Turysci.pl
TPN remontuje szlaki

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Cybularny/Public Domain Dedication/https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

Tatrzański Park Narodowy ma 8,5 mln zł. Będzie wielki remont szlaków

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN dostał w sumie ponad 8,5 miliona złotych, które mają zostać przeznaczone na remonty szlaków turystycznych w Tatrach. Prace mają rozpocząć się już wiosną tego roku, a przewidywany czas ich zakończenia to rok 2023. Jeden projekt kontynuowany jest po zimowej przerwie.

  • Tatrzański Park Narodowy dostał 3,8 mln zł z funduszy unijnych oraz ponad 4,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

  • Wyremontowane mają zostać m.in. szlaki na Rysy, łączący Dolinę Pięciu Stawów Polskich z Morskim Okiem czy na Orlą Perć

  • Prace rozpocząć się mają już na wiosnę tego roku, a potrwają do 2023 r.

Tatry już wkrótce staną się jeszcze bezpieczniejszym i bardziej zadbanym miejscem. TPN zdobył ogromną kwotę, która pozwoli na przeprowadzenie modernizacji i remontów na szlakach często uczęszczanych przez turystów.

TPN dostał 8,5 mln zł na remonty szlaków

Zgodnie z infromacjami przekazanymi Polskiej Agencji Prasowej, remonty rozpoczęły się już w ubiegłym roku w ramach unijnego projektu „Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich", na który ze środków unijnych TPN otrzymał 3 mln 840 tys. zł. Gdy tylko w góry zawita wiosenna pogoda, prace będą kontynuowane.

W ramach tej inwestycji, remontowane są następujące szlaki:

  • Orla Perć od Przełęczy Zawrat po Krzyżne;

  • Szlak z Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich;

  • Krzyżne z Doliny Pańszczycy i z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Jeśli prace te przebiegać będą sprawnie, TPN ma ambicję na naprawę tras prowadzących na Szpiglasową Przełęcz, Skrajny Granat oraz Kozi Wierch.

Wakacje dopiero we wrześniu - ekspert zabiera głos

Prof. Fal: Małe szanse na normalną majówkę. Realne są późne wakacje we wrześniu

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Jednocześnie prowadzony jest też drugi projekt pod nazwą „Ograniczenie wpływu katastrof naturalnych na siedliska i gatunki na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego", na który z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska TPN dostał 4,7 mln zł. W jego ramach wyremontowane do 2023 roku mają zostać szlaki:

  • Hala Kondratowa - Kondracka Przełęcz;

  • Kasprowy Wierch - Przełęcz pod Kopą Kondracką;

  • Czarny Staw - Rysy.

Skala inwestycji jest potężna, jednak Tatrzański Park Narodowy na tym nie poprzestaje. Naprawione mają zostać również mostki w Dolinie Tomanowej, a także częściowo wymienione sztuczne ułatwienia, takie jak drabinki czy łańcuchy. Zarząd Parku chce również starać się o kolejne dofinansowania z Funduszu Leśnego na 2021 rok.

Inwestycje i ostatnie zmiany w Tatrach

To jednak nie jedyne zmiany, które w ostatnim czasie ogłoszono na Podhalu. Zaczęło się od wiadomości o podwyżkach cen za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz za postój samochodu na parkingach w pobliżu szlaków prowadzących na Morskie Oko.

Wyższe ceny nie spodobały się części turystów, szybko jednak okazało się, że dzięki tym pieniądzom Tatry mogą stać się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem. TPN planuje m.in. rezygnację z przenośnych i brzydko pachnących ubigacji typu toi-toi. Zamiast nich pojawić się mają stacjonarne toalety z dostępem do kanalizacji, o które będą dbali pracownicy.

Pierwsze budynki sanitarne stanąć mają u wylotu Doliny Małej Łąki, a z czasem kanalizacja doprowadzona ma być nawet do najodleglejszych i najtrudniej dostępnych regionów gór, w których będzie to potrzebne. Na tym jednak nie koniec zmian na lepsze w Tatrach, zapowiedzianych w ostatnim czasie.

Już za kilka tygodni na szlak prowadzący nad Morskie Oko wyjedzie hybrydowy wóz konny, wyposażony w mechanizm wspomagający zwierzę ciągnące pojazd. Zgodnie z zapowiedziami, maszyna przeszła już testy ostatniej jesieni, które wypadły bardzo dobrze. Więcej o tym pomyśle przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PAP

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >