Turysci.pl
portugalia

fot. Pixabay/ webentwicklerin

Portugalia zniosła obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

4 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Portugalia zniosła od niedzieli obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Decyzja związana jest z mniejszą liczbą zakażeń COVID-19 w tym kraju oraz wysokim odsetkiem zaszczepionych.

Według szacunków ministerstwa zdrowia Portugalii pełen proces szczepień przebyło już prawie 80 proc. obywateli tego 10-milionowego kraju. Dzięki temu możliwe było złagodzenie restrykcji pandemicznych.

Portugalia łagodzi przepisy pandemiczne

Portugalska Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) poinformowała w sobotę, nakaz noszenia maseczek będzie jednak wciąż obowiązywał na niezadaszonym terenie, wchodzącym w skład szkół oraz wyższych uczelni.

Władze placówek oświatowych i uniwersytetów na początku września domagały się od ministerstwa zdrowia precyzyjnej informacji na temat warunków korzystania z maseczek na terenie dziedzińców szkolnych i akademickich.

Stowarzyszenia grupujące lekarzy i pielęgniarki negatywnie odnoszą się do wprowadzanych zmian. Jak twierdzą, luzowanie tej restrykcji było zbyt pochopne i może zaszkodzić kontrolowaniu pandemii.

Warto pamiętać jednak, że w dalszym ciągu nakaz noszenia maseczek obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych o charakterze publicznym. Zasłanianie nosa i ust konieczne jest także w środkach transportu.

Zasady wjazdu do Portugalii

Podróżni z Polski chcący odwiedzić kontynentalną część Portugalii, muszą okazać unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu NAAT, wykonany maksymalnie 72 godz. przed wylotem albo testu antygenowego, wykonanego 48 godz. przed wylotem.

Obowiązek przedstawienia dodatkowych dokumentów nie dotyczy jednak m.in. dzieci do 12 roku życia.

Przed przylotem należy również wypełnić kartę lokalizacji pasażera, dostępną na stronie portugalcleanandsafe.pt.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, MSZ

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >

Europa

Austria znosi wszystkie obostrzenia związane z covid

Czytaj więcej >

Europa

Wizzair rozda darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >