Turysci.pl
Test na koronawirusa

fot. pixabay/Candid_Shots

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Aby przekroczyć granicę wszyscy podróżni zobowiązani są do posiadania negatywnego testu na koronawirusa. Rząd Słowacji zdecydował się na przedłużenie stanu wyjątkowego w kraju. Bez negatywnego badania mieszkańcy Słowacji nie mogą wychodzić z dom&oa

Test na koronawirusa stał się pewną normalnością dla wszystkich podróżnych. Mimo że osoby, które wyjeżdżają z kraju, bardzo często narzekają na dodatkowe koszty związane z badaniem, to społeczeństwo na całym świecie zaczęło się przyzwyczajać do tego, że negatywny wynik jest niezbędny do odbycia podróży.

Obowiązek wykonania testu w międzynarodowych wycieczkach to nie wszystko. Jak się okazje, Słowacja zaostrzyła restrykcję i bez negatywnego wyniku mieszkańcy naszych południowych sąsiadów nie mogą wychodzić z domu. Nowe obostrzenia utrudnią również zwiedzającym pobyt w kraju. 

Stan wyjątkowy na Słowacji, fot. pixabay/Walkerssk, pixabay license 

Zakaz przemieszczania się bez testu na koronawirusa

Epidemia koronawirusa sprawiła, że podróżowanie stało się rarytasem i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo sytuacja na świecie wciąż jest bardzo zmienna i każdego dnia na całym globie podejmowane są kolejne decyzje, które izolują jedne kraje od drugich. Niedawno informowaliśmy o Norwegii, która postanowiła zamknąć granice. Bez wątpienia była to smutna wiadomość, dla wszystkich osób, które chciały w najbliższym czasie odwiedzić ten skandynawski kraj.

Rząd Słowacji podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji w kraju. Nasi południowi sąsiedzi cały czas notują bardzo wysoki współczynnik zakażeń, co wymusiło na rządzących użycia radykalnych środków. Obywatele Słowacji nie mogą opuszczać domów bez negatywnego testu na koronawirusa.

Restrykcje, które będą obowiązywały do 3 lub 7 lutego, wpłyną również na podróżnych, którzy obecnie znajdują się na Słowacji lub chcą ją odwiedzić. Teraz wyjście na spacer, do biblioteki, banku czy na stację paliw będzie wiązało się z posiadaniem przy sobie wyniku badań, który udokumentuje stan zdrowia osoby zatrzymanej. Od stycznia dodatkowo obowiązuje zakaz przyjmowania nowych gości do hoteli. Do tego czasu hotelarze mogli przyjmować podróżnych pod warunkiem posiada negatywnego wyniku badania na koronawirusa. Wciąż zamknięte są stoki narciarskie. 

Stan wyjątkowy na Słowacji, fot. pixabay/pasja1000, pixabay license 

Restrykcje dla podróżnych na Słowacji

1 października 2020 roku Słowacja wprowadziła stan nadzwyczajny na okres 90 dni. Z tego względu w kraju obowiązuje pełna dyscyplina obywatelska i czujność epidemiologiczna. Z tego względu obostrzenia nie omijają również przyjezdnych.

— Od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, kierowcy autobusów, piloci i załogi statków powietrznych oraz maszyniści i obsługa transportu kolejowego — czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zarówno Polacy, jak i obywatele Unii Europejskiej, mają możliwość przejazdu tranzytowego przez teren Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się.

Obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, z wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych. W przypadku tranzytu nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19 — czytamy na stronie gov.pl

Warto pamietać, że aby przekroczyć granicę polsko-słowacką wymagany jest test na koronawirusa, który zostanie wykonany nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem.

Stan wyjątkowy na Słowacji, fot. pixabay/kisistvanpeter, pixabay license 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet/ gov.pl

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >