Turysci.pl
Nie żyje trzecia osoba wspinająca się na Mount Everest w tym sezonie

fot. wikimedia.org/Rdevany/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Trzecia ofiara na Mount Everest w tym sezonie. Tragedia podczas zejścia

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nie żyje Pemba Tashi Sherpa, który wspinał się na Mount Everest. Nepalski rząd potwierdził tragiczną wiadomość we wtorek. Mężczyzna jest trzecią ofiarą śmiertelną, która chciała zdobyć szczyt w tym sezonie. Dwóch wspinaczy zginęło zaledwie kilka dni temu.

  • Nepalski rząd potwierdził śmierć Pemba Tashi Sherpa na górze Mount Everest

  • Mężczyzna wpadł do szczeliny podczas zejścia, między 2. a 1. obozem

  • To trzecia ofiara śmiertelna na Mount Everest w tym sezonie

18 maja na profilu sherpaclimber1 pojawiła się wiadomość, że Pemba Tashi Sherpa zginął we wtorek rano. Zgodnie z relacją, miał wpaść do szczeliny podczas pokonywania drogi z obozu drugiego do obozu pierwszego. Wkrótce informacja ta została potwierdzona przez rząd w Nepalu. Oficjalnie ogłoszono mężczyzną trzecią ofiarą sezonu wspinaczkowego na Mount Everest.

Nie żyje trzecia osoba, która w tym sezonie wchodziła na Mount Everest

Inauguracja sezonu miała miejsce 8 maja od strony nepalskiej, gdy Kami Rita Sherpa pobił własny rekord zdobycia Mount Everest. Stanął na szczycie po raz dwudziesty piąty, a jego zmagania obserwowali fani himalaizmu z całego świata.

Tatry

Szlak Zawrat - Świnica ponownie otwarty od 1 czerwca. Turystów czeka jednak zmiana

CZYTAJ DALEJ

Jego spektakularny sukces otworzył drogę dla kolejnych osób i grup. Trzy dni po rekordziście Mount Everest zdobyło 38 osób, wspinających się razem. Wśród nich była 10-osobowa delegacja, z którą na szczyt wchodził książę Mohamed Hamad Mohamed al-Khalifa.

Niestety nie zabrakło również tragicznych prób zdobycia najwyższego szczytu na Ziemi. 14 maja w mediach pojawiła się informacja o dwóch himalaistach, którym nie udało się wejść na Mount Everest. Amerykanin oraz Szwajcar zginęli podczas wspinaczki z wycieńczenia.

Teraz nepalskie władze poinformowały o kolejnej ofierze - Pemba Tashi Sherpa wpadł do szczeliny między 2. a 1. obozem. Wiadomo, że jego ciało zostało już zlokalizowane, jednak nadal trwają przygotowania go do powietrznego transportu.

Mężczyzna był członkiem wyprawy Climbing The Seven Summits, której organizatorem był TAG Nepal Treks. Pemba Tashi Sherpa był doświadczonym wspinaczem - zdobył Mount Everest już pięć razy. Pochodził z Sirijung Rural Municipality w dystrykcie Sankhuwasabha.

Chiny dzielą Mount Everest

Od rozpoczęcia sezonu w pierwszym tygodniu maja, na Mount Everest wspięło się już około 200 osób. Część wspinaczy wyruszyła z Nepalu, który w ostatnim czasie jest w bardzo złej sytuacji epidemicznej.

Z tego powodu rząd Chin domaga się wprowadzenia „linii podziału" na najwyższym szczycie na Ziemi, dzięki której osoby podróżujące z krajów bezpiecznych, nie będą mieć żadnego kontaktu z podróżnymi przybywającymi od strony Tybetu.

Chiny od dłuższego czasu sugerują w medialnych komunikatach, że uporały się z pandemią i zrobią wszystko, by zagrożenie do nich nie powróciło. Obowiązują już tam wewnętrzne paszporty szczepionkowe, a na granicach utrzymywane są restrykcyjne przepisy dla podróżnych.

„Linia podziału" na Mount Everest ma być kolejnym dowodem na pilnowanie bezpieczeństwa. Na razie jednak nie wiadomo dokładnie, jak miałby wyglądać plan realizacji tego przedsięwzięcia w wysokich górach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gripped.com

Podobne artykuły

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >
Trzęsienie ziemi w Chinach

Świat

Dwa trzęsienia ziemi w Chinach. 3 ofiary śmiertelne, 28 rannych

Czytaj więcej >
Nagrania z Chin pokazują, jak wielu turystów wybrało się na urlopy

Świat

Chińscy turyści ruszyli na urlopy. Największe atrakcje oblegane przez tłumy

Czytaj więcej >