Turysci.pl
chłopiec wyrzucony z samolotu za brak maseczki

zdjęcie poglądowe/fot. unsplash.com/Steven Thompson

4-latek z autyzmem został wyrzucony z samolotu. Nie mógł lecieć, bo nie miał maseczki

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

4-letni chłopiec z autyzmem, miał lecieć z rodzicami liniami lotniczymi Spirit Airlines. Niestety załoga wyrzuciła go z samolotu jeszcze przed startem i zakazała ponownego wejścia na pokład, bo maluch nie miał maseczki. Jak tłumaczy mama dziecka, zakrywanie nosa i ust bardzo źle na niego działa.

  • 4-letni chłopiec miał lecieć z rodzicami samolotem linii Spirit Airlines

  • Załoga wyrzuciła chłopca, bo nie zakrywał twarzy. Firma podkreśla, że ich polityka nie przewiduje zwolnień lekarskich

  • Mama chłopca tłumaczy, że boi się zasłaniać mu nos i usta, bo zaczyna wtedy wstrzymywać oddech, więc się o niego boi

Chłopiec o imieniu Carter poleciał w poniedziałek z rodzicami do bliskich w Las Vegas. Podczas lotu nie zakładał maseczki, bowiem ma autyzm i bardzo źle znosił to, że ma zasłonięte zarówno usta, jak i nos. W drodze załoga nie miała z tym problemu, koszmar jednak zaczął się podczas podróży powrotnej.

4-letni chłopiec wyrzucony z samolotu za brak maseczki

Z Las Vegas rodzina zdecydowała się wracać liniami Spirit Airlines. Mama 4-letniego chłopca mówi, że zawsze mają przy sobie specjalne zaświadczenie lekarskie, które uprawnia do niezasłaniania twarzy dziecka, mimo przepisów pandemicznych.

Za każdym razem, gdy nosi maskę, wstrzymuje oddech albo zaczyna wariować; boję się, że zrobi sobie wtedy krzywdę – mówiła kobieta, cytowana przez stację CBS.

Islandia łagodzi przepisy pandemiczne

Islandia całkowicie otworzyła granice, ale tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Problem w tym, że linia lotnicza stwierdziła, że nie będzie respektowała dokumentu. Załoga kazała maluchowi zasłonić twarz tak samo, jak pozostałym podróżnym. Gdy rodzice zaczęli protestować, zagrożono wyrzuceniem dziecka z samolotu.

On jest niepełnosprawny, chroni go amerykańska ustawa o niepełnosprawności. A oni odpowiedzieli: Nie, nie, nie, autyzm nie jest niepełnosprawnością" - opowiadała o zdarzeniu kobieta dla KTVH-TV.

Ostatecznie cała rodzina została wyrzucona z pokładu samolotu i musiała wracać do domu samolotem innego przewoźnika. Domagali się zwrotu pieniędzy za bilety od Spirit Airlines, linia lotnicza jednak twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Linia lotnicza tłumaczy się polityką firmy

Spirit Airlines wprowadziło nakaz zasłaniania ust i nosa dla swoich pasażerów w maju 2020 roku. Zgodnie z tym zapisem, nie muszą tego robić jedynie dzieci do 2 roku życia.

Americans with Disabilities Act, czyli Ustawa o Ochronie Osób Niepełnosprawnych (ADA), nie przedstawia dokładnej listy schorzeń, które można uznać za niepełnosprawności. Organizacja Autism Society jest zdania, że część osób z autyzmem uznaje się za chronione, jeśli mieszczą się w definicji niepełnosprawności, czyli są osobami, które nie są w stanie zadbać o siebie, wykonywać czynności manualnych, uczyć się lub są upośledzone umysłowo lub fizycznie.

Jednocześnie Departament Sprawiedliwości podkreśla, że w czasie epidemii „ADA nie zapewnia całkowitego zwolnienia z przestrzegania wymogów bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością".

Rzecznik linii lotniczych Spirit Airlines również odniósł się do sprawy.

Współczujemy osobom borykającym się z dodatkowymi obciążeniami podczas podróży, w tym takim, które mają problemy zdrowotne. [...] Przypominamy podróżnym o naszej polityce zasłaniania twarzy przez cały proces rezerwacji, w mailu przed podróżą oraz w potwierdzeniu, które jest częścią procedury odprawy. Nasza polityka nie przewiduje obecnie zwolnień lekarskich, niezależnie od diagnozy - stwierdził w rozmowie z Fox News.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >