Turysci.pl
Czechy stan wyjątkowy

fot. Pixabay/ ivabalk

Czechy chcą ponownie przedłużyć stan wyjątkowy. Obecny miał zakończyć się 28 marca

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czeski rząd będzie wnioskował do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Poprzedni miał wygasnąć 28 marca. Według szefa MSW Jana Hamaczka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, jednak utrzymanie restrykcji jest konieczne.

  • Stan wyjątkowy w Czechach ma zostać przedłużony o kolejne 30 dni

  • Na jego mocy utrzymane zostaną ograniczenia w przemieszczaniu

  • Rząd zapowiedział również zwiększone kontrole osób na kwarantannie

Czechy wprowadziły stan wyjątkowy 5 października 2020 roku. Od tego czasu funkcjonują tam liczne ograniczenia, również w podróżowaniu. Władze chcą przedłużenia obecnych restrykcji o kolejne 30 dni, zaczynając od 28 marca.

Czeski rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 30 dni

Władze Czech planują przedłużenie stanu wyjątkowego o 30 dni. Jak poinformował Hamaczek, system restrykcji przynosi oczekiwane rezultaty, jednak działa tylko jako całość. Rezygnacja z jednego z elementów może spowodować obniżenie skuteczności wszystkich restrykcji.

Minister podkreślił, że obowiązujący zakaz poruszania się między powiatami jest w obecnie jak najbardziej zasadny. Podkreślił, że sytuacja epidemiczna znacznie poprawiła się w regionach, które zostały zamknięte jako pierwsze, czyli jeszcze w lutym.

Czeski rząd ma możliwość wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się wyłącznie przy wykorzystaniu przepisów o stanie wyjątkowym. Taki przepis obowiązuje w Czechach od 5 października 2020 roku.

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów

IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Stan wyjątkowy wprowadzono w Czechach również podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa, wiosną zeszłego roku. Wówczas obowiązywał on od 12 marca do 17 maja 2020 roku.

Po poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu poinformowano również, że policja i sanepid będą współpracować przy kontroli osób, które obowiązuje izolacja. Stacje regionalne będą zobowiązane do dostarczania funkcjonariuszom wykazu osób podlegających kwarantannie.

Hamaczek dodał przy tym, że takie porozumienie miało działać już przed rokiem, jednak nie udało się go wprowadzić w życie z powodu ochrony danych osobowych.

Szef MSW uznał również, że wszystkie wątpliwości w tej sprawie zostały już wyjaśnione. Jak podkreślił, rozprzestrzenianie nowego koronawirusa jest przestępstwem. Natomiast czeski minister zdrowia Jan Blatny zwrócił uwagę, że respektowanie warunków kwarantanny pomoże w szybkim odejściu od restrykcji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >