Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. Unsplash/ Lukas

Podzielone zdania na temat paszportów immunologicznych. Prezes Star Alliance: „Nie możemy polegać tylko na szczepieniach"

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Szczepienia są wielką nadzieją dla międzynarodowej branży lotniczej, jednak mogą nie wystarczyć do pełnego jej ożywienia - takiego zdania jest Jeffrey Goh, prezes sojuszu Star Alliance. Z kolei szef Qatar Airways Akbar Al Baker twierdzi, że przez jakiś czas paszportu immunologiczne będą konieczne w podróżach międzynarodowych.

  • Jeffrey Goh: „Nie możemy polegać tylko na szczepieniach"

  • Paszporty immunologiczne mogą okazać się jednak koniecznością w niektórych liniach lotniczych

  • Prace nad dokumentem prowadzą równolegle m.in. IATA oraz Komisja Europejska

Trwające od kilku miesięcy szczepienia są szansą dla linii lotniczych na odrobienie strat. Mamy do czynienia bowiem z największym kryzysem w historii branży, który trwa już od ponad roku. Jednocześnie trwają prace nad wprowadzeniem tzw. paszportów immunologicznych, które wywołują spore kontrowersje również wewnątrz sektora.

Jeffrey Goh: Szczepienia mogą nie wystarczyć do wznowienia podróży

Prace nad wprowadzeniem paszportów immunologicznych prowadzą m.in. IATA oraz Komisja Europejska. Niektórzy twierdzą jednak, że taki dokument nie wystarczy. Jedną z takich osób jest Jeffrey Goh, czyli prezes Star Alliance. Największy sojusz lotniczy na świecie zrzesza 26 linii lotniczych, w tym LOT. Jak zauważył, pojawienie się szczepionek wywołało optymizm i entuzjazm na rynku.

Nie chcę tego negować, ale chciałbym jasno powiedzieć, że jeśli chodzi o wznowienie podróży, to nie możemy polegać tylko na szczepieniach – mówi w rozmowie z Bloombergiem Jeffrey Goh.

Szef Star Alliance zwrócił również uwagę, że w dokumencie powinny znaleźć się informacje na temat bieżącego stanu zdrowia pasażerów oraz wynikach testów w stronę COVID-19. Jest to związane z dynamicznie zmieniającymi się restrykcjami na świecie.

pilne

Dworczyk powiedział o zniesieniu obostrzeń na wakacje. „Wydaje mi się mało prawdopodobne"

CZYTAJ DALEJ

Innego zdania jest szef Qatar Airways Akbar Al Baker, który twierdzi, że przez pewien czas paszporty immunologiczne mogą być obowiązkowe podczas podróży międzynarodowych.

Myślę, że taki będzie trend na początku, ponieważ świat musi się otworzyć na ludzi, którzy muszą odzyskać zaufanie do podróży lotniczych – powiedział Al Baker w rozmowie z CNBC. Jak dodaje, taki stan rzeczy może obowiązywać do całkowitego zażegnania pandemii.

We wtorek odbył się pierwszy testowy lot Qatar Airways, w którym wszyscy uczestnicy (zarówno pasażerowie jak i załoga) byli w pełni zaszczepieni. Był to lot donikąd, który wystartował z lotniska w Dosze rano i wylądował w tym samym miejscu 3 godziny później.

Al Baker został zapytany również, kto powinien odpowiadać za dystrybucję takiego dokumentu. Jak poinformował, ma pełne zaufanie do IATA, które już wkrótce ma puścić w obieg własne paszporty immunologiczne. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Można się więc spodziewać, że niektóre linie lotnicze będą wymagać od swoich pasażerów posiadania dokumentu potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki.

Prezes linii lotniczej Qantas Alan Joyce jeszcze w listopadzie zapowiedział, do samolotów na połączeniach międzynarodowych wpuszczane będą wyłącznie osoby z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi pełne zaszczepienie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >