Turysci.pl
bilety

fot. Pixabay/ Chronomarchie

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

3 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Od 12 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną nowe ceny biletów w Taryfie Pomorskiej obowiązującej w pociągach PKP SKM i Polregio - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za organizację przewozów w regionie.

Wzrost cen biletów związany jest przede wszystkim cenami paliw, energii i inflacją - tłumaczy UMWP. Jest to zła wiadomość również dla turystów podróżujących nad morze pociągami.

landscape-g818eb78f2 1280

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

CZYTAJ DALEJ

Bilety kolejowe na Pomorzu będą droższe

– Efektem rosnących cen prądu może być konieczność podwyżek cen biletów kolejowych czy wstępów do teatrów i muzeów – zapowiadał już w październiku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, cytowany przez portal Rynek Kolejowy.

Teraz podwyżka została już oficjalnie potwierdzona, a nowa taryfa zacznie obowiązywać wraz z nowym rozkładem jazdy, czyli od dnia 12 grudnia 2021.

Urząd poinformował przy tym, że dla pasażerów, którzy podróżują na odległość do 30 km, ceny biletów wzrosną średnio o 10,09 %, a dla osób podróżujących na odległości większe - o 5,67%. Średnia ważona stopa podwyżki wynosi zatem 9,07%.

Wprowadzona zostaje również nowa oferta taryfowa „Bilet tygodniowy”. Będzie on biletem imiennym, sprzedawanym w relacjach tylko tam i powrót według taryfy normalnej oraz ulg handlowych 10% i 50 %.

UMWP: "Wysokie ceny energii i paliwa to wyższe koszty transportu"

UMWP podkreśla, że na zmianę cen biletów kolejowych wpływ ma wiele różnych czynników, jednak jednym z najważniejszych jest drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej i paliwa.

- Wysokie ceny energii i paliwa to wyższe koszty transportu. Tylko w przypadku trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w ciągu ostatnich 3 lat koszt zakupu energii elektrycznej wzrósł o prawie 70 proc. A prąd cały czas drożeje, i tak naprawdę nie wiemy ile będzie kosztować w 2022 roku – mówi wicemarszałek Leszek Bonna cytowany przez portal Rynek Kolejowy.

Wpływ na wzrost cen biletów ma również trwająca pandemia. Jak tłumaczy UMWP, tylko w 2020 roku zanotowano spadek liczby pasażerów o około 25 proc. Co za tym idzie, wpływy ze sprzedaży biletów były znacznie niższe.

– Ale nie chcemy przerzucać całości kosztów na pasażerów. Dlatego proponujemy wzrost cen biletów o około 9 proc. Dodatkowo wprowadzamy do oferty nowy bilet tygodniowy – tłumaczy Leszek Bonna.

Urząd Marszałkowski szacuje jednak, że mimo podwyżek cen biletów przejazdy koleją nadal pozostają tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem, niż przejazdy samochodem na tym samym dystansie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Rynek Kolejowy

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >