Turysci.pl
Samoloty mogą być dezynfekowane w 13 minut

Screen/yotube/Reuters

Chcą w 13 minut dezynfekować samoloty. Szwajcarska firma zapowiada usprawnienie podróży

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Samoloty będą dezynfekowane w zaledwie 13 minut, po czym możliwe będzie odbycie bezpiecznej podróży? Szwajcarska firma zapowiada rewolucję w lotach w czasie pandemii. Ich roboty mają zabijać wirusy za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

  • Szwajcarski start-up UVeya oraz firma Dnata z Dubaju zapowiadają przełom w podróżach samolotem

  • Zapowiadają dezynfekcję maszyn, która zajmie 13 minut. W tym czasie wszystkie wirusy mają zostać zniszczone

  • Założyciele mają nadzieję, że ich metoda przywróci turystom wiarę w bezpieczne loty samolotami

Dwie firmy na świecie obrały podobną metodę na przywrócenie ruchu lotniczego w czasie pandemii. Przewoźnicy pogrążeni są w kryzysie, a szwajcarski start-up oraz przedsiębiorstwo ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich twierdzą, że maszyny da się dezynfekować w 13 minut.

Samoloty będą przechodziły 13-minutową dezynfekcję?

UVeya oraz Dnata to firmy, które przy pomocy ultrafioletu zamierzają zabijać wirusy na pokładach samolotów. Skuteczność takich działań jest właśnie sprawdzana, a środek rozpylany ma być z pomocą specjalnych robotów.

Współzałożyciel szwajcarskiego start-up'u jest przekonany, że ich metoda działa i pomoże w zwalczaniu kryzysu w branży turystycznej. Jak podkreśla, obecnie przy pomocy promieniowania ultrafioletowego zabija się już wirusy w ponad 50 laboratoriach oraz szpitalach.

Turysta z Niemiec zakażony koronawirusem

Pierwszy przypadek COVID-19 na Krecie. Zakażony turysta z Niemiec

CZYTAJ DALEJ

W rozmowie z serwisem thenationalnews.com Jodoc Elmiger podkreślił, że sposób ten nie pozostawia śladów, a jego ogromną zaletą jest wydajność. Film promujący tę technologię obejrzeć można również na profilu Reuters na YouTube.

Prototyp nowego systemu jest już w fazie testów. Odbywają się one na pokładach samolotów linii Helvetic Airways. W przypadku tych maszyn profesjonalne czyszczenie trwa około 13 minut, ale czas uzależniony może być od modelu.

Twórca, chcąc wprowadzić urządzenia do produkcji, szacuje ich cenę na około 15 tysięcy franków szwajcarskich, czyli ponad 62 tysiące złotych.

Linie lotnicze wciąż odnotowują straty przez pandemię

Twórcy nowej technologii liczą na uspokojenie turystów i przywrócenie wiary w bezpieczeństwo podróży samolotami. Niestety pandemia koronawirusa wywołała gigantyczny kryzys w tej branży, który według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) jeszcze pogłębił się w styczniu 2021 roku.

Zgodnie z danymi organizacji, początkiem tego roku ruch międzynarodowy spadł o 86 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Wynika to m.in. z obostrzeń i przepisów granicznych, które wprowadzają kolejne kraje na całym świecie.

Ekonomista IATA stwierdził, że początek tego roku był wyjątkowo trudny dla przewoźników. Stabilną sytuację i niewielkie wzrosty widać jedynie w ruchu lotniczym towarowym.

Sytuację tę zdaniem Komisji Europejskiej poprawić może również wprowadzenie paszportów szczepionkowych. Znaleźć się na nich mają wszystkie informacje o przyjętych preparatach, testach oraz zakażeniach podróżnych, co ma usprawnić przekraczanie granic. Na razie jednak opublikowano jedynie projekt takie rozwiązania, a w życie ma zostać wprowadzony dopiero w czerwcu.

Być może łatwiejsze podróże międzynarodowe, połączone ze skutecznym systemem dezynfekcji samolotów, wpłyną na wzrost zainteresowania turystów podróżami. Na razie jednak wnioski takie pozostają w sferze domysłów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >