Turysci.pl
turyści wjadą na Morskie Oko wozem hybrydowym

Fot. Wikipedia.org/Rj1979/Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Na Morskie Oko ma zacząć kursować hybrydowy wóz dla turystów

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści już wkrótce wjadą na Morskie Oko wozem hybrydowym? Takie rozwiązanie testowano już 3 lata temu, niestety wtedy pojazd spłonął. W tym roku hybryda ma zostać sprawdzona ponownie, a jeśli zadziała, odciąży biedne zwierzęta.

  • Pierwszy prototyp wozu hybrydowego dla turystów spłonął w 2018 roku

  • Tej wiosny na szlak na Morskie Oko wyjechać ma nowy pojazd wspomagany elektrycznie

  • Użycie go ma pomóc przeciążonym koniom, których los od dawna niepokoi wielu podróżnych i obrońców praw zwierząt

Turyści zwykle chętnie pokonują pieszo szlak na Morskie Oko, który jest dość łagodny, choć bardzo długi. W pogodny dzień taki spacer może być bardzo przyjemny, ale niektórzy wolą przyśpieszyć wycieczkę, wsiadając na wozy, które ciągną konie.

Takie rozwiązanie od lat budzi ogromne kontrowersje. Obrońcy praw zwierząt wskazują, że zwierzęta są przemęczone, a wozy zbyt ciężkie, a odpowiedzią na te zarzuty mają być pojazdy hybrydowe. Zgodnie z zapowiedziami Tatrzańskiego Parku Narodowego, nowy tym dorożki ma wyjechać na szlak już tej wiosny.

Turyści wjadą na Morskie Oko wozem hybrydowym?

TPN ogłosił, że jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, to już za kilka tygodni na trasę prowadzącą nad Morskie Oko wyjedzie hybrydowy wóz konny. Maszyna przeszła już jazdy testowe podczas jesieni i wypadły one bardzo dobrze.

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów

IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

W trakcie przejazdu pod górę pojazd poruszał się zgodnie z założeniami, wspomaganie pracowało poprawnie, przy ustalonym dopuszczalnym obciążeniu koni. Podczas zjazdu sprawdzane były różne parametry dotyczące obciążeń i doładowania akumulatorów. Stan ich naładowania tylko nieznacznie się obniżył, w trakcie zjazdu udało się odzyskać znaczną część energii przeznaczonej na wspomaganie pracy koni w drodze pod gór – mówił dla kwartalnika Tatry Zbigniew Kowalki z TPN.

Pojazd ma być wyposażony w mechanizm wspomagający pracę koni. Wyprodukowała go firma Aktiv Elektronik Agregaty Polska i ma być o 50 cm dłuższy niż tradycyjne dorożki.

Poprzednia próba nie skończyła się dobrze

Jak czytamy na portalu Spidersweb, pierwszy wóz hybrydowy pojawił się na szlaku do Morskiego Oka już w 2014 roku, jednak uległ awarii. Zgodnie z założeniami, nowoczesny mechanizm miał pomagać zwierzęciu w chwili, gdy pracowało ono z maksymalnym wysiłkiem. Jego koszt miał wynosić około 200 tys. zł.

Testy wznowiono jakiś czas później i trwały aż do czasu pożaru pojazdu. W wyniku zwarcia instalacji hybryda zajęła się ogniem w 2018 roku, podczas ładowania w garażu na Łysej Polanie.

Pożar hybrydowego wozu konnego, który garażowany był w budynku TPN na Łysej Polanie (dawne przejście polsko-słowackie przejście graniczne). W akcji udział brała jednostka Ochotnicza Straż Pożarna Bukowina Tatrzańska oraz KP PSP Zakopane – relacjonowała wtedy wydarzenie Ochotnicza Straż Pożarna z Bukowiny Tatrzańskiej na swoim profilu na Facebooku.

We wpisie opublikowano również zdjęcia z akcji gaszenia wozu. Być może po trzech latach dopracowana wersja pojazdu na stałe zagości na trasie prowadzącej na Morskie Oko.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >