Turysci.pl
paszporty szczepionkowe wywołują kontrowersje

zdjęcie wyróżniające/fot. unsplash.com/ConvertKit

Wiceszef MSWiA mówi o paszportach szczepionkowych. „Trwają trudne rozmowy"

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe stały się kością niezgody nie tylko między zwolennikami i przeciwnikami szczepień, ale również wśród przedstawicieli państw UE. Jak wyjawił wiceszef MSWiA, Bartosz Grodecki, rozmowy są bardzo trudne i nie wszystkie kraje podchodzą pozytywnie do kwestii nowego dokumentu umożliwiającego podróże.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceszefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kwestia paszportów szczepionkowych wywołuje ogromne kontrowersje. Bartosz Grodecki podkreśla, że trwające wokół tego tematu rozmowy na szczytach władz są bardzo trudne.

Burzliwa dyskusja wokół paszportów szczepionkowych

Jak stwierdził polityk, kwestia jest kontrowersyjna, dlatego konieczne jest „dość precyzyjne podejście". Ocenił, że państwa Unii Europejskiej są dość sceptycznie nastawione do kwestii wprowadzenia nowego dokumentu umożliwiającego podróże międzynarodowe.

Na antenie radia Wnet Grodecki zasugerował, że wprowadzenie paszportów szczepionkowych nie byłoby aż tak wielką zmianą. Wskazał, że już teraz turyści okazywać muszą potwierdzenia szczepień, zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem czy wyniki testu na COVID-19 na granicach. Różnica miałaby być jednak taka, że po wprowadzeniu Cyfrowych Certyfikatów, wszystkie te dokumenty znajdą się w jednym miejscu, co na pewno usprawniłoby podróże.

turystyka w dobie pandemii

Analitycy: Rozwój i ożywienie turystyki światowej możliwe w 2024 roku

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Mimo to wielu polityków krytykuje całą ideę wprowadzenia uniwersalnego dokumentu dla wszystkich krajów. Jakiś czas temu pisaliśmy o prezydencie Francji, którego zdaniem osoby zaszczepione nie powinny cieszyć się dodatkowymi przywilejami. Przeciwnicy zielonych dokumentów wskazują, że to krok w stronę dyskryminacji podróżnych, którzy z pewnych powodów nie chcą lub nie mogą przyjąć preparatów przeciwko COVID-19.

Według wiceszefa MSWiA, europejscy rządzący mają też obawiać się tego, że Cyfrowe Zielony Certyfikat mógłby już na stałe wejść do zbioru dokumentów, które turyści będą musieli mieć zawsze ze sobą. Przypomnijmy, że utworzenie strefy Schengen prowadziło w dokładnie odwrotnym kierunku - by zminimalizować liczbę dokumentów i formalności, z którymi ludzie muszą uporać się podczas przekraczania granic.

Jakie będą zasady działania Cyfrowych Certyfikatów?

Dlaczego ktoś, kto nie chce się szczepić lub nie chorował, nie będzie mógł wyjechać? Tutaj jest bardzo dużo kontrowersji i trzeba będzie naprawdę dosyć precyzyjnie do tego tematu podejść – twierdzi Grodecki.

Komisja Europejska z kolei właśnie takich sytuacji chce uniknąć, by zminimalizować poczucie dyskryminacji. Wprowadzenie trzech informacji do dokumentu: o szczepieniu, przejściu choroby oraz wynik testu na COVID-19, może w pewnym stopniu prowadzić do uniwersalizacji dokumentu.

Pojawia się jednak pytanie, na jakich zasadach respektować te zarządzenia miałyby poszczególne kraje. Aby Certyfikat został wprowadzony, na wspólne zasady musiałyby się zgodzić wszystkie rządy, tymczasem obecnie każde państwo ma własne obostrzenia na granicach.

Pojawia się również kwestia samych szczepionek - co się stanie w sytuacji, gdy na granicy pojawi się osoba, która przyjęła preparat nieautoryzowany przez Europejską Agencję Leków? Prawdopodobnie wtedy decyzja znów podjęta będzie autonomicznie przez władze danego kraju, co znów wywołuje wątpliwości w kwestii wspólnych przepisów. Właśnie przez te wszystkie kwestie sporne projekt KE wciąż nie doczekał się powszechnej akceptacji i niewykluczone, że niektóre jego kwestie mogą do wakacji ulec zmianie.

Jednocześnie jednak warto pamiętać, że wprowadzenie paszportów koronawirusowych może być jednym z nielicznych sposobów na swobodne podróże po Europie. Jak podkreśla sama Komisja Europejska, jego celem jest ułatwienie przemieszczania się w granicach UE i znoszenie obostrzeń dla wczasowiczów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Wnet

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >

Europa

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Wenecja ustawi kamery i bramki do kontroli. Chcą w ten sposób ograniczyć liczbę turystów

Czytaj więcej >