szczepionka dla podróżnychFot. unsplash.com@strandman

Kolejne kraje chcą wpuszczać turystów bez restrykcji po szczepieniu przeciw COVID-19. WHO zabiera głos

Szczepienia przeciwko COVID-19 mogą odmienić oblicze podróżowania. Kolejne kraje wyraziły chęć poluzowania restrykcji dla osób, które przyjmą preparat. Co ciekawe, WHO jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

Jeszcze zanim szczepionka została oddana do użytku, niektóre linie lotnicze i państwa zaczęły planować utworzenie paszportów koronawirusowych. Dziś wiemy już, że Izrael realizuje ten pomysł, wydając zaszczepionym zielone dokumenty ważne przez pół roku po przyjęciu drugiej dawki.

Szczepienia przepustką dla turystów?

W Europie trwa gorąca dyskusja na temat znoszenia obostrzeń dla osób, które zaszczepią się przeciwko koronawirusowi. Cypr i Rumunia już zapowiedziały ułatwienia w podróżowaniu, takie jak zniesienie kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Ci, którzy się nie zaszczepią, nadal będą mogli podróżować, lecz restrykcje utrudniające przemieszczanie się z pewnością wiele osób zniechęcą do wyjazdu. Szefowie państw unijnych spotkali się w czwartek by porozmawiać m.in. na temat jednolicenia certyfikatów szczepień i utworzenia paszportów immunologicznych.

Powinniśmy być w stanie uzgodnić wspólne elementy, które należy zawrzeć w zaświadczeniu do celów medycznych — komentował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podkreślił też, że przywódcy powinni być ostrożni w kwestii uznania takich dokumentów za podstawę do ułatwień w podróży.

WHO nie jest przychylna znoszeniu restrykcji dla osób zaszczepionych. Eksperci są zdania, że jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie takich decyzji, ponieważ nie wiadomo, na ile jest skuteczna w zatrzymywaniu transmisji koronawirusa na inne osoby.

szczepionka przeciw covid-19

Fot. szczepionka przeciw covid-19/ commons.wikimedia.org/U.S. Secretary of Defense/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

W Europie mamy kilku zwolenników jednolitego certyfikatu

Wśród europejskich państw, które popierają wprowadzenie paszportów immunologicznych, znajduje się Grecja (pomysłodawca), Hiszpania, Dania, Estonia, Finlandia, Belgia czy Węgry. Jednolity certyfikat z pewnością ułatwi komunikację w czasie podróży.

Wiceminister zdrowia, Anna Goławska, wyjaśniła, że w jeśli w Polsce zostaną wprowadzone takie paszporty, to będą miały formę kodu QR, który będzie można pobrać z internetowego profilu pacjenta lub wydrukować w punkcie szczepień.

Przeciwnicy zwracają uwagę na nierówności

Przeciwnikiem wprowadzania jednolitego certyfikatu, który zwalniałby podróżnych z restrykcji, jest m.in. Francja. Jak przekazała agencja Reuters, według sondaży tylko 40-50 proc. populacji planuje się zaszczepić, a trudności w podróżowaniu zmuszałyby ludzi do szczepienia.

Chorwacja zauważa inny problem związany ze szczepieniami. Nawet jeśli szczepienie miałyby otrzymać tylko osoby chętne, a więc nie wszyscy dorośli obywatele, to nie uda się tego zrobić do wakacji. Przyznawanie korzyści zaszczepionym byłoby w tym momencie krzywdzące dla innych.

Poza Europą zaszczepieni będą mogli liczyć na przywileje m.in. w Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Seszelach. Te kraje mają jednak łatwiejsze zadanie, ponieważ liczba obywateli jest znacznie niższa niż np. w Polsce, niemal wszyscy chcą się zaszczepić, a preparatu nie brakuje. Z pewnością przed wakacjami będzie wiadomo więcej na temat znoszenia restrykcji dla osób z paszportem immunologicznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Fly4free

Następny artykuł