Plaże w Międzyzdrojach przeszły refulację, czyli zostały poszerzone. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem - podczas prac zasypane zostały również wejścia nad brzeg. Międzyzdroje są jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w Polsce ze względu m.in. na atrakcyjną linię brzegową. Niestety, turyści mogą mieć aktualnie problem z wejściem, ponieważ podczas poszerzania plaży zasypano również wejścia na nią.
Sri Lanka od 1 czerwca otworzy swoje granice dla podróżnych z zagranicy. Kraj ten przez ostatnich 10 dni pozostawał niemal całkowicie odcięty od świata, bo uporać się musiał z narastającą, nową falą infekcji COVID-19. Sri Lanka 21 maja została objęta całkowitą blokadą graniczną. Zniesiono ją jedynie na 3 dni, by mieszkańcy mogli uzupełnić zapasyDepartament Lotnictwa Cywilnego tego kraju ogłosił we wtorek, że lotniska zostaną ponownie otwarte 1 czerwcaWstępnie planowano utrzymanie twardego lockdownu aż do 7 czerwca. Zakazem nadal pozostają objęci turyści z Indii21 maja Sri Lanka zamknęła swoje granice, zarówno dla gości zewnątrz, jak i mieszkańców. W tym czasie zezwolono na zniesienie obostrzeń zaledwie na 3 dni, w odstępie 19 godzin, by tamtejsi mieszkańcy mieli szansę na uzupełnienie podstawowych zapasów. Przyczyną takiego stanu rzeczy był gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Tamtejsze władze obawiały się rozwoju kolejnej fali pandemii, którą na szczęście udało się powstrzymać.
Norwegia łagodzi przepisy epidemiczne obowiązujące na granicach oraz obostrzenia wewnątrz kraju. Od 27 maja możliwy jest wjazd do tego kraju również osób, które podróżują w celach turystycznych. Mimo to trzeba się jednak liczyć z obostrzeniami - Polaków czeka obowiązkowa kwarantanna. Norwegia zamknęła swoje granice dla ruchu turystycznego pod koniec stycznia. 27 maja postanowili je otworzyć na nowoPodróżnych nadal obowiązują restrykcyjne przepisy. Państwa świata podzielono na trzy grupy o różnych stopniach intensywności obostrzeń Polacy wjeżdżający do Norwegii będą musieli poddać się kwarantannie. Nie trzeba będzie jednak przechodzić jej już w hoteluNorwegia wyjątkowo surowo podchodzi do kwestii obostrzeń pandemicznych od samego początku ogłoszenia pandemii. Kraj ten zamknął swoje granice już pod koniec stycznia dla turystów, zezwalając na wjazd do kraju jedynie w przypadku podróży koniecznych. Kilkukrotnie podejmowano decyzję dotyczącą możliwości złagodzenia obostrzeń, za każdym razem jednak dotyczyły one co najwyżej ograniczeń wewnątrz kraju, a nie samych granic. Do przedłużenia zakazów granicznych doszło m.in. 10 maja 2021, gdy Polska pozostała na czerwonej liście krajów o złej sytuacji epidemicznej.
Robert Makłowicz w czasie pandemii promuje najpiękniejsze, polskie zakątki. Odwiedził m.in. Słowiński Park Narodowy i pokazał przepiękne zdjęcie z plaży. Przy okazji zdradził również, że ma niespodziankę dla swoich fanów. Robert Makłowicz jest jednym z ulubionych polskich podróżników, którzy łączy zamiłowanie do zwiedzania świata z przekazywaniem ogromnej wiedzy kulinarnej swoim fanom. Podczas wyjazdów celebryta chętnie gotował w różnych, przepięknych zakątkach naszej planety, pandemia jednak mocno wpłynęła na taki format. Z powodu obostrzeń i ograniczeń w podróżowaniu, Robert Makłowicz musiał pogodzić się z mniejszą liczbą wyjazdów zagranicznych. Nie porzucił jednak ani podróżowania, ani gotowania dla swoich widzów. Zamiast tego zaczął promować krajową turystykę i polskie smaki.
Nie żyje 30-letni narciarz, którego upadek widziała inna osoba w czasie zjazdu w masywie Gerlacha. Na miejsce wezwane zostały służby, niestety na ratunek było już zbyt późno. O dramacie w słowackich tatrach poinformowała Horska Zachranna Sluzba. 32-latek, którego upadek zobaczył jego kolega w czasie zjazdu w masywie Gerlacha, nie żyje. Choć o źle wyglądającym zdarzeniu od razu poinformowani zostali ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby, po dotarciu na miejsce na ratunek było już za późno.
Tunezja zmienia zasady wjazdu dla zaszczepionych turystów. Podróżni, którzy przyjęli pełną dawkę preparatu, od 1 czerwca będą mogli przekroczyć granice bez obowiązku odbycia kwarantanny. Każdy podróżny, którzy przyjmie pełną dawkę preparatu przeciwko COVID-19, będzie mógł wjechać do Tunezji bez kwarantanny Izolacji nie zostaną poddane także te osoby, które przechorowały zakażenie koronawirusemZ kwarantanny zwolni również negatywny test na COVID-19Tunezja już od wielu miesięcy podkreśla, że w okresie wakacyjnym chce przyjmować zagranicznych turystów i zrobi wszystko, by zapewnić im bezpieczeństwo. Przez pewien czas kraj ten był jednym z najchętniej wybieranych na urlopy zagraniczne również przez Polaków. W wyniku wystąpienia tam trzeciej fali zachorowań na początku kwietnia władze musiały wstrzymać plany otwierania granic. Podróżni z zagranicy zobowiązani byli do odbycia kwarantanny po przylocie w specjalnie wyznaczonym do tego hotelu. W środę ogłoszono jednak ponowne otwarcie Tunezji dla ruchu turystycznego i złagodzenie obostrzeń.
FlixBus ogłosił przywracanie kolejnych połączeń oraz nowe trasy do turystycznych miejscowości w Polsce i za granicą. Zmiany wejdą w życie już 2 czerwca, a tzw. zielona oferta przewoźnika powiększy się o ponad 30 linii. Nie zabraknie autokarów do uwielbianych przez Polaków miejscowości, takich jak Gdańsk, Kołobrzeg czy Ustrzyki Dolne. FlixBus powoli podnosi się po kryzysie pandemicznym. Przewoźnik ogłosił przywracanie kolejnych połączeńPo 2 czerwca w tzw. zielonej ofercie przewoźnika łącznie będzie już ponad 70 linii, a ok. 30 z nich będzie nowychBilety na połączenia autokarami FlixBusa są już dostępne. Można dzięki nim dotrzeć do 104 miast w Polsce i ponad 100 w innych krajachFlixBus ogłosił wielkie przywracanie kolejnych połączeń ze swojej siatki oraz uruchomienie nowych tras. Zmiany wejdą w życie już 2 czerwca. Do tzw. zielonej oferty przewoźnika trafi ponad 30 nowych kursów, które mogą być atrakcyjne szczególnie w obliczu nadchodzących wakacji. Jak czytamy w komunikacie prasowym, na liście nowych tras znalazły się m.in. połączenia do Ustrzyk Dolnych, Kołobrzegu, Gdańska, Mrzeżyna, Ustronia Morskiego czy Wilna. FlixBus podkreśla, że w ofercie dostępne będą zarówno kursy krajowe, jak i międzynarodowe. Część rejsów zwiększy również swoją częstotliwość, np. Warszawa-Berlin.
Grecja będzie akceptowała certyfikaty szczepień, które Polacy mogą otrzymać z Centrum e-Zdrowie (CEZ). Wcześniej wokół tego tematu pojawiło się wiele niejasności, ponieważ na granicy domagano się dokumentu potwierdzającego typ przyjętego preparatu, a w rządowym dokumencie go nie było. W mediach pojawiło się wiele niejasności dotyczących przekraczania granicy Grecji z polskim certyfikatem szczepieniaStrona Grecka chciała, by turyści okazywali dokument, w którym zawarty by był typ przyjętego preparatu. Polskie zaświadczenie tej informacji nie posiadaJak informuje Ambasada Grecji w Polsce, certyfikaty wystawiane przez Centrum e-Zdrowie będą respektowane na granicach GrecjiAmbasada Grecji w Polsce przekazała oficjalną wiadomość, zgodnie z którą na greckich granicach respektowane będzie zaświadczenie o szczepieniu, wydawane przez Centrum e-Zdrowie (CEZ). Pierwsze doniesienia o możliwych problemach z przekroczeniem greckiej granicy przez Polaków pojawiły się w mediach już ponad tydzień temu. Chodziło o fakt, że wjazd do Grecji jest możliwy m.in. po przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19. Trzeba udowodnić to certyfikatem, na którym - według zarządzenia greckich władz - powinnna znajdować się nazwa preparatu. W wystawianych w Polsce dokumentach tego elementu jednak brakuje.
Madera wprowadza bezpłatne testy w stronę Covid-19 dla turystów odwiedzających wyspę. Skorzystają przede wszystkim osoby z krajów, które wymagają badania do wjazdu lub zwolnienia z kwarantanny. Jest jednak jeden warunek.Madera jest jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków wśród europejczyków. Teraz wybierając się na wyspę będzie można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
W Indie uderzy wkrótce cyklon Yaas. Już teraz na wschodnim wybrzeżu odnotowano silne wiatry i wysokie fale. Zamknięto lotnisko w Kalkucie, nie kursują również pociągi. W związku ze zbliżającym się żywiołem ewakuowano 1,1 mln osób.Gwałtowne ulewy dotarły już do stanów Orisa i Bengal ZachodniWiatry osiągają prędkość 130 do 140 km/h, w porywach nawet 155 km/hPonad milion osób zostało ewakuowanychIndie zmagają się z potężnym żywiołem, który ma wkrótce uderzyć we wschodnie wybrzeże. Jak podała AP, cyklon już zdążył spowodować zniszczenia. Gwałtowne ulewy dotarły już bowiem do stanów Orisa i Bengal Zachodni.
Pani Natalia 10 lat temu postanowiła wrzucić do morza list w butelce. Wraz z koleżanką wpadła na ten pomysł podczas opalania się na plaży w Sankt Petersburgu. Kilka dni temu, niespodziewanie, dostała wiadomość od osoby, która otrzymała jej przesyłkę. List w butelce jest jedną z najbardziej romantycznych form komunikacji, które kiedykolwiek opisywane były w podróżniczych opowieściach. Wizja wiadomości dryfującej w morzu, która latami szuka odbiorcy, bez wątpienia u wielu miłośników przygód wywołuje ciarki.
Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej, zorganizowanej po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Jak stwierdził, jednym z ważnych, poruszonych tematów, było wprowadzenie w UE tzw. paszportów szczepionkowych. Jak zaznaczył polityk - Polska jest gotowa na to, by „nasze dokumenty były honorowane w całej Europie". Premier Polski potwierdził, że polska od strony technicznej i informatycznej jest przygotowana na dołączenie do państw europejskich, posługujących się tzw. paszportami szczepionkowymiJak zaznaczył, wprowadzenie nowego dokumentu ma dać Polakom prawo do podróżowaniaKomisja Europejska zapowiada wprowadzenie paszportów szczepionkowych od 1 lipcaPremier Mateusz Morawiecki oficjalnie potwierdził podczas konferencji prasowej, że Polska jest gotowa na dołączenie do programu tzw. certyfikatów szczepionkowych. Dzięki nim Polacy będą mogli swobodnie przekraczać granice wspólnoty. Polityk podkreślił, że nasz kraj jest na to przygotowany zarówno pod względem technicznym, jak i informatycznym.
Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Ankarze rozmawiał z prezydentem Recepem Tayyıpem Erdoğanem m.in. o kwestiach turystyki między tymi dwoma krajami. Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, pojawiających się w mediach, Turcja rozważa zniesienie obowiązku okazywania negatywnych wyników testów PCR na granicy, który dotyczy obecnie Polaków. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się z Recepem Tayyıpem Erdoğanem. Jednym z tematów rozmów - zgodnie z doniesieniami mediów - miała być turystyka i podróże między Polską a Turcją. Portal Turystyka.rp.pl, powołując się na nieoficjalne informacje, przekazał, że rzekomo strona turecka rozważa zniesienie nakazu okazywania negatywnych wyników testów PCR dla obywateli Polski. Ma to korzystnie wpłynąć zarówno na turecki sektor turystyczny, jak i stanowić jedną z opcji wakacyjnych wyjazdów Polaków.
Gdyńskie kąpieliska zgodnie z planem mają zostać otwarte 25 czerwca. Obecnie plaże szykowane są na przyjazd turystów, a ratownicy zakończyli już przegląd dróg ewakuacyjnych. Działania te mają zapewnić bezpieczeństwo urlopowiczom. Ratownicy z Gdyni przygotowują się do sezonu letniego. Sprawdzono już wszystkie drogi ewakuacyjne Gdyńskie kąpieliska w sezonie letnim mają działać od godziny 9:30 do 17:30 - w tym czasie nad bezpieczeństwem wczasowiczów czuwać będą ratownicyOgłoszono, że otwarcie kąpielisk w Gdyni planowane jest na 25 czerwcaNadmorskie kąpieliska już niedługo oblegane będą przez tłumy urlopowiczów z całej Polski. Jak każdego lata, kurorty spodziewają się tysięcy ludzi wypoczywających na plażach, kąpiących się i beztrosko spacerujących wybrzeżem. To jednak czas podwyższonej gotowości ratowników. Przez całe lato będą oni patrolowali m.in. gdyńskie plaże, by nikomu nie stała się krzywda. Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Gdynia.pl, ustalono już datę otwarcia kąpielisk oraz godziny, w których będą one obserwowane przez profesjonalnych ratowników.
Pasażer podróżujący samolotem lecącym z Oslo do Warszawy zachowywał się nieodpowiednio na pokładzie. Nie wykonywał poleceń kapitana oraz załogi i się awanturował. Był pod wpływem alkoholu i nie chciał założyć maseczki. Na lotnisku czekały na niego służby. Mieszkaniec Lublina nie chciał założyć maseczki w samolocie. Był pod wpływem alkoholu Pasażer nie słuchał poleceń załogi. Kapitan zadecydował o powiadomieniu o sytuacji funkcjonariuszy z Grupy Interwencji Specjalnych na lotnisku ChopinaZa nieodpowiednie zachowanie mężczyzna został ukarany dwoma mandatami o łącznej wysokości 600 złStraż Graniczna na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat dotyczący nieodpowiednio zachowującego się pasażera. 38-latek z Lublina leciał samolotem z Oslo do Warszawy. W czasie lotu nie chciał założyć maseczki. Awanturował się oraz nie słuchał poleceń załogi, a nawet kapitana statku.
Pan Paweł wybrał się na wycieczkę na Gubałówkę, a swoje wrażenia z tej wycieczki opisał w opinii w Mapach Google. Sam szczyt wspomina bardzo przyjemnie, problemem jednak okazał się szlak, który na niego prowadzi. Turyście nie przeszkadzał obowiązek opłaty, a wszechobecne śmieci.Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych miejsc, które odwiedzają turyści przyjeżdżający w Tatry. Wejście na ten szczyt jest stosunkowo łatwe, dostępne również dla dzieci, a dotrzeć tam można zarówno kolejką, jak i szlakiem. Popularna trasa na Gubałówkę obecnie nie funkcjonuje jako oficjalny szlak górski, a zarządcy terenu pobierają opłaty od wędrujących turystów. Wydawać by się mogło, że skoro trasa nie jest darmowa, to na pewno jest zadbana. Zdaniem pana Pawła jednak wygląda to niestety inaczej. Jeden z użytkowników zwraca uwagę na jeszcze jedną wadę - zapachy. W opinii sprzed 2 tygodni przeczytać możemy o „smrodzie przypalonych oscypków i innych potraw" oraz wszechobecny dym.
Szlak na odcinku Polana Kalatówki - schronisko na Hali Kondratowej zamknięty do odwołania. Taką wiadomość opublikował dzisiaj Tatrzański Park Narodowy. Ma to związek z pracami na terenie schroniska.Turyści wybierający się na tatrzańskie szlaki muszą dzisiaj szczególnie uważać. Do odwołania
Media społecznościowe obiegły zdjęcia paragonów z restauracji w nadmorskich kurortach. Jak się okazuje, w Ustce ceny mogą być bardzo zróżnicowane, chociaż wzrost jest dostrzegalny. Na łamach Głosu Pomorza ukazały się zdjęcia cen.W mediach pojawiają się zdjęcia paragonów z nadmorskich miejscowościCeny poszły w górę również w UstceRestauratorzy tłumaczą, że podwyżki dotyczą również ichUstka jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. Od 15 maja turyści mogą korzystać również z ogródków restauracyjnych. Niestety, wielu z nich czuje się zawiedzionych cenami, a zdjęcia paragonów publikuje w mediach społecznościowych.
14 osób zginęło w katastrofie kolejki górskiej we włoskich Alpach. Wśród ofiar jest 5-osobowa rodzina z Izraela. Do wypadku doszło w wyniku zerwania liny. Wagonik runął z dużej wysokości o ziemię.Do katastrofy doszło w niedzielę przed południem u szczytu MottaroneZginęło 14 osób, wśród nich 5-osobowa rodzinaWagonik w wyniku zarwania liny runął z wysokości na trudnodostępny terenDo zdarzenia we włoskich Alpach doszło w niedzielę przed południem. Runęła kolejka łącząca turystyczną miejscowość Stresa ze szczytem Mottarone. Stało się to w wyniku zarwania liny na wysokości 1500 mn.p.
Jedna osoba nie żyje, a pięć zostało rannych w wyniku wypadku, do którego doszło podczas festiwalu balonowego na Ukrainie. Balon z pasażerami runął na ziemię w sobotę wieczorem, do zdarzenia doszło niedaleko miasta Chmielnicki. Balon z pasażerami spadł na ziemię w czasie festiwalu balonowego na Ukrainie1 osoba nie żyje, pięciu pasażerów zostało rannych. Pojawiły się informacje, że kosz mógł zahaczyć o linię wysokiego napięciaFestiwale balonowe cieszą się popularnością w różnych rejonach świata. Rzadko jednak dochodzi na nich do tak tragicznych zdarzeńNie żyje jeden z pasażerów, którzy lecieli w koszu balonu napędzanego gorącym powietrzem. Jak przekazała lokalna policja, była to maszyna biorąca udział w festiwalu balonowym niedaleko miasta Chmielnicki.
W Chinach doszło do tragedii w czasie górskiego maratonu w rezerwacie przyrody niedaleko miasta Baiyin w prowincji Gansu. Jak przekazuje TVP, nie żyje co najmniej 21 osób, których na wysokich szlakach zaskoczyło gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych. Wciąż trwa akcja ratunkowa. W górskim rezerwacie przyrody, niedaleko miasta Baiyin, zorganizowano maratonGdy 172 uczestników było na szlakach, pogoda uległa gwałtownemu pogorszeniu. Spadł grad, deszcz, pojawił się też silny wiatr, a temperatura się obniżyłaRatownicy przeszukujący rezerwat odnaleźli do tej pory 21 ciał, a 8 osób przewieziono do szpitalaW północno-zachodnich Chinach, na terenie rezerwatu Yellow River Hoodoo National Geopark, doszło do tragedii. Biegła tamtędy trasa górskiego maratonu, niedaleko miasta Baiyin w prowincji Gansu. Nagle pogoda uległa załamaniu, a uczestnicy, ubrani w cienkie stroje, nie byli na to gotowi. Rząd Chin potwierdził śmierć 21 osób. Nadal trwa akcja ratunkowa.
W ostatnich dniach internet zalewają paragony z nadmorskich i górskich kurortów turystycznych. Większość osób skarży się na tamtejsze ceny, ale okazuje się, że problem ten wystąpić może w każdym regionie Polski. Pan Piotr zapłacił za obiad dla dwóch osób 173 zł nawet nad podwarszawskim Jeziorem Zegrzyńskim. „Paragony grozy" są w ostatnich dniach hitem internetu. Turyści z całej Polski pokazują ceny, które przyszło im zapłacić za atrakcje oraz obiady w turystycznych kurortach. Część osób narzeka na drożyznę, inni z dumą pokazują, że udało im się znaleźć pyszny obiad w okazyjnej cenie. Dominują tu paragony z nadmorskich kurortów oraz górskich miejscowości, jednak zaskakujący rachunek dostać można wszędzie. Przekonał się o tym czytelnik Onetu, pan Piotr.
Koleje Mazowieckie w oficjalnym komunikacie poinformowały, że w tym roku znów nie zostanie uruchomiony kultowy pociąg „Słoneczny". To już drugie wakacje bez cieszącego się wielką popularnością połączenia, dzięki któremu Polacy mogli szybko i wygodnie dostać się nad Bałtyk.Koleje Mazowieckie podczas wakacji 2021 nie uruchomią pociągu „Słoneczny" Połączenie łączyło Warszawę w Trójmiastem oraz Ustką. Przed pandemią cieszyło się ogromną popularnością wśród turystówDecyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa, związanymi z trwającą pandemią koronawirusaKoleje Mazowieckie w ubiegłym tygodniu poinformowały, że pociąg „Słoneczny" nie będzie kursował nad morze w czasie letnich wakacji 2021. Oficjalny komunikat pojawił się na stronie internetowej przewoźnika. Jak wynika z zamieszczonych informacji, decyzja ta podjęta została ze względu na sytuację epidemiczną oraz względy bezpieczeństwa. Podkreślono, że podróże „Słonecznym" odbywały się bez wcześniejszej rezerwacji miejsc, co w dobie obostrzeń pandemicznych jest niemożliwe do zrealizowania.
Jak podaje agencja Ansa, w Alpach Piemonckich doszło do katastrofy kolejki górskiej. Media donoszą o co najmniej 4 ofiarach śmiertelnych. Trwa akcja ratunkowa. Agencja Ansa, na którą powołują się polskie media, poinformowała o katastrofie kolejki górskiej. Doszło do niej w niedzielę około 12:30. Chodzi o połączenie turystycznej miejscowości Stresa ze szczytem Mottarone.
Do mediów trafił kolejny rachunek, który podróżny otrzymał za obiad zjedzony w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Tym razem jednak cena jest zaskakująco niska i pokazuje, że nie zawsze podczas wyjazdów trzeba za wszystko słono zapłacić. Internauta za dwie porcje placka z gulaszem, kupione w Beskidach, zapłacił zaledwie 52 zł. W ostatnim czasie do sieci trafiło wiele rachunków z restauracji znajdujących się w popularnych, turystycznych kurortach. W większości przypadków wczasowicze marudzą na zbyt wysokie ceny, które muszą płacić za ryby kupowane nad morzem. Swój rachunek udostępnił również czytelnik Wirtualnej Polski, który dla odmiany obiad zjadł na południu kraju - w Beskidach. Nie znamy dokładnej lokalizacji restauracji, sam region jednak jest wyjątkowo popularny wśród turystów. Tam trafić można na prawdziwe cenowe perełki, a obiad dla dwóch osób zjeść można bardzo tanio.
W ostatnich dniach w internecie pojawiło się wiele wiadomości o wysokich cenach dań w restauracjach w nadmorskich kurortach. Właścicielka jednego z lokali skomentowała tę sprawę w rozmowie z WP wiadomości. Wyjaśniła, z czego wynikają podwyżki i podkreśliła, że to nie jest wina restauratorów. Ceny w popularnych, turystycznych miejscowościach, zawsze były dość wysokie. Co roku wywołuje to oburzenie u części turystów, których zdaniem stawki są przesadzone. W tym roku narzekanie na nie zaczęło się jeszcze wcześniej. Pojawiają się głosy, że branża turystyczna i pokrewne windują ceny, by nadrobić straty wywołane lockdownem. Pani Beata, właścicielka restauracji „Homar" w Jastarni tłumaczy jednak w rozmowie z WP Wiadomości, że podwyżki nie są wina wyłącznie przedsiębiorców.
Adam Niedzielski zabrał w sobotę głos na temat paszportów szczepionkowych, które mają pozwolić m.in. Polakom na swobodne wyjazdy wakacyjne. Zdecydowanie przyznał, że nasz kraj jest technicznie gotowy na wprowadzenie nowych dokumentów. Tzw. paszporty szczepionkowe mają zostać wprowadzone w Europie 1 lipcaMają umożliwić turystom swobodne podróżowanie między krajami wspólnoty, bez konieczności przechodzenia kwarantannyAdam Niedzielski twierdzi, że Polska jest technicznie gotowa na wprowadzenie nowych dokumentówAdam Niedzielski był w sobotę gościem na antenie RMF FM. został tam zapytany o kwestię paszportów szczepionkowych i przygotowania Polski do wprowadzenia nowego dokumentu. Polityk z przekonaniem stwierdził, że nasz kraj pod względem technicznym jest już gotowy na zmiany. Przypomnijmy, że tzw. paszporty szczepionkowe, zgodnie z projektem Komisji Europejskiej, mają ułatwić mieszkańcom UE podróże międzynarodowe w granicach Wspólnoty. Ma znaleźć się w nich informacja o przyjęciu szczepionki, teście na COVID-19 lub przejściu choroby przez podróżnego.
Sejm uchwalił w piątek przedłużenie terminu realizacji voucherów turystycznych. Do tej pory podróżni, których wczasy zostały odwołane, mieli rok na wykorzystanie bonu. Teraz czas ten wynosił będzie 2 lata, a potem pieniądze przepadną. O 8 miesięcy przesunięto również termin spłaty pożyczki zaciągniętej w Turystycznym Funduszu Zwrotów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało ustawę przedłużającą ważność voucherów turystycznych i odradzającą termin zwrotu pożyczki dla przedsiębiorcówW piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy covidowejTuryści mają 2 lata na realizację bonu. Przedsiębiorcy mogą rozpocząć spłatę pożyczek 8 miesięcy późniejDzięki zgodzie Sejmu turyści oraz organizatorzy imprez turystycznych zyskają czas, którego tak bardzo potrzebują. Podróżni mają 2 lata (zamiast roku) na realizację vouchera turystycznego, który otrzymali za niezrealizowaną wycieczkę. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pożyczek oferowanych przez Turystyczny Fundusz Zwrotów, mają dodatkowe 8 miesięcy więcej na zwrot pieniędzy.