Media przekazały z samego rana informację o przedłużenia restrykcji na granicy Włoch. Początkowo miały one obowiązywać do Wielkanocy, jednak zdecydowano się na ich wydłużenie do końca kwietnia. Po przyjeździe wciąż obowiązuje tam nakaz 5-dniowej kwarantanny.We Włoszech restrykcje dotyczące przyjazdów i powrotów z krajów UE. Ograniczenia będą obowiązywać do 30 kwietnia. Do tego czasu każda osoba przybywająca do kraju ma obowiązek odbycia 5-dniowej kwarantanny.
Wielka Brytania rozważa wprowadzenie „systemu świateł drogowych" w podróżach zagranicznych. W zależności od sytuacji epidemicznej i szybkości szczepień w danym państwie zostałoby ono przydzielone do grupy czerwonej, żółtej lub zielonej - poinformowały dzienniki „The Times" i „The Sun".Boris Johnson ma ogłosić w poniedziałek nowe zasady podróży zagranicznychWedług „The Times" i „The Sun" wprowadzony ma zostać „system świateł drogowych"Media sugerują, że granice nie zostaną jednak otwarte 17 maja, jak planowanoWielka Brytania już wkrótce może wprowadzić „system świateł drogowych" w podróżach zagranicznych. Premier Boris Johnson ma ogłosić w poniedziałek, kiedy i na jakich zasadach można spodziewać się wznowienia podróży zagranicznych.
USA jest jednym z państw, gdzie akcja szczepień przeprowadzana jest najsprawniej. Dlatego zdecydowano się tam na zniesienie niektórych restrykcji. Osoby, które zdążyły już przyjąć pełną szczepionkę, będą mogły swobodnie podróżować.Szczepienia w USA przynoszą pierwsze efekty. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizowało zalecenia dot. podróży dla osób, które przyjęły już pełną szczepionkę. Zgodnie z nowym dokumentem, mogą oni bezpiecznie podróżować.
Zakopane co roku 2 kwietnia upamiętnia śmierć papieża poprzez podświetlenie krzyża na Giewoncie. Jan Paweł II został zapamiętany przez górali jako wielki miłośnik Tatr. W 16 rocznicę śmierci Polaka media obiegły jego zdjęcia znad Morskiego Oka.Zakopane jest miejscem uwielbianym przez Polaków. Bywał tutaj również zmarły papież Jan Paweł II. Jego śmierć każdego roku upamiętniana jest przez górali. Również w tym roku nad miastem rozbłysło światło z krzyża na Giewoncie.
IATA chce wprowadzić własne paszporty covidowe, które ułatwią podróżowanie pasażerom samolotów. Kończą się ostatnie testy aplikacji, która ma zostać wprowadzona już 15 kwietnia. Na początku będą mogli z niej skorzystać jednak tylko niektórzy.IATA wprowadza własne paszporty covidowe, dostępne od 15 kwietniaNa razie działać będą jedynie dla systemu iOsPierwsze próby przeprowadzane będą podczas lotów na KaraibyPaszporty covidowe wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce mogą stać się one nieodłącznym elementem podróży. Swoje testy kończy już Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które chce wprowadzić je już w kwietniu.
Ryanair ogłosił 8 nowych tras z Polski w bardzo atrakcyjnych, wakacyjnych kierunkach. Jakby tego było mało, zwiększono również częstotliwość lotów na najpopularniejszych kierunkach. Daje to razem 100 000 dodatkowych miejsc w samolotach.Ryanair w tym roku nie przestaje zaskakiwać. Jeszcze niedawno pisaliśmy o ogłoszeniu 46 nowych połączeń do uwielbianego turystycznego kraju, a dzisiaj przewoźnik poinformował o planowanych 8 nowych trasach z polskich lotnisk.
Malta zdecydowała się na ponowne otwarcie na turystów z Unii Europejskiej wraz z początkiem czerwca. Niestety, wakacjami bez żadnych ograniczeń będą mogły cieszyć się na razie tylko osoby, które zdążyły przyjąć dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19.Malta planuje otwarcie na zagranicznych turystów od 1 czerwcaOsoby zaszczepione będą mogły podróżować bez ograniczeńOsoby, które się nie zaszczepiły również będą mogły przylecieć, jednak muszą spełnić warunekOrganizacja turystyczna tego kraju Malta Tourism Authority ogłosiła, że od 1 czerwca wznowiony zostanie międzynarodowy ruch turystyczny. Jak tłumaczą, szybkie tempo szczepień na Malcie zmniejsza ryzyko zakażenia wśród mieszkańców i podróżnych.
Podróże w czasie pandemii są mocno ograniczone ze względu na liczne restrykcje wprowadzane przez poszczególne państwa. Również w tym roku prognozy są bardzo pesymistyczne i wszystko wskazuje na to, że nie uda się wrócić do poziomu turystyki sprzed koronawirusa.W 2021 podróże nie wrócą jeszcze do normy. Według raportu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), obecna sytuacja w branży turystycznej jest trudna. Chociaż jeszcze niedawno wszyscy optymistycznie patrzyli na nowy rok, poziom ruchu turystycznego spadł na świecie o 87 proc.
Wszystkie hotele w Grecji mają być otwarte w sezonie letnim. Ponadto ma zostać on wydłużony - wynika z wypowiedzi prezesa greckiej organizacji branży turystycznej SETE. Jak twierdzi, właściciele hoteli nie mogą sobie pozwolić na kolejny stracony sezon.Grecja ma zainaugurować sezon turystyczny 14 maja, jednak może to nastąpić wcześniejWszystkie hotele mają zostać w tym czasie otwarteLinie lotnicze i biura podróży planują wydłużenie sezonu do jesieniGrecja w tym roku może stać się turystycznym hitem. Kraj ten najgłośniej apelował do Unii Europejskiej o utworzenie jednolitych certyfikatów szczepień, a plan przyjmowania turystów jest już gotowy. Możliwości Grecji zwęszył już Ryanair, który otworzy kilkadziesiąt połączeń w tym kierunku.
Tatry co roku odwiedzają tysiące turystów, którzy chcą podziwiać kwitnące krokusy. W tym roku jednak może być to szczególnie niebezpieczne. Władze TPN zaapelowały, aby tym razem zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby móc podziwiać ten cud natury za rok.Tatry co roku cieszyły się szczególnym zainteresowaniem turystów w okresie kwitnienia krokusów. Wówczas najwyższe polskie góry odwiedza nawet 80 tys. turystów. W tym roku jednak władze TPN zaapelowały, aby darować sobie tę przyjemność.
Chorwacja zapowiedziała poluzowanie restrykcji dla zagranicznych turystów przed startem sezonu letniego. Osoby niezaszczepione będą mogły przekroczyć granicę bez konieczności odbycia kwarantanny po okazaniu negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego. Obecnie wymagany jest test PCR.Chorwacja jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Obecnie jednak aby dostać się na teren tego kraju i uniknąć kwarantanny, konieczne jest wykonanie testu PCR na koronawirusa, nie wcześniej niż na 48 godzin testu przed podróżą.
Grecja może stać się w te wakacje największym hitem turystycznym w całej Europie. Na ten kierunek postawił również Ryanair, który uruchomi w wakacje 46 połączeń z tym krajem. Wśród nich są również loty z Polski.Ryanair postawił wszystko na Grecję, która może stać się najbardziej obleganym kierunkiem w całej Europie. Jak twierdzi Jason McGuinness, dyrektor handlowy Ryanaira, kraj ten jest maksymalnie zdeterminowany do ożywienia branży turystycznej.
Paszport szczepionkowy ma zostać wprowadzony od 15 czerwca. Taką informację przekazał komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że dokument będzie zawierał informację o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi oraz że nie będzie on obowiązkowy.Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportu szczepionkowego 17 marcaDokument ma zostać wprowadzony 15 czerwcaDokument może być potrzebny podczas podróży za granicęPaszport szczepionkowy jest jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Chociaż wzbudza wiele kontrowersji, ma zostać wprowadzony już w czerwcu. Podobnie jak samo szczepienie nie będzie on obowiązkowy, jednak może znacznie ułatwić podróżowanie za granicę.
Polscy turyści planujący wyjazdy na Wielkanoc w większości odwołali swoje rezerwacje. Jak wynika jednak z danych portalu Noclegi.pl aż 20 proc. z nich przełożyło swoje wyjazdy na długi weekend majowy.Turyści chętnie przekładają wyjazdy z Wielkanocy na majówkęWłaściciele obiektów coraz częściej ułatwiają elastyczną zmianę terminuNajwiększym zainteresowaniem cieszy się ZakopaneWielkanoc w tym roku będzie różniła się od poprzednich. Po raz drugi święta te przypadają w okresie pandemii. Turyści przyzwyczaili się już jednak do ciągłych zmian planów, a właściciele obiektów noclegowych ułatwiają przesuwanie terminów i coraz rzadziej wymagają przedpłat.
