Wieś Chochołów położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Nazywana jest żywym skansenem, ze względu na wyjątkową, drewnianą zabudowę.Chochołów to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Na stałe mieszka w nim ok. 1 300 mieszkańców, jednak turyści powinni się nią bardzo zainteresować.
Od 12 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną nowe ceny biletów w Taryfie Pomorskiej obowiązującej w pociągach PKP SKM i Polregio - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za organizację przewozów w regionie.Wzrost cen biletów związany jest przede wszystkim cenami paliw, energii i inflacją - tłumaczy UMWP. Jest to zła wiadomość również dla turystów podróżujących nad morze pociągami.
Od dzisiaj niemal pół Słowacji znajduje się w czarnej strefie, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje pandemiczne. Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje już we wszystkich powiatach graniczących z Polską.Słowacja objęła tzw. czarną strefą wszystkie powiaty wzdłuż polskiej granicy. W niedzielę odnotowano tam ponad 5 tysięcy 300 nowych przypadków koronawirusa, a w ubiegłym tygodniu było to nawet ponad 6 tysięcy 800. Dla porównania to tak, jakby w Polsce wykrywano prawie 50 tysięcy zakażeń dziennie.
Trzy osoby zostały ranne w sobotę rano w wyniku ataku nożownika w pociągu ICE jadącym z Ratyzbony do Norymbergi na południu Niemiec. Policja zatrzymała jednego mężczyznę, trasa została tymczasowo zamknięta.Atak nożownika miał miejsce około godziny 8:30 w sobotni poranek, kiedy pociąg był w pobliżu miejscowości Neumarkt w Górnym Palatynacie - regionie na południu Niemiec.
Malezyjska linia lotnicza AirAsia zdecydowała, że dorośli pasażerowie, wsiadający na pokład samolotu, muszą być zaszczepieni przeciw COVID-19. Według Reutersa jest to jedno z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń nałożonych przez linie lotnicze. Obowiązek szczepienia przed podróżą samolotem ogłosiły już wcześniej australijskia linia Quantas oraz nowozelandzka Air New Zealand. Teraz dołącza do nich AirAsia.
Emirates ogłosił, że od 20 września loty Warszawa-Dubaj realizowane będą siedem dni w tygodniu. Oznacza to powrót do stanu sprzed pandemii. Loty z Warszawy do Dubaju przed pandemią realizowane były codziennie, jednak ze względu na liczne restrykcje graniczne siatka połączeń musiała ulec radykalnym cięciom. Teraz linia Emirates ogłosiła powrót codziennych połączeń między tymi miastami.
Portugalia zniosła od niedzieli obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Decyzja związana jest z mniejszą liczbą zakażeń COVID-19 w tym kraju oraz wysokim odsetkiem zaszczepionych.Według szacunków ministerstwa zdrowia Portugalii pełen proces szczepień przebyło już prawie 80 proc. obywateli tego 10-milionowego kraju. Dzięki temu możliwe było złagodzenie restrykcji pandemicznych.
Turyści z Polski kojarzeni są piciem alkoholu w dużych ilościach. - Znam przykłady hoteli, które zmieniały rodzaj alkoholu w all inclusive - pisze blogerka Marta Knasiecka, która od 10 lat związana jest z branżą turystyczną. Turyści z Polski w wielu krajach mają raczej złą opinię z powodu nadużywania alkoholu podczas wakacji. Problem poruszyła w swoim niedawnym wpisie Marta Knasiecka, prowadząca bloga „Specjalistka od wakacji".
Australijskie linie lotnicze Qantas podjęły decyzję o wymogu szczepienia wszystkich swoich pracowników. Również po otwarciu granic Australii, na pokład ich samolotów wsiądą tylko zaszczepieni - dotyczyć to będzie także pasażerów.Linie lotnicze Qantas wpuszczą na pokład swoich samolotów tylko osoby z certyfikatem szczepienia. Według danych przewoźnika już 9 na 10 zatrudnionych przyjęło jeden z dostępnych preparatów albo planuje to zrobić.
PLL LOT podjęły decyzję o zmianie tras swoich samolotów, aby ominąć przestrzeń powietrzną Afganistanu. Podobną decyzję podjęły już wcześniej inne linie lotnicze z całego świata. Zmiana tras polskich samolotów dotyczy podróży do Indii oraz Tajwanu.Po wkroczeniu talibów do Kabulu przestrzeń powietrzna Afganistanu została udostępniona wojsku. W poniedziałek tamtejszy Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że loty tranzytowe przez Afganistan powinny zmienić trasę. Odwołane zostały także wszystkie loty komercyjne do tego kraju.
