WHO wystosowało dziś ważne oświadczenie skierowane do mieszkańców Europy. Eksperci podkreślili w nim, że pandemia nadal trwa, jest groźna, a podróży międzynarodowych na razie wszyscy powinni unikać. To kontrowersyjna opinia, zwłaszcza w zestawieniu z przygotowaniami UE do wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych. WHO odradza Europejczykom podróże międzynarodoweOstrzegają przed COVID-19 i podkreślają, że pandemia nadal trwaŚwiatowa Organizacja Zdrowia już wcześniej sprzeciwiała się wprowadzaniu tzw. paszportów szczepionkowych. KE jednak chce, by działały od 1 lipcaWHO w piątek opublikowało specjalny komunikat skierowany do mieszkańców Europy. Eksperci postanowili przypomnieć w nim, że pandemia nadal trwa, COVID-19 wciąż zagraża życiu ludzi mimo akcji szczepień i wskazane jest zaniechanie wszelkich podróży zagranicznych.
Tatrzański Park Narodowy poinformował w piątek o zamknięciu szlaku od Polacy Kalatówki do kultowego schroniska na Polanie Kondratowej. Ta wyjątkowo popularna trasa w polskich Tatrach pozostanie zamknięta do odwołania. Zakaz ruchu obowiązuje w obu kierunkach.Szlak od Polany Kalatówki do schroniska na Polanie Kondratowej zostanie zamknięty od poniedziałkuZakaz ruchu w obu kierunkachTPN zamyka trasę z powodu prac związanych z doprowadzaniem sieci kanalizacyjnej do schroniska Tatrzański Park Narodowy w ostatnim czasie podejmuje wyjątkowo wiele decyzji dotyczących otwierania oraz zamykania różnych szlaków w polskich górach. Turyści wybierający się na wycieczki muszą być czujni, żeby nie wpaść w kłopoty i nie złamać obowiązujących przepisów.
Hiszpania od 7 czerwca zezwoli na wjazd zagranicznych turystów posługujących się certyfikatem szczepień bez konieczności przechodzenia innych procedur sanitarnych - ogłosił w piątek premier Pedro Sanchez.Od 7 czerwca osoby zaszczepione będą mogły swobodnie wjechać do HiszpaniiAkceptowane będą preparaty dopuszczone do użycia zarówno przez EMA, jak i WHOObecnie osoby podróżujące do Hiszpanii zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu w stronę koronawirusa. Wszystko ma się jednak zmienić 7 czerwca, gdy osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice kraju.
W Portugalii w dalszym ciągu obowiązuje nakaz noszenia maseczek na plażach. Turyści, którzy nie dostosują się do nakazu, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 100 euro, czyli nieco ponad 400 złotych - przypomina portal „The Independent".W Portugalii nakaz noszenia maseczek obowiązuje również na plażachMaseczkę można zdjąć po położeniu ręcznika na piaskuObowiązuje również dystans społeczny i zakaz gier zespołowychPortugalia w zeszłym tygodniu zatwierdziła nowe zasady korzystania z lokalnych plaż. Turyści, którzy złamią przepisy mogą zostać ukarani grzywną od 50 do 100 euro - przypomniał portugalski dziennik „Jornal de Notícias".
Turyści, którzy w tym roku wybierają się na wakacje, muszą przygotować się na wzrost cen. Jak wskazują restauratorzy, jest on nieunikniony i na pewno odczują to nasze kieszenie. Eksperci podkreślają jednak, że przy wprowadzaniu podwyżek trzeba uważać, by nie zniechęcić wczasowiczów, którzy są spragnieni urlopów. Ceny w nadmorskich miejscowościach idą w górę. Eksperci radzą się śpieszyć, bo im bliżej sezonu, tym wyższe stawkiRestauratorzy z Gdańska twierdzą, że lepsze ryby mogą kosztować nawet 80 zł. Turyści jednak mogą zaoszczędzić - kupując dania porcjowane Ekspert ostrzega restauratorów przed windowaniem cen. Wskazuje, że zbyt wysokie stawki odstraszą gościPo wielu miesiącach lockdownu turyści nie mogą się doczekać wyjazdów nad morze i w góry. Jak widzimy na kanale Niezwykły Świat na YouTube, Gdańsk kusi wczasowiczów licznymi atrakcjami i pięknymi miejscami, w których chciałoby się spędzić wakacje. Nie wszystko jednak jest takie kolorowe - problemem są ceny. W sieci niedawno pojawił się paragon turystki, która odwiedziła ten nadmorski kurort. Gdy dostała paragon, nie mogła uwierzyć w cenę obiadu dla 3-osobowej rodziny. Niestety restauratorzy i eksperci wskazują, że ceny nie tylko będą coraz wyższe, ale im bliżej sezonu, tym szybciej będą rosły.
Na plaży w Międzyzdrojach już wkrótce pojawią się tłumy turystów. Trwają przygotowania do sezonu letniego, a jak zdradza burmistrz nadmorskiego kurortu, na plażach można spodziewać się zmian. Włodarz mówi o monitoringu, radiowęźle oraz dronie. TVP Szczecin w swoim materiale pokazało, jak wyglądają Międzyzdroje zaraz przed rozpoczęciem sezonu letniego. Jak można się domyślić, nadmorski kurort przygotowuje się do przyjęcia gości. Turystów nie mogą doczekać się zarówno przedsiębiorcy, którzy chcą już zacząć nadrabiać straty po lockdownie, jak i włodarze miasta. Burmistrz zapowiedział również istotne zmiany na plaży.
Paszporty szczepionkowe wejdą w życie jednak dopiero 1 lipca, a nie w drugiej połowie czerwca, tak jak zapowiadano wcześniej. Tak wynika ze wpisu portugalskiej prezydencji w Radzie UE w mediach społecznościowych. Ana Ascencao e Silva poinformowała na Twitterze o dojściu do porozumienia w sprawie tzw. paszportów szczepionkowychDogadać się w tej sprawie miały państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Certyfikaty mają rzekomo wejść w życie 1 lipcaMają umożliwiać swobodne podróże między krajami wspólnoty i zawierać najważniejsze informacje dotyczące zachorowań turystówDyskusja wokół paszportów szczepionkowych była w ostatnich tygodniach wyjątkowo burzliwa. W połowie maja pojawiła się wiadomość o braku porozumienia między Parlamentem Europejskim, Radą UE oraz Komisją Europejską w tej sprawie. Jednocześnie jednak pojawiały się komunikaty i zapewnienia sugerujące, że w drugiej połowie czerwca certyfikaty będą już w użyciu. Teraz okazuje się, że jednak ich wprowadzenie może zająć nieco dłużej i turyści będą musieli na nie poczekać do 1 lipca.
Grecja zmieniła przepisy dotyczące wjazdu do kraju na korzyść ozdrowieńców. Jak czytamy na stronie MSZ, od teraz nie będą potrzebować na granicy negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Grecja otworzyła się na zagranicznych turystów od 14 maja. Aby się tam dostać, należało przedstawić certyfikat przyjęcia pełnego szczepienia lub negatywny wynik testu PCR w stronę koronawirusa. Władze państwa zdecydowały się jednak na aktualizację tych zasad.
Turyści chętnie dzielą się zdjęciami paragonów z nadmorskich restauracji, aby wyrazić swoje oburzenie panującą w kurortach drożyzną. Z drugiej strony komentujący często stwierdzają, że ceny nie są aż tak wysokie. Okazuje się jednak, że kwoty w menu zależą od wielu czynników.Restauracje w końcu mogły zostać ponownie otwarte po miesiącach lockdownu. Do ogródków chętnie ruszyli również turyści. Wielu z nich jednak entuzjazm opadł, gdy zobaczyli kwoty na paragonie.
Austria od 19 maja luzuje obostrzenia i otwiera granice dla turystów z zagranicy. Większość podróżnych z krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, wpisanych zostało na tzw. zieloną listę. Oznacza to, że będą oni mogli wjechać do tego państwa bez kwarantanny. Austria zapowiadała otwarcie swoich granic dla podróżnych z zagranicy już kilka tygodni temu. Miało się to odbywać według przemyślanego planu luzowania obostrzeń w całym kraju. Dzisiaj pojawiło się potwierdzenie, że zapowiedzi wchodzą w życie. Od dzisiaj, czyli 19 maja, podróżni z większości państw Unii Europejskiej wjechać mogą bez konieczności odbywania kwarantanny. Polska wraz z 33 innymi krajami została wpisana na tzw. zieloną listę, czyli tą, na której obowiązują łagodniejsze przepisy. A co to oznacza w praktyce dla turystów?
Na szlaku po polskiej stronie Tatr pojawiła się niedźwiedzica. Trafił na nią pan Mariusz Brzukała, którego film opublikowany został na koncie Tatromaniak na YouTube. Jak informuje autor nagrania, w pobliżu były również młode. Na szczęście nie doszło do sytuacji zagrażającej turystom. Tatrzański Park Narodowy na początku kwietnia poinformował o wybudzeniu ze snu zimowego niedźwiedzicy oraz dwóch młodych. Zadecydowano wtedy o zamknięciu części szlaków. Od tamtej pory potężne zwierzęta były widziane już kilkukrotnie. Niedawno niedźwiedzicę na swojej drodze spotkał Mariusz Brzukała. Nagranie tej niezwykłej chwili opublikowane zostało na profilu Tatromaniak na YouTube.
Nie żyje Pemba Tashi Sherpa, który wspinał się na Mount Everest. Nepalski rząd potwierdził tragiczną wiadomość we wtorek. Mężczyzna jest trzecią ofiarą śmiertelną, która chciała zdobyć szczyt w tym sezonie. Dwóch wspinaczy zginęło zaledwie kilka dni temu. Nepalski rząd potwierdził śmierć Pemba Tashi Sherpa na górze Mount EverestMężczyzna wpadł do szczeliny podczas zejścia, między 2. a 1. obozemTo trzecia ofiara śmiertelna na Mount Everest w tym sezonie18 maja na profilu sherpaclimber1 pojawiła się wiadomość, że Pemba Tashi Sherpa zginął we wtorek rano. Zgodnie z relacją, miał wpaść do szczeliny podczas pokonywania drogi z obozu drugiego do obozu pierwszego. Wkrótce informacja ta została potwierdzona przez rząd w Nepalu. Oficjalnie ogłoszono mężczyzną trzecią ofiarą sezonu wspinaczkowego na Mount Everest.
Popularny szlak w Tatrach wkrótce zostanie otwarty ponownie. Chodzi o trasę z Zawratu na Świnicę, która od 1 czerwca będzie ponownie dostępna dla turystów. Jak poinformował w środę Tatrzański Park Narodowy (TPN), od teraz będzie on jednokierunkowy.Jeden z najsłynniejszych szlaków w Tatrach po trzech latach zamknięcia ponownie będzie dostępny dla turystów. Trasa została zamknięta z powodu powstania skalnego obrywu w tym miejscu.
Ambasada Polski w Szwajcarii poinformowała, że od 20 maja zniesiona zostanie kwarantanna dla podróżnych z Polski. Wciąż należy jednak wypełnić specjalny formularz i wykonać test PCR.Szwajcaria dołącza do państw, gdzie Polacy mogą podróżować bez konieczności odbycia kwarantanny.
Jednym z symboli Pienin jest sosna rosnąca na Sokolicy. Przyrodnicy obawiają się jednak, że drzewo może zostać wkrótce zniszczone przez turystów. Jak tłumaczą, przyjezdni mogą uszkodzić ją robiąc sobie przy niej zdjęcia latem.Skarłowaciała sosna reliktowa, uznawana za jeden z symboli Pienin liczy sobie ponad 500 lat i została dwukrotnie uszkodzona. Z tego powodu na czas zimy zabezpieczono ją deskami. Niestety, eksperci twierdzą, że drzewo może nie przetrwać kolejnych sezonów turystycznych.
Turyści z państw spoza Unii Europejskiej będą mogli przekroczyć granicę w celach turystycznych, o ile wcześniej zaszczepią się przeciw Covid-19 preparatem zatwierdzonym przez EMA - przekazała francuska agencja prasowa AFP.Unia Europejska podjęła decyzję o wpuszczeniu turystów z państw trzecich, jeśli otrzymali oni niezbędne dawki szczepionek przeciwko COVID-19. Muszą być to jednak preparaty dopuszczone przez EMA.
Podczas lotu z Kijowa samolotu linii LOT jeden z pasażerów urządził sobie w toalecie palarnię. Nie reagował przy tym na prośby załogi i kapitana statku pasażerskiego. Mężczyzna za swoje zachowanie został ukarany mandatem.O zdarzeniu na pokładzie samolotu został poinformowany dyżurny operacyjny Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.
Popularna atrakcja Galapagos runęła o ziemię. Słynny Łuk Darwina zawalił się z powodu „naturalnej erozji” - poinformowało ministerstwo środowiska Ekwadoru.Atrakcja zwana Łukiem Darwina znajdowała się na niewielkiej wysepce na południowy wschód od brzegów wyspy Darwin w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Ministerstwo środowiska potwierdziło informację o zawaleniu skały.
Polacy mogą mieć problem z wjazdem do Grecji, jeżeli posługują się certyfikatem pobranym z pacjent.gov.pl - taką informację przekazał Wojciech Tochman, polski reportażysta na co dzień mieszkający w Grecji. Ambasada Polski w Atenach tłumaczy sytuację.Aby dostać się do Grecji, należy przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonany najpóźniej 72 h przed lotem lub okazać certyfikat przyjęcia pełnej dawki szczepienia przeciw Covid-19.
Używanie nieodpowiednich kremów do opalania w niektórych krajach jest zabronione. Chodzi o kosmetyki, w których stosowane są filtry chemiczne. Ich składniki doprowadzają do obumierania raf koralowych, dlatego ich używania zabraniają już m.in. Hawaje, Palau, Aruba czy Wyspy Dziewicze. Nie wszystkie kremy do opalania są przyjazne dla środowiska. Choć coraz więcej producentów kosmetyków zwraca uwagę na skład nieszkodliwy dla natury, nie ze wszystkimi preparatami tak to wygląda. Niektóre nadal zawierają filtry chemiczne, które powodują obumieranie raf koralowych.
Karkonoski Park Narodowy w poniedziałek przekazał wiadomość o zamknięciu dla ruchu turystycznego okolic „Wąwozu Kamieńczyka". Zakaz wstępu obowiązywał będzie cały wtorek 18 maja. Utrudnienia spowodowane są pracami konserwacyjnymi. Karkonoski Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku opublikował wiadomość o zamknięciu dla ruchu turystycznego „Wąwozu Kamieńczyka". Chodzi o popularny Wodospad Kamieńczyka oraz jego okolice, szczególnie popularne wśród polskich turystów.
Francja zaoferuje turystom bezpłatne testy PCR w stronę koronawirusa. Taką decyzję ogłosił w niedzielę sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Jest to jeden z nielicznych krajów na świecie, które nie pobierają opłat za badanie.Francja jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Europejczyków, jednak ze względu na pandemię koronawirusa wyjazdy są znacznie utrudnione. Paryż wychodzi jednak naprzeciw zagranicznej turystyce, oferując przyjezdnym darmowe testy.
Gra w „trzy kubki" trafiła do Kołobrzegu. Policja apeluje, żeby nie dać się oszukać i nie dawać organizatorom żadnych pieniędzy. Zamiast tego można zgłosić oszustów na numer alarmowy.Kołobrzeg jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Polsce. Niestety, fakt ten wykorzystują również oszuści. Policja przestrzega przed grą w „trzy kubki"
Restauracje w nadmorskich kurortach zawsze miały nieco wyższe ceny niż te w innych miejscach. Czasem jednak patrząc na paragon wciąż można być zaskoczonym. Turysta zjadł obiad w Kołobrzegu, a jego ceną podzielił się z redakcją portalu Money.pl.Restauracje od soboty ponownie mogły otworzyć swoje ogródki. Gastronomia bez wątpienia jest jednym z największych poszkodowanych w wyniku pandemii, więc 15 maja był wyczekiwaną datą zarówno przez turystów, jak i restauratorów.
Łódź, którą płynęli turyści, przewróciła się, gdy 20 osób stanęło po jej jednej stronie, aby zrobić sobie zdjęcie. Do tragedii doszło w środkowej części indonezyjskiej wyspy Jawa. Ratownicy odnaleźli 7 ciał. Wiadomość o przewróceniu się łodzi na indonezyjskiej wyspie Jawa pojawiła się w mediach w niedzielę 16 maja. Jak informuje The Jakarta Post, wiadomość o wypadku została potwierdzona przez lokalną policję.
Rozgorzał spór wokół Siwej Polacy, znajdującej się przy wejściu do Doliny Chochołowskiej. Jak można zobaczyć na nagraniu użytkownika A Chodźże na pole! na YouTube, już rok temu było tam wiele straganów, a obecnie jest ich jeszcze więcej. Nie podoba się to zarówno części piechurów, jak i przedstawicielowi Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi. Na początku szlaku prowadzącym do Doliny Chochołowskiej, przy Siwej Polanie, przedsiębiorcy ustawiają coraz więcej kramów i straganów Przedstawiciel Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi, zarządzającej Doliną Chochołowską, twierdzi, że miejsce to staje się kopią GubałówkiNa stoiskach kupić można zarówno drobiazgi, jak i upominki, pamiątki oraz jedzenie. Nie wszystkim turystom się to podoba. Na nagraniu, które obejrzeć możemy na profilu A chodźże na pole! na YuTube, widać, jak wyglądał szlak i okolice Siwej Polany jeszcze rok temu. Nagranie stworzono we wrześniu 2020 roku, a okazuje się, że sytuacja od tamtej pory się niestety się nie poprawiła - kramów i straganów jeszcze przybywa. Jak pisze Gazeta Krakowska, obecnie na Siwej Polanie stoisk jest coraz więcej. Przedsiębiorcy otwierają kolejne punkty, a turyści idący szlakiem prowadzącym do Doliny Chochołowskiej muszą minąć sklepiki z pamiątkami, chińskimi zabawkami, oscypkami, piwem i wieloma innymi „atrakcjami". Jak twierdzi Jan Piczura ze Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi, która zarządza Doliną, wszystko to tworzy chaos, rozgardiasz, „wszystko jest z innej bajki", a w połączeniu „robi Bangladesz".
Bieszczady po ostatnich opadach deszczu mogą być niebezpieczne dla turystów. Według prognoz opady deszczu i burze mogą wystąpić również dzisiaj. Ratownicy ostrzegają przed złymi warunkami pogodowymi.W Bieszczadach i Beskidzie Niskim doszło niedawno do ulewnych deszczy i burz, przez które niektóre trasy górskie są błotniste i śliskie.
Hiszpania zdecydowała się na zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Tysiące młodych osób wyszło na ulice, aby wspólnie celebrować pierwszy weekend bez obostrzeń. Hiszpanie po raz pierwszy od dawna mogli opuścić swoje regiony.Nie tylko Polacy cieszą się ze zniesienia restrykcji pandemicznych. W Hiszpanii przez pierwszą dobę w weekend po zniesieniu stanu zagrożenia doszło do tysięcy interwencji policji wobec organizatorów nielegalnych imprez w plenerze.