Turysci.pl
zakopane nocą

fot. Flickr/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Górale podświetlili krzyż na Giewoncie. Jak co roku upamiętnili śmierć papieża

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zakopane co roku 2 kwietnia upamiętnia śmierć papieża poprzez podświetlenie krzyża na Giewoncie. Jan Paweł II został zapamiętany przez górali jako wielki miłośnik Tatr. W 16 rocznicę śmierci Polaka media obiegły jego zdjęcia znad Morskiego Oka.

Zakopane jest miejscem uwielbianym przez Polaków. Bywał tutaj również zmarły papież Jan Paweł II. Jego śmierć każdego roku upamiętniana jest przez górali. Również w tym roku nad miastem rozbłysło światło z krzyża na Giewoncie.

Zakopane upamiętniło śmierć papieża

Zdjęcie podświetlonego krzyża na Giewoncie pojawiło się wczoraj na profilu Tatromaniak na Facebooku. 2 kwietnia 2021 o godz. 21:37 nad Zakopanem pojawiło się światło przypominające o śmierci papieża.

Młody Karol Wojtyła bywał na tatrzańskich szlakach już w latach 30. ubiegłego wieku. Początkowo przyjeżdżał tu z ojcem i bratem Edmundem, później wracał tam jeszcze w swoim młodzieńczym i dorosłym życiu.

Najwyższe polskie góry zostały upamiętnione w jego twórczości. Szczególną uwagę poświęcił Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej, co wyraził w Tryptyku Rzymskim: „Strumień", „Źródło".

powódź w Indonezji

Ulewne deszcze doprowadziły do gwałtownej powodzi w Indonezji

CZYTAJ DALEJ

Ulubionym miejscem Wojtyły była Dolina Chochołowska, gdzie na początku lat 50. wędrował i jeździł na nartach. Później powracał jako kleryk, ksiądz, biskup, kardynał i papież. W okresie letnim wędrował tamtędy z młodzieżą i współpracownikami, odwiedzając schroniska i okoliczne parafie.

Długo wyczekiwana wizyta Jana Pawła II w Zakopanem odbyła się w dniach 4-7 czerwca 1997 r. Podczas wizyty odbył wycieczkę śmigłowcem nad Podhalem, Orawą i Spiszem a po południu tego dnia odwiedził Morskie Oko. Zdjęcia z tego pamiętnego zdarzenia zostały opublikowane wczoraj na profilu Tatromaniak na Facebooku.

Papież podczas swojej pielgrzymki odprawił również mszę na Wielkiej Krokwi, która zgromadziła wówczas 300 tys. osób. Pod wieczór Jan Paweł II wjechał kolejką linową na Kasprowy Wierch.

W Tatrach znajduje się również Szlak Papieski, biegnący ścieżkami, którymi przed laty przemierzał Karol Wojtyła, najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież Jan Paweł II.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tatromaniak

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >