Turysci.pl
Bargiel

fot. Facebook/ Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel zdobył Yawash Sar II w Karakorum i zjechał z niego na nartach

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Andrzej Bargiel dokonał historycznego wyczynu w Karakorum. Himalaista i narciarz ekstremalny jako pierwszy zdobył szczyt Yawash Sar II, a następnie zjechał z niego na nartach.

Karakorum dla wielu jest nieosiągalne i niezdobyte. Są jednak ludzie, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zdobył szczyt Yawash Sar II i zjechał z niego na nartach.

Historyczny wyczyn Bargiela w Karakorum

Wyprawa KARAKORAM SKI EXPEDITION miała zaowocować zdobyciem dwóch sześciotysięczników i zjechaniem z nich na nartach. Celem był położony w Dolinie Hushe szczyt Laila Peak (6 096 m n.p.m.) oraz dotychczas niezdobytego Yawash Sar II (6 178 m n.p.m.). Dzisiaj udało się wykonać drugi cel.

Karakorum, gdzie znajdują się oba szczyty, jest drugim pod względem wielkości pasmem górskim na Ziemi. Znajduje się w centralnej Azji - u styku granic Pakistanu, Indii i Chin.

Wyprawa Andrzeja Bargiela i jego ekipy do Karakorum ma trwać około 4-5 tygodni. Zjazd na nartach z Yawash Sar II jest pierwszym etapem wyprawy. W drugiej kolejności Bargiel ma zjechać z Laila Peak.

Nagranie z Krupówek z piątkowego wieczora

Turyści przyjechali do Zakopanego. W piątkowy wieczór na Krupówkach były tłumy

CZYTAJ DALEJ

Nie jest to pierwszy sukces Bargiela

Andrzej Bargiel jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zjechać na nartach z wierzchołka Sziszapangma. W 2014 roku pobił 2 rekordy świata: udało mu się w rekordowo szybkim tempie wejść na szczyt Manaslu (14h 5 min), a także pobił rekordowy czas wejścia na szczyt z zejściem (zjazdem) do bazy (21h 14min). Bargiel jest również drugim człowiekiem w historii, który zjechał z tego szczytu na nartach.

W 2015 roku zdobył szczyt Broad Peak i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z niego na nartach. Rok później otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery", po ustanowieniu nowego rekordu świata w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników znajdujących się na terenie byłego ZSRR. Udało mu się przebić dotychczasowy rekord o 12 dni.

Za największy sukces Bargiela uznawany jest projekt K2 SKI CHALLENGE 2018, w ramach którego zdobył szczyt, a następnie zjechał z niego na nartach. Nigdy wcześniej nie udało się tego dokonać żadnemu człowiekowi na Ziemi.

Sportowiec realizuje swój autorski projekt HIC SUNT LEONES od 2013 roku. Jego głównym celem jest szybkościowe wejście, bez użycia tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. Na co dzień mieszka i ćwiczy w Zakopanem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Dzisiaj wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy. Dokument umożliwia swobodne przemieszczanie po UE

Czytaj więcej >

Na topie

Branża hotelarska i gastronomiczna apelują do turystów, żeby zostawiali napiwki

Czytaj więcej >

Na topie

Porównali ceny w polskich i zagranicznych kurortach. Najdrożej w Sopocie

Czytaj więcej >

Na topie

Wizz Air zapowiada zmiany. Chce otwierać i zamykać bazy z dnia na dzień

Czytaj więcej >

Na topie

Pasażerka nie chciała włożyć maseczki w samolocie. Doszło do awantury

Czytaj więcej >

Na topie

WizzAir rezygnuje z lotów krajowych po Norwegii po 9 miesiącach

Czytaj więcej >