Zwroty za niezrealizowane wycieczki są obecnie ważne przez rok, minister Gut-Mostowy jednak zapowiada przedłużenie tego terminu do 2 lat. Polityk zapowiada również dodatkowe 8 miesięcy dla touroperatorów na rozpoczęcie spłat pożyczek z Turystycznego Funduszu Zwrotów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce wprowadzić zmiany do ustawy antycovidowej (pierwszej tarczy antykryzysowej) Vouchery pryzznawane turystom za niezrealizowane wycieczki mają być ważne rok dłużej Touroperatorzy dostaną dodatkowe 8 miesięcy na rozpoczęcie procesu spłat pożyczek z TFZWycieczki odwołane z powodu sytuacji pandemicznej były zmorą ubiegłego roku. Biura podróży były zmuszone odwoływać imprezy turystyczne, a podróżni domagali się zwrotów kosztów lub voucherów na przyszłe wyjazdy. Do tej pory takie karnety były ważne przez rok, jednak pandemia nie zwalnia i wiele osób wciąż nie może wyjechać na wakacje. Z tego powodu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiedziało wprowadzenie zmian do pierwszej tarczy antykryzysowej, które termin przydatności voucherów przedłużą o rok.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Paszporty szczepionkowe stały się kością niezgody nie tylko między zwolennikami i przeciwnikami szczepień, ale również wśród przedstawicieli państw UE. Jak wyjawił wiceszef MSWiA, Bartosz Grodecki, rozmowy są bardzo trudne i nie wszystkie kraje podchodzą pozytywnie do kwestii nowego dokumentu umożliwiającego podróże. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceszefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kwestia paszportów szczepionkowych wywołuje ogromne kontrowersje. Bartosz Grodecki podkreśla, że trwające wokół tego tematu rozmowy na szczytach władz są bardzo trudne.
TPN dostał w sumie ponad 8,5 miliona złotych, które mają zostać przeznaczone na remonty szlaków turystycznych w Tatrach. Prace mają rozpocząć się już wiosną tego roku, a przewidywany czas ich zakończenia to rok 2023. Jeden projekt kontynuowany jest po zimowej przerwie. Tatrzański Park Narodowy dostał 3,8 mln zł z funduszy unijnych oraz ponad 4,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony ŚrodowiskaWyremontowane mają zostać m.in. szlaki na Rysy, łączący Dolinę Pięciu Stawów Polskich z Morskim Okiem czy na Orlą PerćPrace rozpocząć się mają już na wiosnę tego roku, a potrwają do 2023 r.Tatry już wkrótce staną się jeszcze bezpieczniejszym i bardziej zadbanym miejscem. TPN zdobył ogromną kwotę, która pozwoli na przeprowadzenie modernizacji i remontów na szlakach często uczęszczanych przez turystów.
Tegoroczne wakacje znów upłyną pod znakiem ograniczeń pandemicznych. Prof. Fal sugeruje, że „normalne" wyjazdy urlopowe mogą być możliwe dopiero we wrześniu, a szanse na podróżniczą majówkę są małe. Jego słowa z pewnością zaniepokoją wszystkich turystów. Wakacje 2021 znów upłynął pod znakiem pandemii. Prof. Fal sugeruje, że nie ma co liczyć na „normalny" wypoczynek w czasie letnich miesięcyEkspert twierdzi, że są również małe szanse na turystyczne, swobodne wyjazdy podczas majówki Polacy już planują wczasy, jednak wiele osób obawia się wyjazdów zagranicznych. Turyści stawiają na krajowe wakacjeWakacje w czasie pandemii nie dojdą do skutku? Ekspert jest zdania, że na normalny wypoczynek przyjdzie nam poczekać nawet do września, a na majówkę nie ma co liczyć.
Niemcy zdecydowały się na przedłużenie lockdownu do 18 kwietnia i wprowadzenie szczególnych restrykcji na święta wielkanocne. Konferencja kanclerz Angeli Merkel z premierami landów w sprawie przedłużenia lockdownu w Niemczech trwała kilkanaście godzin i skończyła się we wtorek nad ranem - przekazuje Polsat News.Niemcy przedłużają lockdown do 18 kwietniaŚwięta wielkanocne będą czasem najostrzejszych restrykcjiWczasowicze przebywający za granicą muszą wykonać test na koronawirusa aby powrócić do krajuNiemcy na okres świąt wielkanocnych jeszcze bardziej zaostrzają restrykcje koronawirusowe. Ponadto Wielki Czwartek i Wielka Sobota mają być zdefiniowane jako „dni odpoczynku" z „zakazem gromadzenia się".
Władze Anglii rozważają wprowadzenie grzywny w wysokości 5 tys. funtów dla każdego, kto próbuje wyjechać za granicę bez uzasadnionego powodu. Nowe zasady mają wejść w życie w przyszłym tygodniu.Próba wyjazdu za granicę w Anglii będzie mogła wiązać się z konsekwencjami finansowymi. W przyszłym tygodniu wejdą w życie nowe zasady w ramach przepisów pomagających w walce z koronawirusem. Propozycja grzywny jest zawarta w przepisach, które będą głosowane przez posłów w czwartek.
Portugalia zaostrzyła przepisy wjazdowe dla przyjeżdżających z kilku państw, w tym z Polski. Oprócz negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa konieczne będzie odbycie kwarantanny.Wszyscy przylatujący do Portugalii muszą przedstawić negatywny test na Covid-19Przyjezdni z niektórych krajów dodatkowo będą musieli odbyć kwarantannęNowe przepisy obowiązują na razie do 31 marcaPortugalia już jakiś czas temu wprowadziła obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy przekraczaniu granicy. Teraz jeszcze bardziej zaostrzy przepisy dla przyjezdnych z kilku krajów, w tym z Polski.
Na granicy z Czechami i Słowacją trwają kontrole sanitarne osób wjeżdżających do Polski. Do tej pory Straż Graniczna skontrolowała już ponad 65,5 tys. osób, z czego przeszło 27 tysięcy z nich nie miało wymaganego testu.Kontrole sanitarne przy granicy z Czechami i ze Słowacją trwają od 27 lutegoDo 21 marca skontrolowano 65 581 osób; 27 340 podróżnych nie miało ważnego testuNegatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantannyKontrole graniczne wykazały, że wśród 65,5 tys. osób wjeżdżających do Polski z Czech lub ze Słowacji, przeszło 27 tysięcy nie miało wymaganego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Ponad 1,5 tys. osób pouczono - poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
Czeski rząd będzie wnioskował do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Poprzedni miał wygasnąć 28 marca. Według szefa MSW Jana Hamaczka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, jednak utrzymanie restrykcji jest konieczne.Stan wyjątkowy w Czechach ma zostać przedłużony o kolejne 30 dniNa jego mocy utrzymane zostaną ograniczenia w przemieszczaniuRząd zapowiedział również zwiększone kontrole osób na kwarantannie Czechy wprowadziły stan wyjątkowy 5 października 2020 roku. Od tego czasu funkcjonują tam liczne ograniczenia, również w podróżowaniu. Władze chcą przedłużenia obecnych restrykcji o kolejne 30 dni, zaczynając od 28 marca.
