Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Irlandia zaostrza przepisy dla części podróżnych. Hotelowa kwarantanna na własny koszt
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2021 17:44

Irlandia zaostrza przepisy dla części podróżnych. Hotelowa kwarantanna na własny koszt

Irlandia zaostrza przepisy na granicach
fot. pixabay.com/fernandozhiminaicela

Irlandia zaostrza przepisy dla podróżnych z zagranicy. Zgodnie z nowymi wytycznymi, osoby przylatujące z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego, będą kierowane na hotelową kwarantannę, za którą same będą musiały zapłacić. Taki sam los spotka pasażerów z pozostałych krajów świata, o ile nie okażą negatywnego testu na COVID-19.

  • Irlandia zaostrza przepisy. Obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego

  • Osoby te będą musiały same opłacić 12-dniowy pobyt w hotelach wskazanych przez rząd. Koszt to 1850 euro

  • Podobne zasady obowiązywać mają też podróżnych z pozostałych państw, jeśli nie okażą wcześniej negatywnego testu na COVID-19

Irlandia zaostrza przepisy na swoich granicach. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polską Ambasadę w Dublinie, od 26 marca wszystkie osoby przylatujące z 33 krajów wysokiego ryzyka będą musiały przejść 12-dniową kwarantannę.

Izolacja odbywała się będzie w hotelach wyznaczonych przez rząd. Podróżny sam będzie musiał opłacić jej koszty. Nowe przepisy dotyczyć będą też ludzi przylatujących z państw, których nie ma na specjalnej liście, w przypadku, gdy nie zrobią testu na obecność COVID-19.

Irlandia zmienia przepisy na granicach

Na liście krajów o wysokim zagrożeniu epidemicznym na szczęście nie ma w tym momencie Polski. Znalazło się tam natomiast 17 krajów z Afryki, 13 z Ameryki Południowej oraz Panama, Austria oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pełną listę krajów znaleźć można tutaj.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Na hotelową kwarantannę trafią osoby, które podróżują z tych państw, przebywały w nich w ciągu ostatnich 2 tygodni przed przylotem do Irlandii lub miały przesiadkę na tamtejszych lotniskach. Cena 1850 euro, którą będzie trzeba zapłacić, obejmuje przejazd z lotniska do hotelu, 2-tygodniowy pobyt, testy oraz wyżywienie.

To, że Polska nie jest określona mianem kraju o wysokim ryzyku, nie znaczy, że podróżując do Irlandii nie przyjdzie nam płacić za obowiązkową kwarantannę. 1800 euro od osoby (150 euro dziennie, ok. 8,3 tys. zł) wyda każdy, kto nie wykona przed odlotem testu na COVID-19 i nie przedstawi na granicy negatywnego wyniku.

https://www.facebook.com/PLinIreland/posts/1884615571704307

Jak czytamy na stronie Gov.pl, od tej reguły są wyjątki, nie są one jednak związane z ruchem turystycznym. Dotyczą m.in. kierowców dostarczających towary, dyplomatów czy członków załóg samolotów i statków. Ze szczegółami zapoznać się można na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jakie obostrzenia obowiązują w Irlandii?

Każda osoba, przylatująca do Irlandii, oprócz okazania testu na COVID-19, musi również wypełnić online Passenger Locator Form. Jest to formularz dostępny na stronie polskiego MSZ, w którym podać trzeba wszystkie swoje dane osobowe, kontaktowe, a także docelowe miejsce pobytu na terenie Irlandii.

Na terenie kraju do 5 kwietnia 2021 roku obowiązuje 5. poziom ograniczeń pandemicznych. Podróże turystyczne nie są wskazane, a wszelkie atrakcje, muzea, galerie oraz obiekty kulturalne i tak pozostają zamknięte. Niedozwolone są również spotkania rodzinne i towarzyskie, wydarzenia zorganizowane oraz sportowe.

Irlandia wprowadziła również zakaz funkcjonowania hoteli (z wyjątkiem tych wynikających z ważnych powodów, które podróżny jest w stanie udokumentować) i restauracji. Ograniczono swobodę podróżowania - możliwe jest przemieszczanie się w promieniu 5 km od swojego domu. W budynkach publicznych i środkach transportu konieczne jest zasłanianie nosa i ust.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ambasada Polski w Dublinie