedstawicieli branży, spotęgowana dodatkowo fiaskiem Tarczy PFR, zmusza do otwarcia ośrodków w ścisłym reżimie sanitarnym, najpóźniej 1 lutego 2021 roku niezależnie od obowiązujących w danej chwili zakazów — napisano w oświadczeniu, które otrzymała nasza redakcja od PSNiT.

Fot. Otwarcie stoków uratuje branżę/ unsplash.com/ Urban Sanden

Zdaniem autorów oświadczenia niewiele potrzeba, by uratować branżę - wystarczy pozwolić ludziom pracować, nawet na najbardziej rygorystycznych zasadach. Turyści chętnie przyjadą w góry i zostawią pieniądze, których tak bardzo brakuje przedsiębiorcom. Pomoc od państwa nie byłaby potrzebna.

Rząd pozostaje nieugięty, ignoruje błagania o pomoc ze strony branży turystycznej. Wielu uważa, że tarcza antykryzysowa ma tylko mydlić oczy, a nie zapewniać realne wsparcie wszystkim, którzy ucierpieli na restrykcjach.

Niewielu otrzyma pomoc

Uruchomiona właśnie rządowa pomoc w ramach Tarczy 2.0 nie obejmie bardzo dużej liczby przedsiębiorstw, a jedynym ratunkiem będzie już tylko wznowienie działalności. Podkreślić należy, że po 1 lutego zostanie co najwyżej 45 dni narciarskiego sezonu, i to zakładając pozytywny scenariusz dopisującej aury — czytamy dalej w oświadczeniu.

PSNiT wskazały konkretne zapisy z Tarczy 2.0, które dyskwalifikują większość podmiotów gospodarczych ubiegających się o wsparcie finansowe. Pierwszym problemem jest zakaz przedpłacania wszelkich zobowiązań. Specyfiką branży jest działanie przez 3-4 miesiące w roku i oczekiwanie na kolejny sezon przez resztę miesięcy. Raty kredytów i leasingów są płacone za cały rok z góry, w momencie, gdy firma odnotowuje przychód.

Drugim problemem jest nieprzemyślany zakres dat, w którym trzeba przedstawić straty. W grudniu ośrodki narciarskie miały niewiele ponad tydzień, by uruchomić wyciągi. W tym czasie trochę zarobiły, lecz nie wystarczająco, by przetrwać do kolejnego sezonu. Z racji uzyskanego przychodu, nie kwalifikują się do uzyskania pomocy a tarczy.

Nikt niestety nie skupia uwagi na kluczowym okresie po 28 grudnia 2020 do końca stycznia - czyli czasie największego natężenia w ośrodkach narciarskich, włączając to  zimowe ferie, które mamy już przecież w tym sezonie za sobą. Straty jakie branża zanotowała z powodu lockdownu w swoim najwyższym szczycie to dla większych ośrodków około 70% całości zysków a dla małych stacji niejednokrotnie ponad 50% wartości przychodów z całego sezonu! — zwróciło uwagę stowarzyszenie PSNiT.

To ostatnia szansa na ratunek

Kolejne niedopatrzenie rządzących dotyczy stanu zatrudnienia, który miał zostać utrzymany na wyrównanym poziomie. Porównując koniec roku 2020 do 2019 trzeba zwrócić uwagę na to, że poprzednia zima nie była tak śnieżna jak obecna. Siłą rzeczy zatrudnienie było niższe, ponieważ warunki nie sprzyjały narciarzom. Przedsiębiorcy mają także możliwość wskazania stanu zatrudnienia na lipiec, jednak to również nie ma sensu, ponieważ latem większość wyciągów jest nieczynna.

Każdy dzień zwłoki i zamknięcia to uciekająca szansa na uratowanie przynajmniej części prowadzonych działalności oraz ostatnich miejsc pracy. Analiza zasad Tarczy PFR i warunków przyznawania pomocy prowadzi niestety do wniosku, że nie rozwiąże ona większości problemów całej branży. Dla porównania - te, nieliczne przedsiębiorstwa, które się do niej kwalifikują, byłyby w stanie odrobić równowartość otrzymanej pomocy w zaledwie kilka dni normalnego funkcjonowania — czytamy we wnioskach.

Wszystko wskazuje na to, że tylko odmrożenie branży pomoże tysiącom Polaków przetrwać kryzys. Upadające firmy to nie tylko problem ich właścicieli, ale też pracowników, którzy zwykle nie mają możliwości podjęcia innej pracy w regionie, który żyje z turystyki. Wraz ze wzrostem napięcia społecznego, kolejne obiekty przyłączają się do Góralskiego Veto i akcji „otwieraMy".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Stowarzyszenie Polski Stancje Narciarski i Turystyczne

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >

Polska

Lotniskowy paragon grozy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje woda w Modlinie
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >
Polska

Natalia Księżak

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >