Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Eksperci komentują międzynarodowe wyjazdy na wakacje. „Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji"
Patryk Korzec
Patryk Korzec 21.03.2021 13:50

Eksperci komentują międzynarodowe wyjazdy na wakacje. „Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji"

Jak będą wyglądały wakacje 2021?
fot. wikimedia.org/Panek/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Zagraniczne wakacje będą w tym roku bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe? Ekspert z Wielkiej Brytanii sugeruje, że przez nowe mutacje koronawirusa powinniśmy wstrzymać swoje urlopy. Komisja Europejska podkreśla, że wciąż trwają prace nad paszportami szczepionkowymi, a do lata jest jeszcze dużo czasu.

  • Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że zagraniczne wakacje mogą narazić społeczeństwo na rozprzestrzenianie nowych mutacji koronawirusa

  • Komisja Europejska podkreśla znaczenie programów szczepionkowych i deklaruje pracę nad świadectwami szczepień na lato

  • Co trzeci Polak planuje wakaje za granicą, pozostali wolą zostać w kraju

Wakacje w czasie pandemii bardzo różnią się od tych, które pamiętamy sprzed 2 lat. Wtedy mogliśmy sami decydować, które kraje chcemy odwiedzić i nie musieliśmy przejmować się, gdzie obowiązują rygorystyczne obostrzenia.

Pandemia koronawirusa jednak wszystko zmieniła, a obecnie turyści przede wszystkim zastanawiają się, jakie możliwości wyjazdów będą mieli w lecie tego roku. Komisja Europejska wciąż pracuje nad certyfikatami szczepionkowymi, które umożliwią swobodne podróżowanie między krajami wspólnoty.

Eksperci z Wielkiej Brytanii jednak nie są tak pozytywnie nastawieni do międzynarodowych urlopów. Podkreślają, że mogą one doprowadzić do rozprzestrzeniania nowych mutacji koronawirusa w ich kraju, co przenieść można na sytuację każdego kraju UE.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Jak będą wyglądały wakacje 2021?

Dr Mike Tildesley, ekspert od chorób zakaźnych, jest zdania, że podróże międzynarodowe Brytyjczyków nie tylko mogą przyśpieszyć rozprzestrzenianie się nowych odmian COVID-19, ale również opóźnić późniejsze programy szczepionkowe.

Międzynarodowe podróże tego lata są, dla przeciętnego wczasowicza, bardzo mało prawdopodobne. Sprowadzimy prawdziwe ryzyko, jeśli zezwolimy na wyjazd na wakacje za granicę w lipcu i sierpniu, ze względu na potencjał przynoszenia więcej tych nowych wariantów z powrotem do kraju – stwierdził Tildesley dla The Mirror.

Międzynarodowe media spekulują, że takie myślenie mogą przyjąć nie tylko Brytyjczycy, ale również rządy innych krajów, których gospodarka nie opiera się na turystyce. Grecja czy Hiszpania od dawna deklarują, że chcą jak najszybciej przyjmować podróżnych z innych krajów, jednak nie wszyscy są tak nastawieni do otwierania granic.

Unia Europejska chce ujednolicić przepisy pandemiczne obowiązujące na granicach państw członkowskich, jednocześnie jednak zapewniając bezpieczeństwo turystom. Pomóc ma w tym Cyfrowy Zielony Certyfikat, którego projekt został przedstawiony kilka dni temu.

Jednocześnie jednak Ursula von der Leyen sugeruje, że nie ma co liczyć na zupełnie normalny sezon urlopowy w 2021 roku. W wywiadzie dla niemieckiego Funke stwierdziła, że sytuacja pandemiczna na świecie wciąż jest bardzo trudna.

Teraz przede wszystkim chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i zwiększenie liczby szczepień. Równolegle przygotowujemy świadectwa szczepień na lato – stwierdziła przewodnicząca KE.

Stanowiska poszczególnych krajów ws. certyfikatów szczepionkowych również się różnią. Niektóre tereny sugerują, że byłyby gotowe wpuszczać nawet wyłącznie osoby, które przyjęły preparat, podczas gdy inne (w tym Polska), obawiają się, że dokument może dyskryminować część podróżnych, którzy z różnych powodów się nie zaszczepili.

Trwają prace nad stworzeniem takiej formy paszportu szczepionkowego, która respektować będzie prawa osób, które przeszły chorobę, przyjęły preparat lub zgodzą się jedynie na wykonanie testu na COVID-19.

Polacy szykują się do urlopów

Zagrożenie pandemiczne nie ustaje, tysiące ludzi jednak jest już zmęczonych siedzeniem w domach. W Polsce w ostatnim czasie sektor turystyczny był całkowicie lub częściowo zamrożony, a od 20 marca obowiązuje ogólnokrajowy lockdown.

Wszystko to sprawia, że Polacy są stęsknieni letnich urlopów i zagranicznych wakacji. Badania UCE RESEARCH i SYNO Poland wykazały, że 48,3 proc. mieszkańców naszego kraju w tym roku chce wyjechać na wczasy. 31,7 proc. badanych deklaruje, że wyjedzie za granicę, a pozostali zainteresowani są przede wszystkim polskim morzem. O szczegółach badania pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet