meksyk prawdziwa historia

Fot. Pxhere.com CC0 Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Kolonizacja Meksyku. Archeolodzy ujawnili historię sprzed 500 lat

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Meksyk ma w swojej historii okres kanibalizmu oraz składania ofiar. Z kości hiszpańskich mężczyzn, kobie i dzieci wytwarzano trofea. Takie wydarzenia miały miejsce między innymi w mieście Tecoaque w 1520 roku, co odkryli archeolodzy. O szczegółach informuje National Geographic Polska.

W czasach hiszpańskiej kolonizacji Meksyk przeżył bardzo trudny okres, czego dowodzą najnowsze odkrycia archeologiczne. Na terenie kraju Ameryki Północnej dochodziło do licznych przypadków kanibalizmu oraz składania ofiar z ludzi. Badacze trafili na szczątki kobiet i dzieci.

W czasach kolonizacji Meksyk przeszedł krwawy okres

Archeologowie badający Meksyk odnotowali szczątki kobiet i dzieci w okolicach ruin Tecoaque, które należało do Azteków. Po przeprowadzeniu badań wszystko wskazuje na to, że ofiary zginęły podczas rytualnych aktów przemocy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez National Geographic Polska w 1520 roku w mieście tym zabito około 450 osób, które później oddano kanibalizacji. Wśród ofiar były kobiety, dzieci i wojownicy piechoty. Z ich kości wyrzeźbiono trofea.

Niedawno te tragiczne wydarzenia potwierdził Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INHA). O rytualnych mordach pisali między innymi Bernal Diaz del Castillo oraz Hernan Cortes.

Co ciekawe, populacja miast Tecoaque gwałtownie wzrosła po złożeniu ofiar. Najprawdopodobniej było to spowodowane napływem mieszkańców okolicznych terenów. Wówczas miejscowość zaczęła budować też fortyfikacje.

Niektórzy wojownicy, którzy zostali w mieście, zdołali uciec, ale pozostawili za sobą kobiety i dzieci, które były głównymi ofiarami – wyjaśnił Vargas w oficjalnym komunikacie prasowym – Potwierdza to 120-metrowy odcinek drogi, na którym odkryto tuzin szkieletów kobiet, które najwyraźniej 'chroniły' szczątki dziesięciorga małych dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat. Kobiety i dzieci, które były pozornie bezpieczne w swoich domach, zostały z kolei okaleczone, o czym świadczą znalezione na podłodze w ich pokojach pocięte kości. Również świątynie zostały spalone, a rzeźby bogów zniszczone – w ten sposób zrujnowano miejsce, które stanowiło problem dla Corteza – cytuje National Geographic Polska.

Już 1521 roku Meksyk został włączony do Imperium Hiszpańskiego po tym, jak schwytany został przywódca azteckiej stolicy Tenochtitlán, co zakończyło akty kanibalizmu.

Meksyk obecnie jest rajem dla turystów

Obecnie Meksyk jest prawdziwym rajem dla turystów – zwłaszcza podczas pandemii. W tym kierunku wybiera się wielu podróżnych, ponieważ w kraju Ameryki Północnej nie obowiązują drastyczne ograniczenia sanitarne.

Niedawno w Meksyku przebywała Natalia, która opisała swoją podróż na blogu. Polka zwiedziła kilka miast razem z dziećmi. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: National Geographic Polska