Turysci.pl
Bargiel

fot. Facebook/ Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel zdobył Yawash Sar II w Karakorum i zjechał z niego na nartach

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Andrzej Bargiel dokonał historycznego wyczynu w Karakorum. Himalaista i narciarz ekstremalny jako pierwszy zdobył szczyt Yawash Sar II, a następnie zjechał z niego na nartach.

Karakorum dla wielu jest nieosiągalne i niezdobyte. Są jednak ludzie, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zdobył szczyt Yawash Sar II i zjechał z niego na nartach.

Historyczny wyczyn Bargiela w Karakorum

Wyprawa KARAKORAM SKI EXPEDITION miała zaowocować zdobyciem dwóch sześciotysięczników i zjechaniem z nich na nartach. Celem był położony w Dolinie Hushe szczyt Laila Peak (6 096 m n.p.m.) oraz dotychczas niezdobytego Yawash Sar II (6 178 m n.p.m.). Dzisiaj udało się wykonać drugi cel.

Karakorum, gdzie znajdują się oba szczyty, jest drugim pod względem wielkości pasmem górskim na Ziemi. Znajduje się w centralnej Azji - u styku granic Pakistanu, Indii i Chin.

Wyprawa Andrzeja Bargiela i jego ekipy do Karakorum ma trwać około 4-5 tygodni. Zjazd na nartach z Yawash Sar II jest pierwszym etapem wyprawy. W drugiej kolejności Bargiel ma zjechać z Laila Peak.

Nagranie z Krupówek z piątkowego wieczora

Turyści przyjechali do Zakopanego. W piątkowy wieczór na Krupówkach były tłumy

CZYTAJ DALEJ

Nie jest to pierwszy sukces Bargiela

Andrzej Bargiel jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zjechać na nartach z wierzchołka Sziszapangma. W 2014 roku pobił 2 rekordy świata: udało mu się w rekordowo szybkim tempie wejść na szczyt Manaslu (14h 5 min), a także pobił rekordowy czas wejścia na szczyt z zejściem (zjazdem) do bazy (21h 14min). Bargiel jest również drugim człowiekiem w historii, który zjechał z tego szczytu na nartach.

W 2015 roku zdobył szczyt Broad Peak i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z niego na nartach. Rok później otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery", po ustanowieniu nowego rekordu świata w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników znajdujących się na terenie byłego ZSRR. Udało mu się przebić dotychczasowy rekord o 12 dni.

Za największy sukces Bargiela uznawany jest projekt K2 SKI CHALLENGE 2018, w ramach którego zdobył szczyt, a następnie zjechał z niego na nartach. Nigdy wcześniej nie udało się tego dokonać żadnemu człowiekowi na Ziemi.

Sportowiec realizuje swój autorski projekt HIC SUNT LEONES od 2013 roku. Jego głównym celem jest szybkościowe wejście, bez użycia tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. Na co dzień mieszka i ćwiczy w Zakopanem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >