Turysci.pl
mountains-g5da7d233b 1280

fot. Pixabay/ DzidekLasek

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

13 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Akcja ratownicza w Tatrach. Kilka godzin trwała wyprawa po turystkę, która utknęła na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Nie była w stanie iść dalej sama, ani zawrócić. Sprowadzili ją ratownicy TOPR.

Turystka utknęła w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Dotarcie na miejsce uniemożliwiły jej silny wiatr i śnieg, który zasypał drogę.

mountains-g4371beaf4 1280

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

CZYTAJ DALEJ

Turystka utknęła w Tatrach

- Pani szła do schroniska tzw. letnim szlakiem, który jeszcze dzień wcześniej był jak najbardziej do przejścia. W czasie swojej drogi napotkała osobę, która torowała szlak. Jednak gdy doszła do fragmentu, gdzie jest stromo, śladów już nie było widać – mówił Gazecie Krakowskiej Jakub Hornowski, ratownik TOPR.

Według relacji ratownika kobieta początkowo próbowała zawrócić, jednak okazało się to trudne. Skonsultowała się więc z ratownikami i zdecydowała się zostać w miejscu, gdzie oczekiwała na pomoc.

Na miejsce wysłano ratowników TOPR, którzy najpierw podjechali sześciokołowcem, a dalej torowali drogę pieszo. Ostatecznie po godz. 21 udało im się sprowadzić turystkę całą i zdrową na dół.

Ratownicy TOPR przestrzegają przed wyprawami w wyższe partie gór, ze względu na wiejący silny wiatr i sypiący śnieg, który pogorszył warunki turystyczne. Przypomnijmy, że w Tatrach panuje obecnie pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

- Przebieg niektórych szlaków może być niewidoczny. Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gazeta Krakowska

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >