Każdy turysta przed podróżą do niemal każdego kraju jest zobowiązany do wykonania testu na koronawirusa. Od poniedziałku, każdy, kto planuje wyjazd do Wielkiej Brytanii, będzie musiał wykonać dodatkowe dwa badania. Taką decyzję podjął brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.
Niemal w całej Europie hotele wciąż są zamknięte lub działają w reżimie sanitarnym, przyjmując ograniczoną liczbę gości. Podobna sytuacja dotyczy lokali gastronomicznych, które są w bardzo trudnej sytuacji. W Polsce mimo otwarcia ośrodków noclegowych to restauracje w hotelach cały czas będą nieczynne. Nie tylko w naszym kraju chodzi do buntów i sprzeciwiania się restrykcjom. W Hiszpanii doszło do fali protestów, które zakończyły się nakazem otwarcia placówek turystyczno-gastronomicznych.
Pogoda w Europie jest bardzo zmienna. Po fali mrozów, które napłynęły do wschodniej i środkowej części Starego Kontynentu, przyszedł czas na rekordy ciepła. Zimowa aura wciąż będzie widoczna, jednak na południu Europy mieszkańcy oraz turyści mogą cieszyć się z prawdziwie letnich temperatur. Termometry w Grecji pokazały w ostatni weekend aż 24 stopnie. Fakt ten sprawił, że mieszkańcy tłumnie wyszli na plażę.
Włoska Apulia kusi domami za jedyne 1 euro. Dzięki tanim liniom lotniczym Polacy już jakiś czas temu pokochali ten kierunek. Dziś mogą spełnić marzenie i zamieszkać w egzotycznym kurorcie. Włoskie miasteczko Biccari oferują domki, za które zapłacimy równowartość około 4 zł.
Nad Alpami w jednym momencie całe niebo zmieniło kolor. Turyści przebywający w górach oraz mieszkańcy nie mogli wyjść spod wrażenia. Oprócz pomarańczowego nieba spadł również żółty śnieg, o którym pisaliśmy wczoraj. Niecodzienne zjawiska były efektem pyłu znad Sahary, który dotarł do Europy.
Martyna Wojciechowska bez wątpienia jest najpopularniejszą polską podróżniczką. Poczynania gwiazdy śledzą tysiące w mediach społecznościowych. Dziennikarka dba o swoich fanów i każdego dnia publikuje niebywałe zdjęcia z całego świata. Podróżniczka na swoim profilu na Instagramie pokazuje Polakom niewiarygodne skarby, o których nie zawsze przeczytamy w przewodnikach. Tym razem Wojciechowska pokazała jeden z siedmiu cudów Portugalii. Coś niebywałego.
Podróże po Europie już niemal wszędzie wymagają przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub przebycia kwarantanny. Niektóre z nich zamykają się jednak w pełni przed zagranicznymi turystami.
Słowenia podobnie jak większość państw w Europie zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa. Rząd zdecydował się jednak nieco złagodzić obowiązujące restrykcje, co odczują również podróżni. Od soboty część przyjezdnych nie będzie musiała już okazywać na granicy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
W czerwcu ubiegłego roku Austria zaskoczyła całą Europę informacją o wprowadzeniu ceny minimalnej za bilety lotnicze. Fakt ten zaniepokoił Komisję Europejską, która przygląda się sprawie i oczekuje od austriackiego rządu szczegółów dotyczących projektu. Jak zaznaczają przedstawiciele UE, pomysł Wiednia uderza w wolność ustalenia cen.
W Polsce stoki narciarskie wciąż zostają zamknięte. Polscy miłośnicy sportów zimowych znaleźli jednak sposób, aby wykorzystać sezon narciarski. Z informacji, jakie podała Gazeta Wyborcza, wynika, że rodacy chętnie podróżują do Szwajcarii i stanowią najliczniejszą grupę w górskim regionie Europy.
Szwecja od samego początku trwania epidemii koronawirusa szła własną drogą. Początkowo przedstawiciele innych państw krytykowali rządzących w skandynawskim kraju za zbyt łagodne restrykcje. Z czasem podejście Szwedów się zmieniało. Od jutra, aby wjechać do Szwecji, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający negatywny wynik badania na koronawirusa. Rządzący obawiają się nowych mutacji wirusa.Szwecja, fot. pixabay/Giraffew, pixabay license
Koloseum, Pałac Buckingham, norweskie fiordy czy Wieża Eiffla, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na całym świecie, które od lat dumnie reprezentują Europę. Większość z nich od lat pozostaje niezmienna, dzięki czemu ich wygląd już na dobre utrwalił się w wyobraźni zagranicznych turystów. Czasem jednak przychodzi czas na zmiany i tak dzieje się właśnie teraz z ikoną Francji.
Włochy są bez wątpienia jednym z najpopularniejszych krajów w Europie, które turyści chętnie odwiedzają. Magiczne uliczki, niebanalna architektura, pozostałości po kulturze starożytnej, wyśmienite jedzenie i trunki. Wszystkie te czynniki składają się na atrakcyjność tego państwa i jego popularność wśród podróżnych. Jednym z chętniej odwiedzanych zakątków Italii jest wybrzeże Amalfi, w południowo-zachodniej części kraju. Niestety w magicznym kurorcie doszło do osunięcia się ziemi. Niezbędna była ewakuacja.
Wciąż obowiązuje zakaz wjazdów rekreacyjnych do Czech. Od piątku, tj. 5 lutego 2021 roku, rząd naszych sąsiadów zmienia również rodzaje testów oraz listę państw, które trafiły do kategorii „bardzo ryzykownych”. Polski wśród nich nie ma, lecz dla turystów z naszego kraju nadal obowiązuje zakaz podróżny turystycznych.
Nawet w czasie pandemii koronawirusa turyści mają niezastąpione pomysły, jak umilić sobie czas. Zimą podróżni chętnie wyjeżdżają w góry, co obecnie nie zawsze jest zgodne z prawem. Taka sytuacja miała miejsce w Austrii, która jest zamknięta dla turystów. Wczasowiczom jednak nic nie przeszkadzało, aby szturmować jedną z alpejskich miejscowości. Wśród nich znaleźli się nawet Polacy.Turyści szturmują austriackie góry, fot. pixabay/ suju, pixabay license
Decyzję o zaostrzeniu restrykcji przekazał na konferencji minister zdrowia Bułgarii, Kostadin Angełow. Do tej pory kraj ten był atrakcyjnym kierunkiem dla narciarzy ze względu na otwarte ośrodki narciarskie, jednak już od dzisiaj ulegnie to zmianie.
Kolejny kraj zdecydował się zamknąć granice. Wszystko przez nieustającą pandemię koronawirusa i duży wzrost zgonów. Od piątku tj. 29 stycznia, Portugalia zamyka się na przyjezdnych z innych krajów. Jak wyjaśnił Minister Spraw Zagranicznych, decyzja została podjęta, aby chronić życie i zdrowie obywateli.
Test na koronawirusa stał się pewną normalnością dla wszystkich podróżnych. Mimo że osoby, które wyjeżdżają z kraju, bardzo często narzekają na dodatkowe koszty związane z badaniem, to społeczeństwo na całym świecie zaczęło się przyzwyczajać do tego, że negatywny wynik jest niezbędny do odbycia podróży.Obowiązek wykonania testu w międzynarodowych wycieczkach to nie wszystko. Jak się okazje, Słowacja zaostrzyła restrykcję i bez negatywnego wyniku mieszkańcy naszych południowych sąsiadów nie mogą wychodzić z domu. Nowe obostrzenia utrudnią również zwiedzającym pobyt w kraju. Stan wyjątkowy na Słowacji, fot. pixabay/Walkerssk, pixabay license
Indie znalazły się na liście państw, do których obowiązuje zakaz podróży z Czech. Petr Arenberger, czeski minister zdrowia, po posiedzeniu rządu w poniedziałek zapowiedział, że od północy wjazd do kraju będą mieli wyłącznie Czesi i mieszkający w Czechach rezydenci.Indie zmagają się z ekstremalnie wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. W poniedziałek znów przekroczone zostało tam 300 tys. nowych przypadków. Z tego powodu kolejne kraje decydują się na wprowadzenie zakazu podróży do tego kraju. Od dzisiaj takie ograniczenie obowiązuje również w Czechach.
Kolejny kraj, po Izraelu, chce wprowadzić zakaz lotów. Jak podają niemieckie media, sąsiad Polski zastanawia się nad wprowadzeniem wstrzymania lotów do kraju. Nie jest to dobra wiadomość dla turystów, którzy mieli w planach odwiedzić Niemcy. Decyzja niemieckich władz będzie zależała od prędkości rozprzestrzeniania się nowego wariantów koronawirusa. Niemcy, fot. pixabay/PeterDargatz, pixabay license
Polak zdecydował się na podróż śladami ukraińskich emigrantów. Pan Grzegorz chciał doświadczyć warunków, w jakich podróżują mieszkańcy Ukrainy, którzy pracują w Polsce. Myślał, że nic go nie zaskoczy. A jednak. To, co zobaczył na granicy przeszło jego wszelkie wyobrażenia. Specjalnie dla redakcji turyści.pl opowiedział całą historię.Kijów, fot. pixabay/ LNLNLN, pixabay license
Zdjęcie, które trafiło do sieci, wywołało fale spekulacji i negatywnych komentarzy. Magiczny akwen wody w Serbii zamienił się w wysypisko śmieci. Jeszcze jakiś czas temu jezioro Potpecko było ulubionym miejscem na wypoczynek dla Serbów, jak i turystów z zagranicy.Dziś już wiadomo, że w obecnym stanie nie nadaje się do kąpieli. Bez wątpienia fotografia pokazuje to, co może się stać z innymi zbiornikami na świecie, jeśli nie zredukujemy ilości wytwarzanych odpadów.
Zakaz podróżowania po Europie znany jest dobrze wszystkim z wiosny 2020 roku, gdy świat mierzył się z pierwszą falą koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy dało się wyczuć coraz większą swobodę w podróżowaniu. Jak się jednak okazuje, coraz głośniej mówi się o przywróceniu zakazu podróżowania w Unii Europejskiej. Niektóre państwa mają zdecydowane zdanie w temacie zamknięcia granic.
Jezioro, kiedyś było ostoją dla mieszkańców regionu i przyjeżdżających tam turystów. Obecnie jednak jego wody pokrywa 8 tys. metrów sześciennych plastikowych butelek, styropianu i innych odpadów zamarzniętych razem z gałęziami i błotem.
Jeszcze zanim szczepionka została oddana do użytku, niektóre linie lotnicze i państwa zaczęły planować utworzenie paszportów koronawirusowych. Dziś wiemy już, że Izrael realizuje ten pomysł, wydając zaszczepionym zielone dokumenty ważne przez pół roku po przyjęciu drugiej dawki.
Skandynawia od pokoleń kojarzona jest głównie z historią o Wikingach. Dawni mieszkańcy północnej Europy wciąż pojawiają się w legendach, jako bezwzględni, dzicy i skorzy do podbojów ludzie. Czasy panowania Wikingów sięgają średniowiecza, do czasów dzisiejszych kultura i tradycja krajów skandynawskich bardzo się zmieniła. Każdy, kto odwiedził Skandynawie chociaż raz mógł przekonać się o tym na własnej skórze. Kultura i tradycja Skandynawii, fot. pixabay/ 2751030, pixabay license
Granice wielu państw są dokładnie kontrolowane w celu uniknięcia dodatkowego zagrożenia epidemiologicznego. Wewnętrzne granice UE były jednak otwarte od kilku miesięcy. Teraz Niemcy planują to zmienić.
Szczepienie przeciwko COVID-19 będzie ogromnym ułatwieniem dla turystów, którzy wybierają się do Rumunii. Zaszczepieni dołączyli do grona osób, których nie obowiązuje kwarantanna narodowa. Władze kraju podały szczegóły w sprawie.