Turysci.pl
policja.pl

fot. pixabay.com/AndrzejRembowski

Policja i Straż Graniczna prowadzą kontrole podróżnych przy granicy z Niemcami

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Policja oraz Straż Graniczna prowadzą kontrole na drogach prowadzących z Niemiec do Polski. Ma to związek z nowymi obostrzeniami granicznymi, które pod koniec marca wprowadził polski rząd. Zgodnie z nimi, każda osoba wracająca do Polski z krajów Schengen, musi przedstawić negatywny test na COVID-19 lub odbyć obowiązkową kwarantannę, co sprawdzają służby.

  • Kontrole Straży Granicznej i Policji przy granicach z Niemcami

  • W Polsce obowiązują już nowe przepisy dotyczące wjazdu do kraju, które znać powinien każdy podróżny

  • Rzeczniczka prasowa SG oznajmiła, że na niektórych odcinkach granicy zauważalny jest wzmożony ruch samochodowy

Wyrywkowe kontrole samochodów wjeżdżających do Polski z Niemiec, prowadzone przez policję i Straż Graniczną, uwiecznił wczoraj na zdjęciu pan Mateusz Chłystun, dziennikarz RMF FM. Fotografia umieszczona została na profilu autora na Twitterze. Dzisiaj ruch transgraniczny skomentowali również przedstawiciele służb.

Policja i Straż Graniczna prowadzą kontrole przy granicach

Na przejściach granicznych w Świecku i Słubicach trwają wyrywkowe kontrole Straży Granicznej i Lubuskiej Policji osób wracających z Niemiec. Warunkiem uniknięcia kwarantanny jest od wczoraj negatywny test na COVID-19 – czytamy we wpisie.

W Tatrach obudziła się niedźwiedzica

W Tatrach obudziła się niedźwiedzica z dwoma młodymi. Może wystąpić zagrożenie

CZYTAJ DALEJ

Autor zdjęcia podkreśla, że mimo kontroli, ruch na drogach prowadzących na i z przejścia granicznego, przebiega płynnie i nie ma kolejek.

Sytuację na drogach wjazdowych do Polski zza zachodniej granicy skomentowali dzisiaj w rozmowie z PAP również rzecznicy prasowi służb. Zwykle w okresie wielkanocnym wielu ludzi przekracza granice w obie strony, zarówno odwiedzając bliskich, jak i w celach rekreacyjnych.

W tym roku zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów, wyjazdy turystyczne zostały praktycznie uniemożliwione. Przełożyło się to na gwałtowny spadek liczby podróżnych. Jak stwierdził kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, ruch jest umiarkowany i nie ma utrudnień. Swobodny przepływ samochodów odbywa się zarówno w okolicach Świnoujścia, jak i Szczecina.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja na drogach prowadzących do naszych sąsiadów, położonych w województwach dolnośląskim oraz lubuskim.

Obserwujemy, że ruch się zwiększył z uwagi na to, że osoby, które mieszkają lub pracują poza granicami Polski, jadą do domu lub w odwiedziny do swoich rodzin w Polsce – opisała sytuację dla PAP mjr Joanna Konieczniak, rzeczniczka prasowa Komendanta Nadodrzańskiego oddziału Straży Granicznej.

Potwierdziła również, że rzeczywiście na drogach trwają wyrywkowe kontrole podróżnych, co potwierdza relację dziennikarza.

Nowe przepisy graniczne w Polsce

Prowadzone kontrole związane są nie tylko z możliwością wzmożonego ruchu transgranicznego w okresie przedświątecznym, ale również zmianą przepisów, która dotknęła podróżnych. Zgodnie z nowymi zaleceniami, obowiązującymi od 30 marca, przyjezdni podzieleni zostali na dwie grupy: wracających z krajów Schengen i non-Schengen.

Pierwsza grupa (do której zaliczają się osoby przyjeżdżające z Niemiec) zobowiązana jest do posiadania negatywnego testu na COVID-19. Zrobić go trzeba nie później niż 48 godzin przed wjazdem do Polski.

Jeśli podróżny nie posiada tego dokumentu, zobligowany jest do poddania się kwarantannie. W czasie jej trwania, na terenie naszego kraju, poddać się można testowi na obecność koronawirusa. Jeśli wynik będzie negatywny, samoizolacja zostaje zdjęta.

Druga grupa, tzw. non-Schengen, musi poddać się kwarantannie, niezależnie od posiadania wyników testu zrobionego przed wyjazdem. Zwolnić z samoizolacji może jedynie badanie wykonane na terenie naszego kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, SG, Twitter

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >