Turysci.pl
Sardynia w pomarańczowej strefie

fot. flickr.com/Piotr Rokita/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Przywracają obostrzenia w Sardynii. Biała strefa po 3 tygodniach zmienia się w pomarańczową

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Sardynia znów z obostrzeniami. Po trzech tygodniach swobody i cieszenia się opanowaniem koronawirusa, turystyczny region znów znalazł się w strefie zagrożenia. Od poniedziałku włoski rząd wprowadza tam ponownie restrykcje.

  • Sardynia była w białej strefie od 1 marca

  • Od 22 marca mają wrócić tam obostrzenia, a cały teren zmieni się w pomarańczową strefę

  • Mieszkańcy protestują. Są zmuszeni do zamknięcia barów i restauracji, wprowadzają zakaz opuszczania gmin

Sardynia była tzw. białą strefą od 1 marca. Włochy podzieliły swój kraj na 4 kolory: biały, żółty, pomarańczowy i czerwony, w zależności od sytuacji pandemicznej. Turystyczny region przez 3 tygodnie nie miał problemu z koronawirusem, lecz od 22 marca trafi od razu do trzeciej grupy. Mieszkańcy nie rozumieją tej decyzji, pojawiają się też pytania, dlaczego w przywracaniu zakazów pominięto strefę żółtą.

Sardynia trafi do strefy pomarańczowej. Wracają obostrzenia

Sardynia była jedyną białą strefą we Włoszech w ostatnich tygodniach. Mieszkańcy cieszyć się mogli otwartymi kinami, teatrami, muzeami, a także basenami czy klubami fitness. Podczas gdy w całych Włoszech godzina policyjna obowiązuje od 22:00, turystyczny region mógł korzystać ze swobody przemieszczania 1,5 godziny dłużej.

Obowiązujące tam przez ostatnie 3 tygodnie zasady bezpieczeństwa służyły mieszkańcom. Przebywać tam mogli jedynie zameldowani właściciele domków letnich, nie wpuszczano turystów i osób, które nie miały istotnego powodu przyjazdu. Każdy musiał też nosić maseczkę, by utrzymać zakażenia na poziomie 50 na 100 tys. mieszkańców. Niestety od najbliższego poniedziałku wszystko ulegnie zmianie.

Islandia łagodzi przepisy pandemiczne

Islandia całkowicie otworzyła granice, ale tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Władze Włoch podjęły decyzję, by zakwalifikować Sardynię do strefy pomarańczowej. W związku z tym konieczne tam będzie zamknięcie barów i restauracji, a mieszkańcy nie będą mogli opuszczać gminy, w której są zameldowani. Jak czytamy na stronie Gov.pl, zakaz dotyczy zarówno opuszczania terenu publicznymi środkami transportu, jak i nawet prywatnymi samochodami.

Z decyzją tą nie zgadzają się mieszkańcy i władze regionalne. Jak podaje Interia, nie rozumieją oni pominięcia w zmianach strefy żółtej. Co więcej, są przekonani, że nadal spełniają warunki białej grupy.

System wyznaczania kolorów stref jest niewłaściwy i będziemy prosić o jego rewizję. [...] Zachowywaliśmy się odpowiedzialnie bardzo ostrożnie, zarządzając białą strefą – stwierdził Mario Nieddu, szef wydziału do spraw służby zdrowia.

Oburzenia nie kryje także lokalna branża turystyczna, która w ostatnim czasie w końcu zaczęła odnotowywać jakieś wpływy. Mieszkańcy Sardynii chętnie spędzali czas nad morzem i korzystali z usług restauratorów, chcąc urozmaicić sobie czas po wielomiesięcznej sytuacji pandemicznej, niestety od jutra jednak znów będą musieli pogodzić się z zamknięciem w domach.

Włochy nadal walczą z pandemią

Niestety sytuacja pandemiczna w całych Włoszech jest bardzo niepokojąca. Tamtejszy rząd zadecydował niedawno o przedłużeniu stanu wyjątkowego aż do 30 kwietnia 2021 roku. Obostrzenia w poruszaniu się po terytorium państwa na razie obowiązują do 27 marca, pojawiają się jednak już spekulacje w mediach, że i ta data może ulec zmianie.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie odradza Polakom wyjazdów turystycznych do Włoch. Jeśli jednak jest to konieczne, trzeba na granicy okazać negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany do 48 godzin przed przyjazdem. Konieczne jest także podpisanie autodeklaracji, a w razie braku testu, podróżny odbyć musi 2-tygodniową kwarantannę.

Na Gov.pl czytamy również, że poszczególne gminy i prowincje Włoch mogą niezależnie wprowadzać indywidualne zakazy wjazdów, które również obejmują podróżnych. Na czas Świąt Wielkanocnych cały kraj objęty ma zostać strefą czerwoną. Oznacza to, że nie będzie można opuszczać miejsca zamieszkania, zawieszona będzie działalność wszystkich sklepów z wyjątkiem tych oferujących sprzedaż artykułów spożywczych, nie będą też działały obiekty gastronomiczne.

Turystom odradza się spędzanie świąt we Włoszech, zamknięte bowiem będą również wszelkie atrakcje oraz ośrodki kultury, takie jak m.in. muzea czy galerie sztuki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Interia

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >