Turysci.pl
usa

fot. Pixabay/ khoinguyenfoto

W USA wraca możliwość swobodnego podróżowania. Na razie tylko dla w pełni zaszczepionych

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

USA jest jednym z państw, gdzie akcja szczepień przeprowadzana jest najsprawniej. Dlatego zdecydowano się tam na zniesienie niektórych restrykcji. Osoby, które zdążyły już przyjąć pełną szczepionkę, będą mogły swobodnie podróżować.

Szczepienia w USA przynoszą pierwsze efekty. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizowało zalecenia dot. podróży dla osób, które przyjęły już pełną szczepionkę. Zgodnie z nowym dokumentem, mogą oni bezpiecznie podróżować.

USA. Wraca możliwość swobodnego podróżowania dla zaszczepionych

Od kilku w Stanach Zjednoczonych dyskutowano na temat dopuszczenia podróży osób zaszczepionych. Jak wskazywano podczas debaty, CDC powinno wykazać, czy takie osoby mogą bezpiecznie podróżować.

8 marca centrum wydało wytyczne dot. spotkań osób zaszczepionych oraz konieczności noszenia przez nich maseczek. Jednocześnie podtrzymano zalecenie powstrzymania się od podróżowania, co jedynie wzmogło dyskusję na ten temat.

22 marca o zniesienie obowiązujących restrykcji zaapelowała grupa największych linii lotniczych działających w Stanach, m.in.: American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines czy Southwest Airlines.

CDC ostatecznie zdecydowało się uchylić nakaz powstrzymywania się od podróży, które nie są niezbędne. Podkreślono jednak, że dla osób zaszczepionych podróże wiążą się z „niewielkim ryzykiem".

Ponadto osoby zaszczepione nie będą już miały obowiązku poddania się testom przed i po podróży ani kwarantannie po powrocie. Centrum uzasadniło swoją decyzję odwołując się do znanego przykładu dziadków i wnuków.

Podkreślono, że dziadkowie będą mogli odwiedzać swoich wnuków bez dodatkowych ograniczeń, o ile przestrzegać będą wszystkich podstawowych przepisów sanitarnych dot. bezpiecznego podróżowania. Dotyczy to jednak jedynie obywateli USA.

Według danych badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowanych przez portal Our World in Data do 1 kwietnia 2021 r. co najmniej jedną dawkę szczepionki podano już co trzeciemu dorosłemu obywatelowi USA.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Business Insider

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >