Turysci.pl
himalaje

fot. Pixabay/ Eknbg

Nie żyje dwóch himalaistów, którzy próbowali zdobyć Mount Everest. Zmarli z wycieńczenia

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Himalajach doszło do śmierci dwóch mężczyzn podczas wspinaczki na Mount Everest. Amerykanin i Szwajcar zmarli z wycieńczenia. Są to pierwsze ofiary śmiertelne podczas tegorocznego sezonu wspinaczkowego.

Himalaje to najwyższe góry na powierzchni Ziemi. Wyprawa tam jest wyjątkowo wymagająca i konieczne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne i psychiczne. Niestety, niedawno doszło tam do strasznej tragedii. Dwaj himalaiści zmarli z wycieńczenia podczas wyprawy na Mount Everest.

Śmierć podczas wspinaczki w Himalajach

Ofiarami są 40-letni Szwajcar oraz 55-letni Amerykanin. Pierwszy z nich zmarł z wyczerpania w pobliżu szczytu, tuż po jego zdobyciu, natomiast drugi dotarł natomiast do Uskoku Hillary'ego, gdzie doznał ślepoty śnieżnej. Został sprowadzony do obozu przez Szerpów, jednak także zmarł z wycieńczenia.

Ciała mężczyzn zostaną zniesione do obozu, gdy warunki pogodowe ulegną poprawie. Według informacji NBC News, przetransportowanie ciał z tej wysokości jest trudnym i czasochłonnym zadaniem, ale również bardzo kosztownym.

Nie ma żadnych dodatkowych informacji na temat zmarłych himalaistów. Nie wiadomo również, kiedy możliwe będzie sprowadzenie ciał. Na razie ze względu na złe warunki pogodowe, wspinacze muszą schodzić na niższe wysokości.

Nepal wydał rekordowe 408 zezwoleń na wspinaczkę

Portal NBC News poinformował również, że ze względu na pandemię koronawirusa wejście na Mount Everest było w zeszłym roku niemożliwe z obu stron szczytu - zarówno nepalskiej, jak i chińskiej.

W tym roku jednak na sezon kwietniowo-majowy Nepal wydał 408 zezwoleń na wspinaczkę dla zagranicznych turystów, co jest dotychczasowym rekordem. Pogoda na szczycie w maju jest zwykle najłagodniejsza.

Podczas wspinaczki na Mount Everest ginie średnio pięć osób rocznie. W ostatnich latach liczby wspinaczy wzrosła, przez co doszło do zatłoczenia szlaków oraz większej liczby wypadków.

Z tego powodu nepalskie ministerstwo turystyki ograniczyło liczbę osób, które mogą wejść na szczyt podczas okna pogodowego. Na szlakach dodatkowo mają pojawić się także zabezpieczenia przed koronawirusem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >
Trzęsienie ziemi w Chinach

Świat

Dwa trzęsienia ziemi w Chinach. 3 ofiary śmiertelne, 28 rannych

Czytaj więcej >
Nagrania z Chin pokazują, jak wielu turystów wybrało się na urlopy

Świat

Chińscy turyści ruszyli na urlopy. Największe atrakcje oblegane przez tłumy

Czytaj więcej >