Podczas lotu z Kijowa samolotu linii LOT jeden z pasażerów urządził sobie w toalecie palarnię. Nie reagował przy tym na prośby załogi i kapitana statku pasażerskiego. Mężczyzna za swoje zachowanie został ukarany mandatem.O zdarzeniu na pokładzie samolotu został poinformowany dyżurny operacyjny Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.
W Dzień Dziecka najmłodsi będą mogli podróżować za darmo - poinformowało we wtorkowym komunikacie PKP Intercity. Jest to kolejna edycja akcji kolejowego przewoźnika.Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim liczne promocje. W związku z tym PKP Intercity startuje ze swoją akcją z myślą o najmłodszych.
W PKP Intercity od soboty nie obowiązuje już limit pasażerów. Wciąż jednak obowiązuje rezerwacja miejsc, również dla osób z wykupionym biletem okresowym. Za taką rezerwację trzeba zapłacić.PKP Intercity wprowadziło nowe zasady podróżowania w związku z luzowaniem obostrzeń sanitarnych. Od soboty nie obowiązuje już limit 50 proc. miejsc siedzących, ale wciąż konieczna jest rezerwacja.
Coraz więcej osób próbuje połączyć dalekie podróże z ekologicznym stylem życia. Chociaż te tematy wydają się rozbieżne, niektórzy pokazują, że można zwiedzać świat w sposób bardziej odpowiedzialny. Jedną z takich osób jest Michalina Ryznar - podróżniczka i blogerka.Podróże i ekologia zdają się wzajemnie wykluczać. Turystyka odpowiada bowiem za około 5 procent emisji gazów cieplarnianych, z czego aż 90 procent stanowi sam transport. Zapytaliśmy Michalinę Ryznar, jak pogodzić pasję do podróży z ekologicznym podejściem do życia.
Samolot PLL LOT miał wystartować z Dominikany 8 maja o godz. 22.35 czasu lokalnego. Tak się jednak nie stało, ponieważ maszyna okazała się być uszkodzona. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik narodowego przewoźnika.Samolot chwilę przed odlotem z Dominikany okazał się być uszkodzony, a godzina startu była bezustannie przesuwana. Ostatecznie pasażerowie nie wylecieli z Dominikany, a zamiast tego zostali rozlokowani po hotelach.
Tanzania zaostrza restrykcje dla turystów z zagranicy. Do tej pory kraj ten przyjmował urlopowiczów z całego świata, od 4 maja jednak na przyjezdnych czekają nowe reguły. Każda osoba będzie musiała okazać negatywny wynik testu na COVID-19, a niektórzy będą musieli dodatkowo przejść jeszcze 14-dniową kwarantannę. Tanzania w ostatnich miesiącach przyjęła tysiące turystów. Na Zanzibar latały tłumy również z Polski, niemalże bez ograniczeń pandemicznychOd 4 maja każda osoba będzie musiała przed podróżą wykonać test na COVID-19Podróżni przylatujący z krajów zagrożonych występowaniem nowych mutacji koronawirusa, będą musieli przejść dodatkową, 2-tygodniową kwarantannę4 maja rząd Tanzanii ogłosił zaostrzenie przepisów obowiązujących na granicach. Przypomnijmy, że gdy w Polsce trwała zima, kraj ten, a szczególnie Zanzibar, oblegane były przez tłumy turystów. Teraz sytuacja ta może się zmienić.
Andrzej Bargiel podzielił się nagraniem ze swojego piątkowego wyczynu. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył szczyt Yawash Sar II i zjechał z niego na nartach. Był to pierwszy etap jego ambitnej wyprawy.Andrzej Bargiel ma na swoim koncie już kilka historycznych wyczynów i rekordów świata. Ponownie udało mu się przejść do historii w piątek, kiedy jako pierwszy człowiek na Ziemi zdobył szczyt Yawash Sar II w Karakorum.
Andrzej Bargiel dokonał historycznego wyczynu w Karakorum. Himalaista i narciarz ekstremalny jako pierwszy zdobył szczyt Yawash Sar II, a następnie zjechał z niego na nartach. Karakorum dla wielu jest nieosiągalne i niezdobyte. Są jednak ludzie, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zdobył szczyt Yawash Sar II i zjechał z niego na nartach.
Turcja zdecydowała się na wprowadzenie nowych restrykcji, m.in. godziny policyjnej, w związku z trudną sytuacją epidemiczną. Ograniczenia nie dotkną jednak zagranicznych turystów.Turcja wprowadziła pełny lockdown, jednak nie dla zagranicznych turystów. Ci mogą bez problemów przemieszczać się w czasie godziny policyjnej, o ile mają przy sobie paszport. Sytuacja epidemiczna w Turcji jest trudna.
Szczepienia w większości krajów nie są obowiązkowe, jednak mogą znacznie ułatwić podróżowanie. Władze San Marino zdecydowały się na przełomowy krok. Zaoferują turystom szczepienie w cenie 50 euro za dwie dawki. Warunkiem jest jednak zatrzymanie się w tamtejszym hotelu.Potwierdzenie szczepienia w wielu krajach jest dokumentem zwalniającym z kwarantanny oraz przepustką do swobodnych podróży. San Marino zaoferuje zagranicznym turystom płatną szczepionkę przeciw Covid-19.
Przedsiębiorcy z Zakopanego spodziewają się tłumu turystów w czasie majówki. Jak zauważają, gości widać nawet w weekendy, przypuszczają więc, że gdy wolnych dni będzie więcej, pojawi się na Krupówkach również więcej ludzi. Przedsiębiorcy wskazują, że największe hotele pozostaną zamknięte, ale turyści skorzystają z kwater prywatnychObiekty, które przyjmują gości mimo obostrzeń, deklarują, że ok. połowy dostępnych miejsc mają już zajętychTatrzańska Izba Gospodarcza ma nadzieję, że zakazy zostaną złagodzone tuż po majówceJak widać na kamerach online, dostępnych na stronie webcamera.pl, dzisiaj na Krupówkach nie ma zbyt wielu urlopowiczów. W najbliższy weekend jednak wszystko może się zmienić, bo będzie to słynny czas tzw. majówki. Choć oficjalnie hotele nie mogą działać i przyjmować gości, to miejscowi i tak przypuszczają, że wielu urlopowiczów znajdzie sposób na spędzenie urlopu w stolicy Tatr.
Andrzej Gut-Mostowy w czwartek, podczas konferencji prasowej, z której fotorelację obejrzeć można na profilu polityka na Facebooku, zdradził, co byłoby najlepszą pomocą dla branży turystycznej. Powiedział coś, o czym myśli tysiące Polaków - prawdziwym wsparciem będzie dopiero powrót do normalności. Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii wziął udział w konferencji prasowej w Nowym TarguStwierdził, że najlepszą pomocą branży turystycznej będzie powrót do normalności po pandemiiPrzyznał, że przedsiębiorcy już nie oczekują nowych tarcz, tylko umożliwienia im normalnego prowadzenia działalnościZdaniem Andrzeja Guta-Mostowego, polska turystyka nie potrzebuje już kolejnych tarcz pomocowych od rządu, tylko możliwości normalnego prowadzenia działalności. O zakończenie lockdownu właściciele hoteli i obiektów noclegowych apelują już od dawna, lecz na razie bezskutecznie.
Ważność Polskiego Bonu Turystycznego może nie zostać przedłużona - tak wynika z nieoficjalnych informacji, do których został serwis Money.pl. Jeśli środki nie zostaną wykorzystane do 1 marca 2022 roku, to pieniądze przepadną. Dane z ZUS wskazują, że obecnie wykorzystane zostało zaledwie 10 proc. kwoty przygotowanej przez rząd. Polski Bon Turystyczny jest ważny do 1 marca 2022 roku Polacy rzadko korzystali do tej pory ze świadczenia, głównie z uwagi na lockdown oraz obostrzenia w branży turystycznejZgodnie z nieoficjalnymi informacjami, na razie rząd w ogóle nie rozważa przedłużenia ważności bonu Polski Bon Turystyczny został wprowadzony z myślą o ratowaniu krajowego sektora turystycznego. Miał zachęcić Polaków do lokalnych podróży oraz powstrzymać ich przed wyjazdami za granicę. Dodatkowe 500 zł na wakacje dla dziecka miało wspomagać przedsiębiorców, niestety jednak zainteresowanie ofertą rządu okazało się niewielkie. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory Polacy wydali ok. 10 proc. z 3,5 mld zł, które rząd przygotował w ramach PBT. Wynikać to może z trwającej pandemii oraz ciągle przedłużanego zamknięcia obiektów noclegowych. Majówka została zablokowana, wakacje stoją pod znakiem zapytania, a rząd rzekomo na razie nawet nie dyskutuje nad możliwością przedłużenia ważności Polskiego Bonu Turystycznego.
Robert Makłowicz w rozmowie z Onet.pl zdecydował się na smutne wyznanie. Przyznał, że to pierwszy rok od wielu lat, w którym tylko dwa razy był za granicą. Pandemia pokrzyżowała wszystkie jego plany, ale kulinarny podróżnik się nie poddał. Jak sam przyznaje, zaczął odkrywać uroki naszego kraju. Robert Makłowicz opowiedział o swoich podróżach w czasie pandemiiPo raz pierwszy nie wyjeżdżał co chwilę za granicę. Zwiedzał za to polskie perełki turystyczne57 proc. badanych przez serwis Nocowanie.pl Polaków planuje tegoroczny urlop w krajuRobert Makłowicz jest najsłynniejszym, polskim podróżnikiem kulinarnym, który od lat prezentuje swoim fanom dania z najodleglejszych zakątków globu. Od dłuższego czasu prowadzi również swój kanał na YouTube, który cieszy się znaczną popularnością. W środę podróżnik zgodził się również na rozmowę w programie Onet Rano, w której przyznał się do smutnego faktu - w tym roku tylko 2 razy był za granicą. Dla przeciętnego Polaka to z pewnością liczba dość przeciętna i na pewno nie niska, pamiętajmy jednak, że przed pandemią Makłowicz poza Polską spędzał znaczną część roku.
Grecja luzuje kolejne obostrzenia i przygotowuje się do wpuszczenia turystów. Granice planują otworzyć 14 maja i oficjalnie rozpocząć sezon letni. Zgodnie z zapowiedziami, na swobodny wjazd liczyć mogą osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19. Grecja tydzień temu ogłosiła, że w połowie maja otworzy granice dla turystów zagranicznychMinister turystyki zapowiedział wprowadzenie „pięciu linii obrony", które mają zapewnić bezpieczeństwo w czasie pandemiiNa początku maja grecki rząd chce znów otworzyć restauracje, poszerzając ofertę dla urlopowiczówGrecja już od kilku miesięcy głośno deklaruje, że w czasie letnich wakacji wpuści turystów z zagranicy. Trudno się temu dziwić, kraj ten bowiem uważany jest za jeden z podróżniczych rajów Europy. Przygotowania do otwarcia granic trwają - zniesiono już obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy, a na początku maja otwarte zostaną również restauracje, oblegane w okresie urlopowym przez wczasowiczów.
Bułgaria ogłosiła zakończenie ogólnokrajowego lockdownu. Otwartych zostanie większość miejsc kulturalnych, a także restauracje. Podróżni korzystać mogą z hoteli. Polacy mogą jechać wjechać na teren tego państwa w celach turystycznych, po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Bułgaria otwiera restauracje, kina, siłownie oraz centra handloweZa ok. 2 tygodnie uruchomione zostaną kluby nocne i dyskoteki. Kraj przygotowuje się na przyloty zagranicznych turystówTamtejsze hotele przyjmują gości, a kraj deklaruje poprawę sytuacji pandemicznej Polski rząd ogłosił zamrożenie sektora turystycznego na czas majówki, a tymczasem Bułgaria ogłosiła łagodzenie obostrzeń. W ostatnim czasie otworzyli restauracje, centra handlowe, siłownie oraz kina, a hotele działają w reżimie sanitarnym. Dla wielu podróżnych z Polski kraj ten może stanowić atrakcyjne rozwiązanie na wiosenny lub letni urlop.
Polacy, którzy mieli wylecieć z Dominikany już 2 dni temu, wciąż czekają na samolot powrotny. Chodzi o pasażerów lotu czarterowego z Punta Cana do Katowic. Przewoźnik wydał oświadczenie.Polacy czekają na wylot z Dominikany do Katowic od ponad 40 godzin. Ich lot obsłużyć miał Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT, jednak z powodu usterki samolot nie wyleciał z lotniska.
Polacy w poprzednich latach bardzo często wybierali polskie morze jako swój kierunek na majówkę. Tym razem wyjazd jest utrudniony ze względu na rządowe restrykcje. Podróżni szukają więc „cioci" nad morzem, a właściciele obiektów chętnie przyjmują „rodziny".Majówka to dla hotelarzy nad morzem preludium sezonu wakacyjnego. Właśnie wtedy na północ Polski zaczyna zjeżdżać się najwięcej turystów. Niestety, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, obiekty noclegowe drugi rok z rzędu zostały zamknięte na długi weekend.
Zgodnie z decyzją rządu, hotele będą musiały zostać zamknięte do 3 maja. Wiceminister rodziny i polityki społecznej zapowiedział jednak, że po maturach może zapaść decyzja o odmrażaniu gospodarki. Wiceminister Stanisław Szwed zapowiedział, że decyzja o odmrożeniu gospodarki może być powiązana z egzaminami maturalnymi. Jak podkreślił, bezpieczeństwo maturzystów powinno być w tym okresie priorytetem. Wspomniał również o potencjalnym otwarciu hoteli.
Martyna Wojciechowska kilka dni temu poinformowała, że startuje ze swoim kanałem na Youtubie. Premiera podcastu „Dalej” zaplanowana jest na dzisiaj, 14 kwietnia, a pierwszym gościem będzie Elżbieta Dzikowska.Martyna Wojciechowska już dzisiaj startuje ze swoim nowym projektem. Jak się okazuje, córka namówiła ją do stworzenia podcastu. W każdym kolejnym odcinku będzie spotykać się z osobami, które inspirują innych do działania.
W Czechach od jutra przestanie obowiązywać wprowadzony 5 października stan wyjątkowy. Liczba zakażeń koronawirusem znacząco spadła, a sytuacja w szpitalach uległa znaczącej poprawie.Stan wyjątkowy w Czechach obowiązuje od 5 październikaOd poniedziałku przestaną obowiązywać ograniczenia w przemieszczeniu się między regionamiKoniec stanu wyjątkowego nie oznacza jednak pełnego powrotu do normalnościCzechy od 5 października regularnie przedłużały obowiązujący stan wyjątkowy. Zakazane były m.in. podróże między powiatami bez ważnego powodu. Kraj wprowadził również surowe zasady przekraczania granic, również dla przyjezdnych z Polski.
Miasta w USA również zmagają się z problemami z powodu pandemii koronawirusa. Doszło już nawet do tego, że zaczęto płacić turystom, aby zechcieli przyjechać. Nieoczekiwanie pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.Miasta na całym świecie zmagają się ze skutkami pandemii koronawirusa, która skutecznie zahamowała światową gospodarkę. W USA znaleziono jednak sposób, żeby zachęcić Amerykanów do podróży po kraju.
Węgry chcą umożliwić korzystanie z hoteli i kin, a także uczestnictwo w koncertach osobom zaszczepionym. W kraju na razie obowiązuje lockdown, jednak premier Viktor Orbán zapowiedział w piątek, że może się to zmienić już w maju.Premier Węgier zapowiedział przyspieszenie programu szczepieńWiązać z nim się będzie kolejne złagodzenie restrykcjiW pierwszej fazie niektóre miejsca i usługi będą otwarte wyłącznie dla zaszczepionychWęgry zapowiedziały już częściowe otwarcie niektórych usług po zaszczepieniu 2,5 mln populacji przynajmniej jedną dawką szczepionki. Jak wynika z wypowiedzi Viktora Orbána dla Kossuth Radio, planowane jest znaczne przyspieszenie programu, co skutkować będzie kolejnym złagodzeniem restrykcji.
Szczepienia są wielką nadzieją dla międzynarodowej branży lotniczej, jednak mogą nie wystarczyć do pełnego jej ożywienia - takiego zdania jest Jeffrey Goh, prezes sojuszu Star Alliance. Z kolei szef Qatar Airways Akbar Al Baker twierdzi, że przez jakiś czas paszportu immunologiczne będą konieczne w podróżach międzynarodowych.Jeffrey Goh: „Nie możemy polegać tylko na szczepieniach"Paszporty immunologiczne mogą okazać się jednak koniecznością w niektórych liniach lotniczychPrace nad dokumentem prowadzą równolegle m.in. IATA oraz Komisja EuropejskaTrwające od kilku miesięcy szczepienia są szansą dla linii lotniczych na odrobienie strat. Mamy do czynienia bowiem z największym kryzysem w historii branży, który trwa już od ponad roku. Jednocześnie trwają prace nad wprowadzeniem tzw. paszportów immunologicznych, które wywołują spore kontrowersje również wewnątrz sektora.
Czechy nie będą więcej przedłużać stany wyjątkowego. Tamtejszy rząd zdecydował się na stopniowe znoszenie obowiązujących restrykcji. Oznacza to, że od 12 kwietnia przestanie obowiązywać godzina policyjna, a mieszkańcy będą mogli znowu podróżować między regionami. Należy jednak pamiętać, że na granicy wciąż obowiązują ograniczenia.Czeski rząd ogłosił, że nie będzie już wnioskować do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego, który przestanie obowiązywać 11 kwietnia. Oznacza to automatyczne zakończenie godziny policyjnej oraz zakazu podróży między regionami. Otwarte zostaną również m.in. sklepy odzieżowe i obuwnicze dla dzieci, targowiska i przedszkola.
Samoloty będą dezynfekowane w zaledwie 13 minut, po czym możliwe będzie odbycie bezpiecznej podróży? Szwajcarska firma zapowiada rewolucję w lotach w czasie pandemii. Ich roboty mają zabijać wirusy za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Szwajcarski start-up UVeya oraz firma Dnata z Dubaju zapowiadają przełom w podróżach samolotemZapowiadają dezynfekcję maszyn, która zajmie 13 minut. W tym czasie wszystkie wirusy mają zostać zniszczoneZałożyciele mają nadzieję, że ich metoda przywróci turystom wiarę w bezpieczne loty samolotamiDwie firmy na świecie obrały podobną metodę na przywrócenie ruchu lotniczego w czasie pandemii. Przewoźnicy pogrążeni są w kryzysie, a szwajcarski start-up oraz przedsiębiorstwo ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich twierdzą, że maszyny da się dezynfekować w 13 minut.
Podróże między Australią a Nową Zelandią będą mogły odbywać się bez kwarantanny. Również liczba lotów między Auckland, Wellington, Christchurch i Queenstown a ośmioma portami w Australii, przede wszystkim Brisbane, Melbourne, Sydney, Perth czy Adelajdą, zostanie zwiększona.Podróże w czasie pandemii koronawirusa są ograniczone ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. Na szczęście zarówno Australia jak i Nowa Zelandia to państwa, gdzie udało się powstrzymać transmisję wirusa. Z tego powodu powstanie między nimi „bańka podróżna"
Anglia od 12 kwietnia wejdzie w drugi etap wychodzenia z lockdownu. Możliwe będą podróże po kraju, a sklepy, salony fryzjerskie i siłownie zostaną otwarte. Ponadto puby i restauracje będą mogły przyjmować gości na zewnątrz. Informację tę przekazał premier Boris Johnson podczas konferencji w poniedziałek.Anglia zgodnie z dotychczasowym planem wychodzenia z lockdownu, umożliwi podróże po kraju od 12 kwietnia. Premier Boris Johnson nie wspomniał nic jednak o podróżach zagranicznych, które miały zostać umożliwione od 17 maja. Według nieoficjalnych informacji termin ten ma ulec przesunięciu.