Turysci.pl
Wyspy Owcze i ich atrakcje

fot. wikimedia.org/Stig Nygaard from Copenhagen, Denmark/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Wyspy Owcze ogłoszone wolnymi od koronawirusa. Wyjątkowe miejsce odcięło się od świata

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wyspy Owcze, znajdujące się w Europie, a będące terytorium zależnym Danii, ogłoszone zostały 26 lutego miejscem wolnym od COVID-19. Już od 2 miesięcy nie odnotowano tam żadnego nowego przypadku zakażenia. Sukces ten zawdzięczają wyjątkowo surowym restrykcjom i ograniczeniu możliwości wjazdu dla podróżnych z zagranicy.

  • Wyspy Owcze ogłoszone terem wolnym od koronawirusa

  • Od 2 miesięcy nie odnotowano tam nowego przypadku zakażenia. Każdego mieszkańca, który miał COVID-19, izolowano

  • Aby tam dotrzeć, trzeba przedstawić udokumentowany „uznany powód wjazdu". Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na otwarcie granic

Wyspy Owcze tworzą wulkaniczny archipelag, który położony jest na Morzu Norweskim. Znajdziemy je między Norwegią, Wielką Brytanią oraz Islandią, choć prawnie zależne są od rządu Danii.

Żyje na nich nieco ponad 50 tys. ludzi, którzy obecnie cieszyć się mogą spokojem i wygraną z pandemią. Jak podaje portal Tanie Loty, od 2 miesięcy na Wyspach Owczych nie wykryto ani jednego nowego przypadku zachorowania na COVID-19.

Doszło tam do trzech fal pandemii, jednak za każdym razem sytuacja była dość szybko opanowywana. Władze głównie zawdzięczają to obostrzeniom, których mieszkańcy bardzo uważnie przestrzegali.

Sardynia w pomarańczowej strefie

Przywracają obostrzenia w Sardynii. Biała strefa po 3 tygodniach zmienia się w pomarańczową

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Wyspy Owcze miejscem wolnym od COVID-19

The Guardian sukces Wysp Owczych dostrzega w surowych przepisach, jakimi objęci zostali podróżni z zagranicy. Każda osoba, która chciała tam przylecieć na wakacje w 2020 roku, musiała od razu przejść test na koronawirusa, a po 6 dniach robiono jej dodatkowe badanie.

Intensywnie testowano również obywateli, a każda osoba z pozytywnym wynikiem zobowiązana była do odbycia izolacji, do czego uważnie się stosowano. Obecnie Dania całkowicie odcina się od zagranicznych podróżnych, zakazując ruchu turystycznego.

Z pewnością jednak wielu obieżyświatów ma nadzieję, że tereny te zostaną otwarte w czasie wakacji, bowiem znajduje się tam wiele niesamowitych atrakcji, wartych zobaczenia. Będąc na miejscu nie można przegapić m.in. najwyższego szczytu Wysp Owczych, znajdującego się na wyspie Eysturoy - Slættaratindur. Widok rozciągający się z tego miejsca przy dobrej pogodzie jest nieziemski.

Fani fotografii wybrać się również powinni nad wodospad Mulafossur, który jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Europie. Stanowi ikonę i wizytówkę, reprezentującą całe Wyspy Owcze.

Wyspy Owcze i ich atrakcje

Wodospad Mulafossur, Wyspy Owcze/fot. wikimedia.org/briantoronto/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Nie wpuszczają turystów, odcięli się od świata

Jak czytamy na stronie Gov.pl, do Danii wjechać mogą wyłącznie osoby, które mają udokumentowany tzw. uznany powód wjazdu oraz rezydenci. Jeśli przyjezdny ma niepokojące objawy chorobowe, np. kaszel, również nie będzie mógł przekroczyć granicy.

Jako przykłady „uznanego powodu wjazdu" polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wymienia m.in. pracę w Danii, przewóz towarów czy spotkania w kluczowych spotkaniach biznesowych.

Osoby przylatujące na tereny zależne od Danii samolotem, muszą liczyć się z obowiązkiem wykonania testu do 24 godzin przed wejściem na pokład maszyny. Szybko test wykonać trzeba również przed opuszczeniem duńskiego lotniska, a następnie poddać się jeszcze 10-dniowej izolacji. Po 4 dniach od przylotu można wykonać kolejny, trzeci test, by skrócić czas izolacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Tanie Loty

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >