Turysci.pl
Grecja luzuje obostrzenia

fot. pixabay.com/iira116

Grecja znosi kolejne restrykcje. Trwają przygotowania do otwarcia granic

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Grecja luzuje kolejne obostrzenia i przygotowuje się do wpuszczenia turystów. Granice planują otworzyć 14 maja i oficjalnie rozpocząć sezon letni. Zgodnie z zapowiedziami, na swobodny wjazd liczyć mogą osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19.

  • Grecja tydzień temu ogłosiła, że w połowie maja otworzy granice dla turystów zagranicznych

  • Minister turystyki zapowiedział wprowadzenie „pięciu linii obrony", które mają zapewnić bezpieczeństwo w czasie pandemii

  • Na początku maja grecki rząd chce znów otworzyć restauracje, poszerzając ofertę dla urlopowiczów

Grecja już od kilku miesięcy głośno deklaruje, że w czasie letnich wakacji wpuści turystów z zagranicy. Trudno się temu dziwić, kraj ten bowiem uważany jest za jeden z podróżniczych rajów Europy. Przygotowania do otwarcia granic trwają - zniesiono już obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy, a na początku maja otwarte zostaną również restauracje, oblegane w okresie urlopowym przez wczasowiczów.

Grecja otwiera restauracje. Przygotowują się na turystów

Jak podał serwis TVN24, Grecja ogłosiła plan otwierania punktów gastronomicznych. Ma to nasyąpić na początku maja, zaraz po zakończeniu obchodów Świąt Wielkanocnych, co ogłosił minister stanu na antenie telewizji ERT.

Turyści skorzystają z akcji Zanocuj w lesie

Pierwszego maja rusza program „Zanocuj w lesie"

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że w Grecji Wielkanoc prawosławna celebrowana jest 2 maja. Działania te, zgodnie z sugestiami mediów, mają być częścią planu przygotowywania lokalnej gospodarki na przyjazd turystów z zagranicy.

Harry Teocharis, grecki minister turystyki, już kilka dni temu ogłosił, że pierwsi podróżni będą mogli przekroczyć granice 14 maja. Na razie wszystko wstazuje na to, że tak się właśnie stanie. Politycy zapewniają jednocześnie, że cała procedura przygotowana jest w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno wczasowiczom, jak i mieszkańcom.

Na wielkie otwarcie przygotowuje się wiele przedsiębiorstw związanych z realizacją wczasów turystom. Ryanair zapowiedział już uruchomienie tras do Grecji z wielu krajów Europy, a greccy hotelarze deklarują, że jeśli będzie zainteresowanie ze strony podróżnych, to nie będzie problemem w tym roku przedłużenie sezonu nawet do późnej jesieni.

„Pięć linii obrony" w Grecji

Grecki minister turystyki deklaruje, że luzowanie obostrzeń upłynie też pod znakiem tzw. pięciu linii obrony. Mają one sprawić, że choroba znów nie zacznie się rozprzestreniać. Ta strategia oparta jest na 5 elementach:

  1. Każda osoba, która będzie przekraczała granicę Grecji, zobowiązana będzie do przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 lub potwierdzenia przyjęcia dwóch dawek szczepionki.

  2. Na granicach będą prowadzone wyrywkowe badania podróżnych.

  3. Osoby, u których zostanie wykryty koronawirus, będą bezwzględnie kierowane na kwarantannę. Odbywać się ona będzie w specjalnie przystosowanych do tego celu hotelach.

  4. Grecja pracuje nad masowymi szczepieniami osób zatrudnionych we wszystkich sektorach branży turystycznej.

  5. Władze państwa ogłoszą restrykcyjne protokoły sanitarne, których przestrzegania pilnowały będą słyżby.

Giannis Retsos, prezes greckiej organizacji turystyczne SETE stwierdził niedawno, że dbanie o bezpieczeństwo leży w interesie zarówno mieszkańców Grecji, jak i turystów. Udany sezon letni zapewni rozrywkę wczasowiczom, a lokalnym przedsiębiorcom pomoże podnieść się po wielotygodniowym kryzysie pandemicznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >