Turysci.pl
śmieci nad jeziorem (1)

fot. Facebook/ SSR Żywiec - Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego

Góry plastiku nad Jeziorem Żywieckim. „Natura wystawi nam za to rachunek"

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nad Jeziorem Żywieckim, tuż przy ujściu rzeki Soły, znaleziono ogromną liczbę plastikowych butelek. Nagranie znalazło się w mediach społecznościowych. Członkowie Społecznej Straży Rybackiej twierdzą, że jest to efekt pandemii.

Jezioro Żywieckie jest malowniczym zbiornikiem wodnym u stóp Beskidu Małego. Niestety, członkowie Społecznej Straży Rybackiej natknęli się na dramatyczny widok - zalegające aż po horyzont góry śmieci.

Góry śmieci nad jeziorem to jeden z efektów pandemii

Zbiornik jest bardzo chętnie odwiedzany przez żeglarzy, wędkarzy, ale również turystów, którzy wypoczywają nad jego brzegiem. Jest on również siedliskiem dla wielu gatunków ptaków. Niestety, występuje tam problem ze śmieciami.

Podczas patrolu zbiornika z łodzi, funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego znaleźli ogromną liczbę plastikowych butelek tuż przy ujściu rzeki Soły do jeziora.

- Bardzo dużo już tutaj widzieliśmy, braliśmy udział w wielu akcjach sprzątania, ale ten obraz nas przeraził. Czegoś takiego nad jeziorem jeszcze nie było - mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Łukasz Konieczny, komendant Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego.

world-6149836 1280

Niemcy wprowadzają ułatwienia dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Polacy skorzystają dopiero 19 maja

CZYTAJ DALEJ

Jak tłumaczy, zanieczyszczony jest obszar ma powierzchnię mniej więcej boiska piłkarskiego. Butelki znajdują się w miejscu trudnodostępnym z lądu, najłatwiej dostać się tam łodzią. Konieczny twierdzi, że śmieci nie było w tym miejscu w zeszłym roku, gdy był tam po raz ostatni.

- Plastikowe butelki zostały tutaj przyniesione w ostatnim czasie przez wezbrane rzeki i potoki z wyżej położonych miejscowości - wyjaśnia Konieczny.

śmieci nad jeziorem

fot. Facebook/ SSR Żywiec - Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego

Osoby zajmujące się ochroną środowiska twierdzą, że zalegające tam śmieci są efektem pandemii. Ze względu na brak innych możliwości wypoczynku, w ciągu ostatniego roku wiele osób wybierało wyjścia do lasów, nad rzeki i na szlaki turystyczne. Nie wszyscy potrafią się jednak zachować i pozostawiają za sobą śmieci w lasach.

Łukasz Konieczny zwraca uwagę, że w przypadku dostania się odpadów dostaną się do wody, skutki mogą być opłakane. Przypomniał, że plastik nie ulega biodegradacji, a jego mikrocząsteczki najpierw trafiają do organizmów ryb, a następnie - ludzi.

- Popłyniemy w kilka łodzi i będziemy zbierać te butelki. Jestem przekonany, że wypełnimy nimi kilkaset worków - mówił komendant. Niedawno podczas wielkiego sprzątania w Wiśle uzbierano aż 420 worków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Ceny w Zakopanem

Polska

Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >