Turysci.pl > Polska > Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:21

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

bilety
fot. Pixabay/ Chronomarchie

Od 12 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną nowe ceny biletów w Taryfie Pomorskiej obowiązującej w pociągach PKP SKM i Polregio - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za organizację przewozów w regionie.

Wzrost cen biletów związany jest przede wszystkim cenami paliw, energii i inflacją - tłumaczy UMWP. Jest to zła wiadomość również dla turystów podróżujących nad morze pociągami.

Bilety kolejowe na Pomorzu będą droższe

– Efektem rosnących cen prądu może być konieczność podwyżek cen biletów kolejowych czy wstępów do teatrów i muzeów – zapowiadał już w październiku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, cytowany przez portal Rynek Kolejowy.

Teraz podwyżka została już oficjalnie potwierdzona, a nowa taryfa zacznie obowiązywać wraz z nowym rozkładem jazdy, czyli od dnia 12 grudnia 2021.

Urząd poinformował przy tym, że dla pasażerów, którzy podróżują na odległość do 30 km, ceny biletów wzrosną średnio o 10,09 %, a dla osób podróżujących na odległości większe - o 5,67%. Średnia ważona stopa podwyżki wynosi zatem 9,07%.

Wprowadzona zostaje również nowa oferta taryfowa „Bilet tygodniowy”. Będzie on biletem imiennym, sprzedawanym w relacjach tylko tam i powrót według taryfy normalnej oraz ulg handlowych 10% i 50 %.

UMWP: "Wysokie ceny energii i paliwa to wyższe koszty transportu"

UMWP podkreśla, że na zmianę cen biletów kolejowych wpływ ma wiele różnych czynników, jednak jednym z najważniejszych jest drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej i paliwa.

- Wysokie ceny energii i paliwa to wyższe koszty transportu. Tylko w przypadku trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w ciągu ostatnich 3 lat koszt zakupu energii elektrycznej wzrósł o prawie 70 proc. A prąd cały czas drożeje, i tak naprawdę nie wiemy ile będzie kosztować w 2022 roku – mówi wicemarszałek Leszek Bonna cytowany przez portal Rynek Kolejowy.

Wpływ na wzrost cen biletów ma również trwająca pandemia. Jak tłumaczy UMWP, tylko w 2020 roku zanotowano spadek liczby pasażerów o około 25 proc. Co za tym idzie, wpływy ze sprzedaży biletów były znacznie niższe.

– Ale nie chcemy przerzucać całości kosztów na pasażerów. Dlatego proponujemy wzrost cen biletów o około 9 proc. Dodatkowo wprowadzamy do oferty nowy bilet tygodniowy – tłumaczy Leszek Bonna.

Urząd Marszałkowski szacuje jednak, że mimo podwyżek cen biletów przejazdy koleją nadal pozostają tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem, niż przejazdy samochodem na tym samym dystansie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Rynek Kolejowy