Turysci.pl
podróże w pandemii

fot. unsplash/ Clovis Wood Photography

Sprawdzili, które kraje najmocniej odczuły brak turystów. Rok 2021 również da popalić turystyce

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Podróże w czasie pandemii są mocno ograniczone ze względu na liczne restrykcje wprowadzane przez poszczególne państwa. Również w tym roku prognozy są bardzo pesymistyczne i wszystko wskazuje na to, że nie uda się wrócić do poziomu turystyki sprzed koronawirusa.

W 2021 podróże nie wrócą jeszcze do normy. Według raportu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), obecna sytuacja w branży turystycznej jest trudna. Chociaż jeszcze niedawno wszyscy optymistycznie patrzyli na nowy rok, poziom ruchu turystycznego spadł na świecie o 87 proc.

Podróże w 2021 będą równie trudne

Według UNWTO nie ma miejsca na świecie, które nie odczułoby na własnej skórze skutków pandemii. Są oczywiście państwa, które radzą sobie lepiej niż inne, natomiast również one mierzą się z olbrzymim kryzysem.

Jak wynika z raportu, sytuacja w pierwszym kwartale ma poprawić się jedynie nieznacznie. Z 87 proc. spadku liczby turystów na całym świecie, wynik ma wzrosnąć o 2 punkty procentowe. Oznacza to, że organizacja spodziewa się 260 mln przyjazdów międzynarodowych mniej niż w 2019 roku.

W najgorszej sytuacji są Azja i regiony Pacyfiku, gdzie w styczniu 2021 roku odnotowano spadek aż o 96 proc. w porównaniu do 2019. Wiele państw w tych regionach (np. Australia, Japonia, Malezja czy Singapur) jest obecnie zupełnie zamknięta dla zagranicznych przyjezdnych lub zasady wjazdu tam są bardzo rygorystyczne.

grecja hotel

Wszystkie hotele w Grecji mają zostać otwarte, a sezon będzie wydłużony. Branża walczy o odrobienie strat

CZYTAJ DALEJ

Najlepszy wynik w raporcie uzyskały obie Ameryki, jednak również tam zanotowano spadek o 77 proc. względem czasów przedpandemicznych. Na wynik wpływ miały przede wszystkim Meksyk i Kostaryka, gdzie można jeździć na wakacje bez obowiązkowych testów. Z kolei Bliski Wschód odnotował spadek na poziomie 84 proc, a Europa i Afryka – po 85 proc.

Według prognoz UNTWO potencjalne ożywienie może nastąpić w lipcu lub wrześniu. Przewidywane są dwa scenariusze: według pierwszego liczba turystów będzie spadnie o 55 proc. względem 2019 roku, a w tym bardziej pesymistycznym – o 67 proc.

Ostateczny scenariusz jest jednak zależny od wielu czynników, przede wszystkim postępu planu szczepień, a także zniesienia ograniczeń przez władze państw. Ogromną rolę będzie miała również stabilizacja sytuacji pandemicznej oraz zmniejszenie chaotyczności decyzji, które utrudniają obecnie planowanie czegokolwiek.

Rok 2020 był najgorszym w historii turystyki. Społeczność międzynarodowa musi podjąć zdecydowane i pilne działania, aby zapewnić lepszy rok 2021. Zależy od niego wiele milionów źródeł utrzymania i przedsiębiorstw – mówi Zurab Pololikashvili, sekretarz generalny UNWTO.

Lepsza koordynacja między krajami oraz zharmonizowane protokoły podróży i zdrowia są niezbędne do przywrócenia zaufania do turystyki i umożliwienia bezpiecznego wznowienia podróży międzynarodowych przed szczytem sezonu letniego – dodał.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >