odkrycie archeologów w IzraeluFot. unsplash.com/@hulkiokantabak/ zdjęcie poglądowe

Odkryli kamień sprzed 1,5 tysiąca lat. Jest na nim napis

Odkrycie kamienia ze słowami mającymi ochronną moc, dostarczyło wielu cennych informacji na temat izraelskiej wioski. Znalezisko ma ok. 1500 lat, a napis wyryto w języku greckim. Badania na tym obszarze nadal trwają.

W północnym Izraelu odkryto liczącą 1500 lat tablicę z napisem „Chrystus narodzony z Marii '' w starożytnej grece, która niegdyś znajdowała się nad drzwiami, by odpierać złe duchy.

Zwrot ten był używany przez Chrześcijan, aby chronić się przed „złym okiem”, które było starożytną klątwą z kultur greckich i rzymskich, która przyniosła nieszczęście niczego nie podejrzewającym osobom.

kamień w Taiby

Fot. Kamień w Taiby/ twitter.com/ISRAEL21C/ screen

Niezwykłe odkrycie w kościele

Inskrypcja została odkopana podczas prac badawczych w kościele, który w latach swej świetności miał wyszukane mozaiki o skomplikowanych, geometrycznych wzorach. Prawdopodobnie został zbudowany w okresie bizantyjskim lub wczesnego islamu

Budynek odnaleziono podczas wykopalisk, które poprzedzają rozpoczęcie budowy nowej drogi w okolicy. Prawo w Izraelu wymaga od inwestorów zlecenie prac badawczych archeologom przed rozpoczęciem budowy.

Najnowszego odkrycia dokonano w wiosce et-Taiyiba w północno-wschodniej części Doliny Jizreel, pomiędzy nowoczesnymi miastami Afula i Beit Shean. Dowodzi ono istnienia licznych kościołów chrześcijańskich na ziemiach Hebrajczyków.

– To pierwszy dowód istnienia kościoła bizantyjskiego w wiosce et-Taiyiba i stanowi uzupełnienie innych znalezisk świadczących o działalności Chrześcijan mieszkających w tym regionie – powiedział Dr Walid Atrash z Israel Antiquities Authority.

Dowód na istnienie społeczności Chrześcijan

Badacze są zdania, że kamień odkryty w ruinach kościoła wcześniej zdobił inny budynek. Kościoły witały i błogosławiły wiernych przy wejściu w przeciwieństwie do klasztorów, więc możemy mieć pewność, że to ruiny wiejskiej świątyni.

Na pięknych mozaikach, znajdujących się na podłodze, można odnaleźć symbole religijne Chrześcijan - krzyże i figury geometryczne. Pozwoliły na oszacowanie wieku budowli, po której niewiele zostało.

– Wykopaliska przyniosły znaleziska z różnych okresów, rzucając światło na długą historię osadniczą w et-Taiyiba w dolinie i jej status wśród lokalnych osad – oświadczyli dyrektorzy wykopalisk Tzachi Langa i Kojana Haku z Israel Antiquities Authority.

Zdjęcie kamienia można zobaczyć na Twitterze na profilu ISRAEL21C. Nie wygląda imponująco, lecz stanowił bardzo ważny element dla osób wchodzących do kościoła. Dzięki niemu mogły czuć się bezpieczne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Daily Mail

Następny artykuł