PKP podały informację o uszkodzeniu rozjazdu w Białymstoku, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek (30 lipca). Przewiduje się, że ruch uda się przywrócić po południu. Dla podróżnych uruchomiono zastępczą komunikację autobusową.PKP poinformowały, że pasażerowie jadący w kierunkach: Białystok-Warszawa, Białystok-Ełk, Białystok Bielsk-Podlaski, muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ruch uda się przywrócić po południu. W nocy doszło do uszkodzenia rozjazdu w Białymstoku.
Samolot PLL LOT dwukrotnie zderzył się z ptakiem, przez co za każdym razem zmuszony był do awaryjnego lądowania na lotnisku startowy. Boeing 737 wykonywał lot z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach do Macedonii.Samolot Boeing 737 Max 8 lecący w niedzielę 20 czerwca z Katowic do macedońskiej Ochrydy musiał dwukrotnie lądować awaryjnie po tym, jak po starcie zderzył się z ptakiem.
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków. Wielu turystów będzie mogło uniknąć obowiązkowej do tej pory kwarantanny, jeśli spełnią jeden z trzech warunków. Z izolacji zwolnieni będą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19. Kolejne kraje luzują obostrzenia graniczne dla Polaków. Ogłosiły to już m.in. Czechy i Słowacja, a teraz do tego grona dołączyła LitwaBez nakazu odbycia kwarantanny na Litwę wjadą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik na COVID-19Nowe przepisy obowiązują od poniedziałku 14 czerwcaLitwa dołączyła do krajów, które jeszcze przed wprowadzeniem tzw. paszportu covidowego, zdecydowały się na złagodzenie swoich przepisów granicznych. Od poniedziałku 14 czerwca kraj ten zwolni z obowiązkowej do tej pory kwarantanny try grupy turystów.
Wizz Air realizować będzie politykę maksymalizacji popytu. Oznacza to wykazanie się bardzo dużą elastycznością, z czym wiąże się konieczność otwierania i zamykania już istniejących baz operacyjnych z dnia na dzień.Prezes Wizz Air jest zdania w najbliższym czasie przewoźnik będzie wykonywał więcej lotów niż w 2019. Wiąże się to jednak z bardzo dużymi zmianami w siatce przewoźnika, które mogą zachodzić z dnia na dzień.
Pociągi w ostatni dzień długiego weekendu odnotowują opóźnienia od kilkudziesięciu do nawet 200 minut. Rekordzistą jest pociąg TLK Zefir znad morza do Krakowa. Na niektórych trasach uruchomiono komunikację zastępczą.Polacy tłumnie wracają z długiego weekendu pociągami. Niestety, wielu z nich musi poczekać kilka godzin z powodu utrudnień na kolei. Rekordzista notował prawie 200 minut spóźnienia.
Nie żyje dwójka turystów, prawdopodobnie pochodzących z Warszawy. W nocy doszło do pożaru domku letniskowego w Pasymiu w województwie warmińsko-mazurskim. Trzeci urlopowicz, który spał piętro niżej, zdążył uciec przed ogniem. W nocy doszło do pożaru domku letniskowego w województwie warmińsko-mazurskimZginęło małżeństwo turystów z Warszawy. Trzeci urlopowicz zdążył uciecW piątek służby poinformowały o śmierci jeszcze dwóch innych turystów: na Mazurach oraz w BieszczadachNie żyje małżeństwo, które - według wstępnych ustaleń - pochodziło z Warszawy. Turyści prawdopodobnie przyjechali do Pasymia na długi weekend czerwcowy. W nocy doszło do pożaru domku letniskowego, w którym mieszkali.
Ruch na autostradzie A1 w kierunku Gdańska na początku długiego weekendu był wzmożony. Polacy ruszyli na długo wyczekiwaną czerwcówkę, czyli pierwszy moment, kiedy możemy odpocząć po długotrwałym lockdownie.Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych kierunków podczas tegorocznego długiego weekendu czerwcowego. Widać to szczególnie na drogach - od wczoraj ruch na drogach nad morze jest wzmożony.