IATA apeluje do rządów wszystkich krajów na świecie, by określiły się w sprawie otwierania turystyki i znoszenia obostrzeń. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i może to być ostatni moment na stworzenie planu, dzięki któremu sektor podróżniczy miałby szansę zacząć działać tego lata i odrabiać straty wywołane pandemią. IATA prosi rządy wszystkich krajów na świecie, by określiły orientacyjne daty otwierania granic i znoszenia obostrzeń dla turystów Takie działanie ma pozwolić turystom na swobodne podróże międzynarodoweDzięki wcześniejszemu uzgodnieniu warunków, sektory turystyczne poszczególnych państw będą mogły odpowiednio przygotować się do sezonuIATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, twierdzi, że konieczne jest wypracowanie dokładnego planu wakacyjnego. W jego ramach wszystkie kraje na świecie miałyby opracować - choćby orientacyjnie - szczegóły obostrzeń dla turystów, planowane na okres wakacyjny. Takie działanie ma być korzystne zarówno dla podróżnych, jak i całej branży turystycznej. Dzięki jasnym zasadom wjazdu, które nie będą się dynamicznie zmieniały, wczasowicze będą wiedzieli, jakie czekają ich obostrzenia w poszczególnych państwach, co wpłynąć może na śmielsze rezerwowanie urlopów. To z kolei pozwoli na odrobienie części strat przedsiębiorcom.
Turyści już wkrótce wjadą na Morskie Oko wozem hybrydowym? Takie rozwiązanie testowano już 3 lata temu, niestety wtedy pojazd spłonął. W tym roku hybryda ma zostać sprawdzona ponownie, a jeśli zadziała, odciąży biedne zwierzęta. Pierwszy prototyp wozu hybrydowego dla turystów spłonął w 2018 roku Tej wiosny na szlak na Morskie Oko wyjechać ma nowy pojazd wspomagany elektrycznieUżycie go ma pomóc przeciążonym koniom, których los od dawna niepokoi wielu podróżnych i obrońców praw zwierzątTuryści zwykle chętnie pokonują pieszo szlak na Morskie Oko, który jest dość łagodny, choć bardzo długi. W pogodny dzień taki spacer może być bardzo przyjemny, ale niektórzy wolą przyśpieszyć wycieczkę, wsiadając na wozy, które ciągną konie. Takie rozwiązanie od lat budzi ogromne kontrowersje. Obrońcy praw zwierząt wskazują, że zwierzęta są przemęczone, a wozy zbyt ciężkie, a odpowiedzią na te zarzuty mają być pojazdy hybrydowe. Zgodnie z zapowiedziami Tatrzańskiego Parku Narodowego, nowy tym dorożki ma wyjechać na szlak już tej wiosny.
Hotele będą zamknięte jeszcze dłużej, niż wstępnie obiecywali politycy? Obowiązujące obostrzenia powinny zostać zdjęte zgodnie z planem 9 kwietnia, ekonomiści Banku Pekao mają jednak na ten temat inne zdanie. Twierdzą, że obiekty noclegowe mogą zostać otwarte dopiero na początku maja, a restauracje jeszcze później. Zgodnie z planem rządu, zniesienie lockdownu powinno nastąpić 9 kwietniaEkonomiści wskazują, że bardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia odmrażania gospodarki jest 15-20 kwietniaObiekty noclegowe wg ekspertów mogłyby zacząć działać dopiero po majówce Rząd zamknął hotele oraz całą branżę turystyczną 20 marca, co spotkało się z ogromnym oburzeniem przedsiębiorców. Wskazywano, że tegoroczny sezon zimowy przyniósł straty, a przez kolejne lockdowny właściciele obiektów noclegowych nie mają szansy na wyjście z kryzysu. Niestety ekonomiści Banku Pekao nie mają dobrych prognoz dla całej branży. Jak stwierdzili, zniesienie ogólnopolskiego lockdownu 9 kwietnia - tak jak zapowiadał to rząd - jest mało prawdopodobne. Eksperci przewidują, że wszystko przesunie się co najmniej o tydzień, a hotele zaczną przyjmować gości początkiem maja.
Dom znajdujący się na Just Room Enough Island jest prawdziwą oazą spokoju, położoną z daleka od zatłoczonego miasta. Wyspa leży w archipelagu Tysiąca Wysp i ma wymiary 306 metrów kwadratowych. Aż trudno uwierzyć, że ktoś tam naprawdę mieszka. Najmniejsza zamieszkana wyspa świata dawniej znana była jako Hub IslandObecni właściciele kupili ją w 1950 roku, zmieniając też jej nazwęJust Room Enough Island znajduje się w stanie Nowy Jork w USA, tuż przy granicy z KanadąDom położony na niewielkiej wysepce może być traktowany zarówno jako więzienie, jak i miejsce prawdziwej ucieczki od cywilizacji. Na całym świecie znaleźć możemy wiele budynków, które postawione zostały z daleka od cywilizacji, a takie miejsca zawsze wywołują ciekawość, nierzadko stając się atrakcją turystyczną. Tak jest również w przypadku budynku na Hub Island, kupionej w 1950 roku przez rodzinę Sizeland. Podróżni chętnie fotografują dom, który z daleka wygląda tak, jakby unosił się na wodzie.
Samolot lecący z Kuby do Niemiec lądował awaryjnie w Irlandii. Na pokładzie doszło do dramatycznego zdarzenia - jedna z pasażerek zemdlała, a ostatecznie media przekazały wiadomość o jej śmierci. Przyczyny zdarzenia nie są znane, pozostali pasażerowie ostatecznie dotarli na lotnisko docelowe. Tragedia w samolocie lecącym z Kuby do Frankfurtu. Pasażerka straciła przytomność i zmarłaZałoga maszyny zadecydowała o awaryjnym lądowaniu w Irlandii w niedzielę ranoPozostali podróżni kontynuowali podróż tym samym samolotem do miejsca docelowegoSamolot wyleciał z Varadero na Kubie w nocy z soboty na niedzielę. Podczas lotu Condor #DE2199 niestety doszło do tragedii. Jedna z pasażerek najpierw zemdlała na pokładzie, a następnie zmarła. Jak podają media, była to niemiecka polityk, Karin Strenz. Wiadomość o dramacie potwierdził rzecznik regionalnej grupy CDU w Meklemburgii w niedzielę wieczorem. Gdy załoga samolotu zobaczyła, co się dzieje, zadecydowano o lądowaniu awaryjnym w Irlandii. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Wielkanoc w tym roku przypada na okres lockdownu, jednak nie odstrasza to niektórych turystów. Okazuje się, że spora część osób nie zamierza spędzić tego świątecznego czasu w domu. Portal money.pl poinformował, że samoloty tanich linii lotniczych są już zapełnione. Polacy coraz chętniej rezerwują loty na święta wielkanocneDużą popularnością cieszą się egzotyczne kierunkiZnacząco spadło zainteresowanie lotami do Wielkiej BrytaniiWielkanoc w tym roku, podobnie jak w zeszłym, przebiegać będzie pod znakiem pandemii. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział już, że od 20 marca do 9 kwietnia wprowadzone zostaną obostrzenia sanitarne w całej Polsce.
Podróże są obecnie bardzo utrudnione z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zabrała głos w sprawie odblokowania możliwości wyjazdów zagranicznych.Podróże zagraniczne są obecnie niemal niemożliwe ze względu na trwającą pandemię. Cierpią na tym nie tylko turyści, ale również właściciele hoteli, pensjonatów, restauracji, barów, piloci, przewodnicy i przedstawiciele wszystkich zawodów, którzy zarabiali dzięki ich obecności.
Francja, podobnie jak reszta Europy zmaga się z trwającą pandemią koronawirusa. Niestety, w Marsylii interweniowała policja po tym, jak zorganizowano tam nielegalny karnawał. W centrum miasta bawiło się ok. 6,5 tys. osób.W niedzielę odbył się nielegalny karnawał w Marsylii6,5 tys. osób zostało rozgonionych przez policjęKarnawał w dzielnicy La Plaine organizowany jest od 1999 r.Francja. Na ulicach Marsylii w niedzielę odbył się nielegalny karnawał, w którym wzięło udział 6,5 tys. osób. Tłum rozbawionych uczestników zgromadzenia został rozgoniony przez policję. Lokalne władze nie udzieliły zgody na organizację wydarzenia z powodu epidemii COVID-19.
W mieście Miami Beach w USA wprowadzona została godzina policyjna w związku z łamaniem restrykcji przez przyjeżdżających tam turystów, awanturnictwem, a nawet walkami ulicznymi. Aresztowano tam już ponad 900 osób.Władze miejskie w Miami Beach w USA uzasadniały decyzję o wprowadzeniu godziny policyjnej utratą kontroli nad zachowaniem tłumów z całego kraju. Dochodziło tam do lekceważenia obostrzeń koronawirusowych, awanturnictwa i walk ulicznych.
W Karkonoszach od kilku dni utrzymuje się trzeci stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali. Miejscami zaspy mają wysokość nawet 1,5 metra. Przewodnik górski pokazał zdjęcia ośnieżonych szlaków.Karkonosze cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów, jednak należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Chociaż w kalendarzach panuje już wiosna, w górach wciąż leżą zaspy śniegu, a warunki są iście zimowe.
Sardynia znów z obostrzeniami. Po trzech tygodniach swobody i cieszenia się opanowaniem koronawirusa, turystyczny region znów znalazł się w strefie zagrożenia. Od poniedziałku włoski rząd wprowadza tam ponownie restrykcje. Sardynia była w białej strefie od 1 marcaOd 22 marca mają wrócić tam obostrzenia, a cały teren zmieni się w pomarańczową strefęMieszkańcy protestują. Są zmuszeni do zamknięcia barów i restauracji, wprowadzają zakaz opuszczania gmin Sardynia była tzw. białą strefą od 1 marca. Włochy podzieliły swój kraj na 4 kolory: biały, żółty, pomarańczowy i czerwony, w zależności od sytuacji pandemicznej. Turystyczny region przez 3 tygodnie nie miał problemu z koronawirusem, lecz od 22 marca trafi od razu do trzeciej grupy. Mieszkańcy nie rozumieją tej decyzji, pojawiają się też pytania, dlaczego w przywracaniu zakazów pominięto strefę żółtą.
Islandia łagodzi przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicy. Na swobodny wjazd liczyć mogą ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków. Nie będą musieli okazywać testu ani przechodzić kwarantanny po przylocie. Islandia łagodzi przepisy dla ozdrowieńców i osób, które przeszły szczepienieSwobodny wjazd dla tych dwóch grup obowiązuje od 18 marcaWładze łagodzą przepisy dla wszystkich podróżnych, a nie tylko tych z EuropyJeszcze do niedawna każda osoba, która chciała przylecieć na Islandię, musiała przejść kwarantannę lub okazać negatywny test na COVID-19. Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się w styczniu 2021 roku, gdy tamtejszy rząd zwolnił z obostrzeń osoby, które przeszły szczepienie, a są obywatelami Unii Europejskiej. Teraz Islandia poszła o krok dalej i wpuściła na swoje terytorium wszystkich ozdrowieńców oraz osoby, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19, nawet jeśli nie są obywatelami UE.
Zagraniczne wakacje będą w tym roku bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe? Ekspert z Wielkiej Brytanii sugeruje, że przez nowe mutacje koronawirusa powinniśmy wstrzymać swoje urlopy. Komisja Europejska podkreśla, że wciąż trwają prace nad paszportami szczepionkowymi, a do lata jest jeszcze dużo czasu.Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że zagraniczne wakacje mogą narazić społeczeństwo na rozprzestrzenianie nowych mutacji koronawirusaKomisja Europejska podkreśla znaczenie programów szczepionkowych i deklaruje pracę nad świadectwami szczepień na lato Co trzeci Polak planuje wakaje za granicą, pozostali wolą zostać w krajuWakacje w czasie pandemii bardzo różnią się od tych, które pamiętamy sprzed 2 lat. Wtedy mogliśmy sami decydować, które kraje chcemy odwiedzić i nie musieliśmy przejmować się, gdzie obowiązują rygorystyczne obostrzenia. Pandemia koronawirusa jednak wszystko zmieniła, a obecnie turyści przede wszystkim zastanawiają się, jakie możliwości wyjazdów będą mieli w lecie tego roku. Komisja Europejska wciąż pracuje nad certyfikatami szczepionkowymi, które umożliwią swobodne podróżowanie między krajami wspólnoty. Eksperci z Wielkiej Brytanii jednak nie są tak pozytywnie nastawieni do międzynarodowych urlopów. Podkreślają, że mogą one doprowadzić do rozprzestrzeniania nowych mutacji koronawirusa w ich kraju, co przenieść można na sytuację każdego kraju UE. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Japonia w niedzielę poinformowała o zaostrzeniu przepisów granicznych dla podróżnych z Polski, Węgier, Estonii, Czech, Luksemburga, Pakistanu oraz Libanu. Bez wizy nie wjedziemy. Rząd planuje zatrudnienie prywatnych firm do kontrolowania przyjezdnych, którzy muszą przebywać na kwarantannie.Japonia zaostrza restrykcje dla podróżnych przylatujących z Polski i 6 innych krajówKażda osoba musi mieć wizę, dodatkowo też przejdzie 14-dniową kwarantannęJapoński rząd rozważa testowanie wszystkich podróżnych na obecność nowych odmian koronawirusa i pilnowanie tego, czy przestrzegają izolacjiJaponia dopiero niedawno postanowiła znieść stan wyjątkowy w ostatnich prefekturach, jednak społeczeństwo nadal obawia się pandemii. Tamtejszy rząd wciąż ostrzega mieszkańców przed kolejną falą zakażeń, a wszyscy zobowiązani są do przestrzegania obostrzeń, do czego zwykle chętnie się stosują. Specjalne przepisy dotyczą również zagranicznych przyjezdnych. Turyści obecnie nie są mile widziani, a aby przekroczyć granicę, trzeba dostosować się do rygorystycznych przepisów pandemicznych. Te zostały zaostrzone w sobotę m.in. dla Polski, o czym dopiero dzisiaj poinformował oficjalnie Norihisa Tamura, minister zdrowia, pracy i opieki społecznej oraz ds. zmiany stylu pracy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
4-letni chłopiec z autyzmem, miał lecieć z rodzicami liniami lotniczymi Spirit Airlines. Niestety załoga wyrzuciła go z samolotu jeszcze przed startem i zakazała ponownego wejścia na pokład, bo maluch nie miał maseczki. Jak tłumaczy mama dziecka, zakrywanie nosa i ust bardzo źle na niego działa. 4-letni chłopiec miał lecieć z rodzicami samolotem linii Spirit Airlines Załoga wyrzuciła chłopca, bo nie zakrywał twarzy. Firma podkreśla, że ich polityka nie przewiduje zwolnień lekarskich Mama chłopca tłumaczy, że boi się zasłaniać mu nos i usta, bo zaczyna wtedy wstrzymywać oddech, więc się o niego boi Chłopiec o imieniu Carter poleciał w poniedziałek z rodzicami do bliskich w Las Vegas. Podczas lotu nie zakładał maseczki, bowiem ma autyzm i bardzo źle znosił to, że ma zasłonięte zarówno usta, jak i nos. W drodze załoga nie miała z tym problemu, koszmar jednak zaczął się podczas podróży powrotnej.
Wyspy Owcze, znajdujące się w Europie, a będące terytorium zależnym Danii, ogłoszone zostały 26 lutego miejscem wolnym od COVID-19. Już od 2 miesięcy nie odnotowano tam żadnego nowego przypadku zakażenia. Sukces ten zawdzięczają wyjątkowo surowym restrykcjom i ograniczeniu możliwości wjazdu dla podróżnych z zagranicy. Wyspy Owcze ogłoszone terem wolnym od koronawirusaOd 2 miesięcy nie odnotowano tam nowego przypadku zakażenia. Każdego mieszkańca, który miał COVID-19, izolowanoAby tam dotrzeć, trzeba przedstawić udokumentowany „uznany powód wjazdu". Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na otwarcie granicWyspy Owcze tworzą wulkaniczny archipelag, który położony jest na Morzu Norweskim. Znajdziemy je między Norwegią, Wielką Brytanią oraz Islandią, choć prawnie zależne są od rządu Danii. Żyje na nich nieco ponad 50 tys. ludzi, którzy obecnie cieszyć się mogą spokojem i wygraną z pandemią. Jak podaje portal Tanie Loty, od 2 miesięcy na Wyspach Owczych nie wykryto ani jednego nowego przypadku zachorowania na COVID-19. Doszło tam do trzech fal pandemii, jednak za każdym razem sytuacja była dość szybko opanowywana. Władze głównie zawdzięczają to obostrzeniom, których mieszkańcy bardzo uważnie przestrzegali. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Podróżni, którzy przyjeżdżają do Polski z Czech lub Słowacji, muszą liczyć się z surowymi obostrzeniami. Każda osoba, która nie mieszka i nie przebywa na stałe w naszym kraju, musi poddać się kwarantannie oraz okazać negatywny test na COVID-19. Od dzisiaj tych nakazów unikną jednak ozdrowieńcy. Jednocześnie wprowadzono dziś ograniczenie w połączeniach z czeskim Bohuminem.Obcokrajowcy, którzy nie mieszkają w Polsce, mogą przekroczyć naszą granicę po okazaniu negatywnego testu na COVID-19. Muszą poddać się też obowiązkowej kwarantannie Polacy, którzy wracają do ojczyzny z Czech lub Słowacji, mogą być zwolnieni z kwarantanny, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusaOd 20 marca osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-10, nie będą musiały przebywać w izolacji i posiadać testuOd dzisiaj obowiązuje ograniczenie w ruchu kolejowym z czeskim BohuminemPodróżni chcący wjechać na teren naszego kraju środkiem transportu zbiorowego, muszą poddać się kwarantannie, niezależnie od kraju, z którego przyjechali. Specjalne ograniczenia obowiązują jednak na granicach z Czechami i Słowacją, gdzie każda osoba - o ile nie mieszka lub przebywa na stałe w Polsce - ma obowiązek okazać negatywny test na COVID-19 oraz poddać się izolacji. Od dzisiaj jednak przepis ten ulega modyfikacji, o czym poinformowała 20 marca Straż Graniczna. Osoby, które przeszły szczepienie na koronawirusa, nie będą musiały spełnić żadnego z dwóch warunków wjazdu do Polski. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO Również Koleje Śląskie zdecydowały dzisiaj o wprowadzeniu nowego ograniczenia - zawieszono pociąg kursujący ze Śląska do Bohumina. Powodem jest niepokojąca sytuacja pandemiczna.
Czechy dopisały Polskę do listy państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Nasz kraj znalazł się tam razem z Cyprem, Danią i Norwegią. Przyjezdnych obowiązywać będą nowe zasady przekraczania granicy.Jako państwa o najwyższym stopniu ryzyka zaliczono Polskę, Cypr, Danię i NorwegięPodróżni potrzebować będą dwóch testów na koronawirusaZobowiązani będą również do odbycia kwarantannyCzechy wymagają od przyjezdnych z państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego negatywnego wyniku test na obecność koronawirusa, kwarantanny oraz wykonania kolejnego badania po upływie pięciu dni.
W „Milionerach" padło pytanie, z którym każdy turysta powinien poradzić sobie bez problemu. Uczestnik jednak nie znał poprawnej odpowiedzi, przez co wypadł z gry o nagrodę główną. Zabrał ze sobą jednak 40 tysięcy złotych.„Milionerzy" to popularny program emitowany na antenie TVN. Każdy odcinek gromadzi przed telewizorami ogromną widownię, a pytania czasem wymagają wiedzy z podróży. Tak było i w odcinku wyemitowanym 18 marca w pytaniu za 125 tys. zł.