Turysci.pl
karkonosze

fot. Facebook/ Wyszedł Z Domu - Relacje z Przestrzenią

Wysoki stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Przewodnik pokazał zdjęcia ze szlaków

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Karkonoszach od kilku dni utrzymuje się trzeci stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali. Miejscami zaspy mają wysokość nawet 1,5 metra. Przewodnik górski pokazał zdjęcia ośnieżonych szlaków.

Karkonosze cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów, jednak należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Chociaż w kalendarzach panuje już wiosna, w górach wciąż leżą zaspy śniegu, a warunki są iście zimowe.

Pokazali zdjęcia ze szlaków w Karkonoszach

Warunki w Karkonoszach mogą być trudne dla osób niedoświadczonych w turystyce zimowej. Karkonoski Park Narodowy poinformował intensywnych opadach śniegu i ich efektach.

- Po ostatnich opadach śniegu szlaki powyżej górnej granicy lasu mogą być nieprzetarte. Torowanie w głębokim śniegu jest czasochłonne i wyczerpujące. Wybierajcie trasy odpowiednie do własnych możliwości - zaapelowano.

Zdjęcia ze szlaku na Śnieżkę pokazał również przewodnik w górski, który prowadzi fanpage „Wyszedł Z Domu - Relacje z Przestrzenią". Jak przyznaje „niektóre miejsca były nie do poznania".

MSZ odradza wyjazdów

Polskie MSZ apeluje do Polaków o unikanie podróży. Zagraniczni turyści masowo rezerwują wczasy

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Śniegu było mnóstwo, miejscami zaspy całkowicie zjadły szlak - miały po 1,5 m! Po ostatnich, trwających 3 dni, opadach na Śnieżce od strony południowej powstał spory nawis i zaspy, które mogą mieć 3-4 metry - relacjonował.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach

GOPR ostrzega, że w Karkonoszach panuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowywane są intensywne opady śniegu. W najbliższych 24 h nie przewiduje się zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

- Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa - przypomina GOPR.

Jak czytamy w komunikacie lawinowym, wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Niedawno informowaliśmy o ofierze śmiertelnej po zejściu lawiny w Karkonoszach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >