Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy przekładają podróże z Wielkanocy na majówkę. Króluje jedno miejsce
Ania Radke
Ania Radke 29.03.2021 12:04

Polacy przekładają podróże z Wielkanocy na majówkę. Króluje jedno miejsce

wielkanoc i majówka
fot. Pixabay/ Alexandra_Koch

Polscy turyści planujący wyjazdy na Wielkanoc w większości odwołali swoje rezerwacje. Jak wynika jednak z danych portalu Noclegi.pl aż 20 proc. z nich przełożyło swoje wyjazdy na długi weekend majowy.

  • Turyści chętnie przekładają wyjazdy z Wielkanocy na majówkę

  • Właściciele obiektów coraz częściej ułatwiają elastyczną zmianę terminu

  • Największym zainteresowaniem cieszy się Zakopane

Wielkanoc w tym roku będzie różniła się od poprzednich. Po raz drugi święta te przypadają w okresie pandemii. Turyści przyzwyczaili się już jednak do ciągłych zmian planów, a właściciele obiektów noclegowych ułatwiają przesuwanie terminów i coraz rzadziej wymagają przedpłat.

Polacy coraz chętniej biorą urlop na Wielkanoc

- Chociaż turystyczny sezon w Polsce otwiera majówka, to od kilku lat wzrastała liczba rezerwacji na Wielkanoc. Sporo było ich również w tym roku, nawet jeśli trudno porównywać tę skalę do czasów sprzed pandemii - mówi Natalia Jaworska, ekspertka portalu rezerwacyjnego Noclegi.pl.

Ekspertka zwraca uwagę, że lockdown zmusił gości do odwołania wyjazdów, jednak aż 20 proc. z nich zdecydowało się na przesunięcie rezerwacji w tym samym obiekcie. Najczęściej w tym celu turyści wybierają majówkę.

Z danych portalu wynika, że Polacy planowali spędzić święta wielkanocne przede wszystkim w górach. Najwięcej rezerwacji odnotowano w Karpaczu, Zakopanem, Wiśle i Krakowie. Były to przede wszystkim wyjazdy rodzinne, średnio na 3 noce. Wypoczynek w takiej samej formie najczęściej przesuwano na majówkę.

- Liczymy się z tym, że przy obecnej skali zachorowań lockdown może się przedłużyć i majowe rezerwacje też trzeba będzie przełożyć, ale zarówno turyści, jak i właściciele obiektów przyzwyczaili się do elastycznej zmiany planów. Większość obiektów rezygnuje z przedpłat, ułatwia znalezienie nowych terminów czy korzystanie z bonu turystycznego... Wszystko, żeby zawalczyć o klienta - opowiada dalej Natalia Jaworska.

Zakopane ponownie triumfuje

Niezmiennie najwyższym zainteresowaniem ze strony turystów cieszy się stolica polskich Tatr. Zakopane to aż 40 proc. wszystkich rezerwacji. Tuż za nim znajdują się Kraków, Bukowina Tatrzańska, Kołobrzeg oraz Murzasichle.

Podróżni najczęściej podczas podróży zwracają uwagę na bezpieczeństwo i możliwość zachowania dystansu od innych gości, dlatego częściej decydują się na apartamenty, domy gościnne i małe pensjonaty niż na pokój w hotelu.

Do planowania podróży kuszą również ceny, które od 2019 utrzymują się na tym samym poziomie lub nawet spadają. W Zakopanem zaś utrzymują się na niezmienionym poziomie średnio 61 złotych za jedną osobę za noc, natomiast w Karpaczu cena za nocleg jest niższa o 30 proc. niż dwa lata temu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet, Gazeta.pl