Wyspy Dziewicze oferują turystom szczepienie w czasie wakacji. Chociaż jest to oferta raczej dla tych bardziej zamożnych turystów, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Turystyka szczepionkowa rośnie w siłę również w innych krajach na całym świecie.Wyspy Dziewicze oferują szczepienia dla odwiedzających je turystówDo tej pory wykorzystano tam 33 tys. dawek szczepionki; 3 proc. miało trafić do turystówTurystyka szczepionkowa rośnie w siłę również w innych krajachPodczas gdy w Polsce wiele osób czeka w kolejce po szczepionkę na koronawirusa, na Wyspach Dziewiczych kwitnie turystyka szczepionkowa. Przekonała się o tym Lydia, której zaoferowano podanie preparatu na zwykłch wakacjach.
Majorka stała się Mekką dla turystów z Niemiec, którzy mimo licznych nalegań rządu federalnego zdecydowali się wyjechać na wakacje. Jedna z linii lotniczych wysyła cztery razy więcej samolotów niż w zeszły weekend.W sobotę do Palmy przyleciało 60 samolotów z Niemiec, w niedzielę - 70Rząd federalny usunął Majorkę z listy obszarów zagrożonych koronawirusem 14 marcaRząd niemiecki odradza mieszkańcom podróże krajowe i zagraniczneMajorka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Niemiec, co widać m.in. po zrealizowanych lotach. W sobotę do Palmy, stolicy wyspy przyleciało 60 samolotów z Niemiec. W niedzielę ta liczba miała wzrosnąć aż do 70, podały służby lotniska.
Korea Północna buduje ogromny kurort dla zagranicznych turystów. W Wonsan-Kalma znajdzie się tysiące pokoi hotelowych, wiele centrów handlowych, parków wodnych i dziesiątki innych atrakcji.Korea Północna już wkrótce może otworzyć ogromny kurort turystyczny stworzony z myślą o turystach z zagranicy. Kim Dzong Un początkowo domagał się otwarcia w kwietniu 2019 r., jednak termin ten uległ przesunięciu.
Lotnisko w Krakowie dzisiaj rozpoczyna sezon letni. Niestety, wielu popularnych przewoźników, w tym Ryanair i WizzAir decydują się na przełożenie startu wakacyjnych tras. Wiele z nich zaplanowanych zostało dopiero na czerwiec.Chociaż Kraków Airport otworzył w niedzielę sezon letni, z powodu pandemii koronawirusa wielu przewoźników, jak np. WizzAir czy Ryanair zdecydowało o przesunięciu wprowadzenia nowych kierunków. Część z nich wystartuje dopiero w czerwcu.
Władze Meksyku zdecydowały się na zamknięcie dla odwiedzających ruin miasta Majów Chichen Itza położonych na półwyspie Jukatan. Powodem jest nieprzestrzeganie przez niektórych odwiedzających przepisów sanitarnych.Meksyk stał się ostatnio bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków, ale również turystów z innych części świata. Niestety, niektórzy przyjezdni lekceważą zasady sanitarne, przez co zamknięta została jedna z najważniejszych atrakcji kraju.
Trwają poszukiwania dwóch osób, które uciekły z hotelowej kwarantanny w Irlandii. Obowiązkowa izolacja została wprowadzona tam w piątek. Uciekinierom grozi kara grzywny, a nawet więzienie. Hotelowa kwarantanna w Irlandii obowiązuje od tego piątku i trwać ma 12 dni. Jak donosi Irish Independent, w sobotę po południu z izolacji zbiegły trzy osoby.
W rejonie Morskiego Oka doszło do nocnej akcji ratunkowej. Na Kazalnicy Cubryńskiej pięć osób potrzebowało pomocy ratowników. Jedna osoba została ranna.Wypadek w rejonie Morskiego Oka zdarzył się w sobotę w godzinach wieczornych. Podczas zjazdu ze ściany skalnej dwa zespoły taterników wpięły się do jednego stanowiska, jednak asekuracja nie wytrzymała takiego ciężaru.
Testy na koronawirusa są obecnie nieodłącznym elementem każdej podróży. Niestety, na wyniki niektórych trzeba czekać kilka godzin. W Wielkiej Brytanii opracowano test, którego wynik znany jest już po 20 sekundach.W Wielkiej Brytanii zatwierdzono błyskawiczne testy na koronawirusa. Może być on stosowany na lotniskach, w firmach czy w obiektach sportowych - zapewnia dystrybutor produktu.