Komisja Europejska po raz kolejny zaapelowała do krajów członkowskich UE - w tym również do Polski - o zniesienie obostrzeń obowiązujących na granicach. Jak podkreślają unijni politycy, sytuacja pandemiczna się uspokaja, państwa mogłyby więc znieść ograniczenia dla podróżnych, szczególnie tych, którzy posługiwać się będą unijnym certyfikatem szczepionkowym. Komisja Europejska po raz kolejny zaapelowała do państw członkowskich o złagodzenie obostrzeń granicznych dla podróżnychPodkreślono, że akcje szczepień prowadzone przez rządy przynoszą efekty, a sytuacja pandemiczna w Europie się poprawiaUnijni politycy przypominają o paszportach szczepionkowych, które za niedługo wejdą w życie. Chcą, by zaszczepione osoby mogły przekraczać granice bez większych ograniczeń W poniedziałek Komisja Europejska po raz kolejny zwróciła się z apelem do państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak podkreślił w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, państwa powinny powoli łagodzić przepisy graniczne. Nie jest to pierwszy taki apel, wystosowany przez Komisję Europejską w ostatnim czasie. Podobne sugestie pojawiły się już na początku maja. Trzeba podkreślić jednak, że decyzje o przepisach granicznych każdy kraj podejmuje autonomicznie, a unijne organy mogą jedynie sugerować podejmowanie określonych działań w tym kierunku.
Do tragicznego wypadku z udziałem pociągu doszło w Martianach między Giżyckiem a Kętrzynem (woj. warmińsko-mazurskie). Jak przekazało Radio Olsztyn, na miejscu zginęło trzech mężczyzn. Występują opóźnienia w ruchu pociągów, sięgające nawet 140 minut.Trzy osoby zginęły w wyniku wypadku, w którym brały udział pociąg i samochód osobowy. W związku z wypadkiem występują opóźnienia w ruchu kolejowym.
Wiceminister polskiego MSZ zabrał głos w sprawie paszportów szczepionkowych, które mają zostać wprowadzone tuż przed rozpoczęciem wakacji. Potwierdził, że nowy dokument zacznie działać 1 lipca, a Polska będzie gotowa na wprowadzenie go do 25 czerwca. Marcin Przydacz potwierdził, że 1 lipca Polska, podobnie jak reszta krajów UE, wprowadzi system paszportów szczepionkowychPodkreślił, że nasz kraj będzie gotowy na ten krok maksymalnie do 25 czerwcaWcześniej podobną deklarację złożył premier Mateusz MorawieckiPaszporty szczepionkowe wejdą w życie od 1 lipca, a Polska będzie przygotowana na ich wprowadzenie do 25 czerwca. Wiadomość tę przekazał wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, Marcin Przydacz w RMF FM.
LOT nie będzie latał nad terytorium Białorusi do odwołania - wynika z informacji rzecznika linii dla TOK FM. Tak będzie na przykład z dzisiejszym rejsem do Moskwy. Planowany na dzisiaj lot do Mińska najprawdopodobniej się nie odbędzie.Rzecznik LOT poinformował z samego rana, że przewoźnik będzie omijał na swoich trasach terytorium Białorusi. Decyzja wejdzie w życie już podczas dzisiejszego rejsu do Moskwy.
Rumunia wpisała Polskę na zieloną listę. Od 21 maja nie ma żadnych ograniczeń epidemicznych dla turystów i osób podróżujących z naszego kraju. Oznacza to, że nie będzie konieczne wykonywanie testów i przedstawianie świadectw szczepień na granicach. Wiadomość została potwierdzona przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polska znalazła się na zielonej liście RumuniiNasz kraj uznawany jest za bezpieczny pod względem epidemicznymOsoby podróżujące z Polski do Rumunii nie będą objęte ograniczeniami epidemicznymiPolskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na swojej stronie internetowej, że nasz kraj został wpisany przez Rumunię na tzw. zieloną listę. Oznacza to, że turyści i osoby podróżujące nie muszą obawiać się na granicach ograniczeń epidemicznych.
Turyści wybierający się nad morze na wakacje powinni jak najszybciej zdecydować się na zrobienie rezerwacji miejsc noclegowych. Jak informują media, zainteresowanie jest bardzo duże, wolne pokoje znikają błyskawicznie, a absolutnym hitem 2021 roku są domki letniskowe. Polacy masowo rezerwują miejsca noclegowe nad Bałtykiem na wakacyjne urlopy Szczególnym zainteresowaniem cieszą się domki letniskowe. Większość z nich jest już zajętaCoraz więcej osób decyduje się na dokonywanie opłat bonami turystycznymiPo wielu miesiącach lockdownu turyści już nie mogą doczekać się wakacji i wyjazdów urlopowych. Lato nadchodzi wielkimi krokami, a Polacy masowo rezerwują noclegi nad Morzem Bałtyckim. Jak podają media, dostępnych miejsc jest coraz mniej, a w środku sezonu wysokiego trudno jest znaleźć cokolwiek wolnego. Hitem okazują się kameralne, niezależne domki letniskowe. Turyści z Polski rozpoczęli ich rezerwację wiele miesięcy temu, gdy jeszcze nawet nie było wiadomo, jak będą wyglądały przepisy sanitarne na wakacje. Wiele osób decyduje się też na płacenie bonem turystycznym, który przez ostatni rok nie cieszył się przesadnią popularnością.
Maszynista wyszedł z kokpitu pociągu pędzącego 150 km/h i wyszedł do toalety. Grozi mu postępowanie dyscyplinarne. Sprawę nagłośniły media na całym świecie.Pociąg, o którym mowa to Hikari 633, czyli jeden z tzw. pociągów pocisków. Maszyny te są w stanie rozwinąć prędkość nawet do ponad 300 km/h. Maszynista w czasie prowadzenia jednego składu, wyszedł do toalety.
Turyści chętnie dzielą się zdjęciami paragonów z nadmorskich restauracji, aby wyrazić swoje oburzenie panującą w kurortach drożyzną. Z drugiej strony komentujący często stwierdzają, że ceny nie są aż tak wysokie. Okazuje się jednak, że kwoty w menu zależą od wielu czynników.Restauracje w końcu mogły zostać ponownie otwarte po miesiącach lockdownu. Do ogródków chętnie ruszyli również turyści. Wielu z nich jednak entuzjazm opadł, gdy zobaczyli kwoty na paragonie.
Nie żyje Pemba Tashi Sherpa, który wspinał się na Mount Everest. Nepalski rząd potwierdził tragiczną wiadomość we wtorek. Mężczyzna jest trzecią ofiarą śmiertelną, która chciała zdobyć szczyt w tym sezonie. Dwóch wspinaczy zginęło zaledwie kilka dni temu. Nepalski rząd potwierdził śmierć Pemba Tashi Sherpa na górze Mount EverestMężczyzna wpadł do szczeliny podczas zejścia, między 2. a 1. obozemTo trzecia ofiara śmiertelna na Mount Everest w tym sezonie18 maja na profilu sherpaclimber1 pojawiła się wiadomość, że Pemba Tashi Sherpa zginął we wtorek rano. Zgodnie z relacją, miał wpaść do szczeliny podczas pokonywania drogi z obozu drugiego do obozu pierwszego. Wkrótce informacja ta została potwierdzona przez rząd w Nepalu. Oficjalnie ogłoszono mężczyzną trzecią ofiarą sezonu wspinaczkowego na Mount Everest.
Turyści z państw spoza Unii Europejskiej będą mogli przekroczyć granicę w celach turystycznych, o ile wcześniej zaszczepią się przeciw Covid-19 preparatem zatwierdzonym przez EMA - przekazała francuska agencja prasowa AFP.Unia Europejska podjęła decyzję o wpuszczeniu turystów z państw trzecich, jeśli otrzymali oni niezbędne dawki szczepionek przeciwko COVID-19. Muszą być to jednak preparaty dopuszczone przez EMA.
Ryanair oraz WizzAir wystartowały dzisiaj ze swoimi gorącymi promocjami. Pierwszy przewoźnik oferuje loty od 19 zł w czerwcu, a drugi - zniżkę 35 proc. na wszystkie loty. W obu przypadkach trzeba się jednak spieszyć z zakupem biletu.Ryanair i WizzAir nie od dzisiaj ścigają się pod względem atrakcyjnych ofert. Dzisiaj węgierski przewoźnik obchodzi swoje 17 urodziny i z tej okazji zorganizował dla swoich klientów promocję. Również irlandzka linia nie przepuściła okazji, żeby zawalczyć o klienta.