Wyspa Phuket zostanie ponownie otwarta dla turystów od 1 lipca. Władze Tajlandii ogłosiły, że od tego dnia zniosą wymóg kwarantanny dla zaszczepionych gości. Otwiera to również drogę do ewentualnej turystyki do innych miejsc kraju. Turystyka odpowiada za 20 proc. gospodarki kraju.Phuket jest największą wyspą Tajlandii i jednym z jej najważniejszych ośrodków turystycznych. Władze państwa zapowiedziały, że od 1 lipca zaszczepieni turyści nie będą musieli odbywać tam obowiązkowej kwarantanny.
Seszele otworzyły się dla turystów. Władze znoszą konieczność odbycia obowiązkowej kwarantanny, a podróżni będą musieli okazać tylko negatywny test na COVID-19, by przekroczyć granicę. W ciągu kilku tygodni chcą też zaszczepić na koronawirusa wszystkich mieszkańców. 25 marca Seszele ogłosiły otwarcie granic dla turystówPodróżni nie muszą przechodzić kwarantanny. Wjazd gwarantuje negatywny test na COVID-19 Wyspy chcą w najbliższym czasie zaszczepić wszystkich obywateliSeszele niezwykle ucierpiały w wyniku pandemii koroknawirusa. W 2020 roku liczba turystów spadła tam aż o 70 proc., co dla kraju utrzymującego się w znacznej mierze z przyjezdnych, oznaczało gigantyczne straty. Rząd robił wszystko, by jak najszybciej umożliwić podróżnym z zagranicy wjazd na teren kraju. W ostatnich tygodniach przeprowadzano tam masową akcję szczepień, a 25 marca złagodzono przepisy graniczne.
Turystyka nie będzie się rozwijała aż do 2024 roku? Tak twierdzą analitycy Allianz Research i Euler Hermes. Podkreślają, że dokumenty szczepionkowe nie wystarczą, by ożywić branżę, jeśli utrzymywać się będą obostrzenia gospodarcze. Sytuacja pandemiczna jeszcze długo wpływała będzie na spowolnienie tego sektora gospodarki. Analitycy twierdzą, że tzw. paszporty szczepionkowe nie wystarczą, by ożywić sektor turystyczny, jeśli zachowane będą obostrzenia gospodarczeOceniają, że „ożywienie" możliwe będzie dopiero w 2024 rokuEuropa ich zdaniem ma szansę na szybsze odnotowanie wzrostu liczby turystów niż inne regiony Przez pandemię ucierpiała nie tylko turystyka w Polsce czy Europie, ale na całym świecie. Kryzys dotknął przewoźników, organizatorów imprez, a także przedsiębiorców prowadzących interesy związane z podróżami i migracjami ludzi. Niestety analitycy z Allianz Research i Euler Hermes są zdania, że sytuacja branży szybko się nie unormuje. Wskazują w środowej publikacji, na którą powołuje się Forsal.pl, że dalszy rozwój turystyki, po pandemii, może nastąpić dopiero w 2024 roku. Podkreślają, że w czasie rygorystycznych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się nowych odmian koronawirusa, tzw. paszporty szczepionkowe nie wystarczą, by ożywić turystykę.
Rząd Hiszpanii mierzy się z krytyką ze strony mieszkańców, którzy wypominają mu brak konsekwencji we wprowadzanych przepisach przeciwepidemicznych. Podczas gdy do kraju zapraszani są zagraniczni turyści, mieszkańcy nie mogą opuszczać swoich regionów.Hiszpania otworzyła się na okres świąteczny dla zagranicznych turystów. Natomiast rodzimi rezydenci na przełomie marca i kwietnia będą musieli pozostać we własnych regionach. Decyzja rządu Pedra Sancheza spotkała się z olbrzymią krytyką.
Ryanair uruchomi od 2 lipca nową trasę z Modlina na Sycylię. Nie jest to jedyna nowość w jego siatce połączeń, zadowoleni będą również podróżujący z Krakowa i Katowic, na których czekają loty na dwie greckie wyspy. Ryanair dodał kolejne wakacyjne kierunki do swojej letniej siatki połączeń. Irlandzki przewoźnik od lipca uruchomi loty w na trzy cudowne wyspy. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o czterech nowych trasach, które wystartują już w te wakacje.
Grecja chce ponownie otworzyć się na zagranicznych turystów. Rząd w Atenach zapowiedział, że zaprosi do kraju obywateli UE i Izraela, którzy są zaszczepieni na COVID-19. Bedą mogli podróżować bez ograniczeń.Grecja ponownie otworzy się na turystów z UE i Izraela, którzy są zaszczepieni na COVID-19. Informacje te potwierdziło biuro prasowe greckiego ministerstwa turystyki – podaje niemiecka agencja prasowa DPA, na którą powołuje się Gazeta.pl.