Wybuchł wulkan Etna na Sycylii. Na nagraniach widać lawę i kłęby dymu, zamknięto lotnisko
Etna jest jednym z niewielu czynnych wulkanów, które znajdują się na terenie Europy. Co jakiś czas dochodzi do jej erupcji, jednak rzadko zdarzają się tak widowiskowe i jednocześnie przerażające, jak ta dzisiejsza.
Etna wybuchła. Kłęby dymu i lawa
W internecie i w mediach pojawiły się dziesiątki filmów i nagrań prezentujących sytuację na Sycylii. Jak widać, z wulkanu wydobywały się ogromne kłęby dymu, a z krateru wypływały potężne ilości lawy.
NEW - Massive eruption of Mount Etna: Large streams of red hot lava shoot into the night sky. pic.twitter.com/z9fytnJ4Ve
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) February 16, 2021
Na szczęście na tę chwilę nie pojawiły się żadne informacje o osobach poszkodowanych lub ofiarach. Mimo to w Katanii zwołano zebranie specjalnego sztabu kryzysowego. Jego zdaniem jest ocenienie sytuacji, potencjalnego zagrożenia oraz dalszych konsekwencji tego zjawiska naturalnego.
Podjęto również błyskawiczną decyzję o zamknięciu pobliskiego lotniska. Jest to dość częste działanie podejmowane w chwili erupcji wulkanu. Ma to związek z tumanami dymu, wylatującymi w powietrze, które mogłyby doprowadzić do katastrofy samolotów przelatujących w jego okolicy.
Włoski instytut Geofizyki i Wulkanologii podkreśla, że aktywność Etny stale wzrasta. Dzisiejsza erupcja została określona mianem jednej z najbardziej spektakularnych w ostatnim czasie, co zresztą potwierdzają nagrania. Jedno z nich obejrzeć można np. na kanale chave weather - daily videos na YouTube.
Europejski wulkan sieje postrach na Sycylii
Amatorskie nagrania stworzone przez świadków zdarzenia opublikowane zostały na kontach Insider Paper oraz Tanredi Palmeri na Twitterze, które prezentujemy w artykule. Doskonale oddają ode potęgę natury oraz skalę zjawiska.
Current state of #Etna volcano eruption in Sicily, Catania pic.twitter.com/IpQQXRD5UY
— Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) February 16, 2021
Etna odgrywa ważną rolę w turystyce całego regionu. Tysiące podróżnych z całego świata odwiedza Sycylię każdego roku właśnie po to, by zobaczyć czynny wulkan. Choć w ostatnim roku z powodu koronawirusa liczba przyjezdnych znacząco zmalała, to w poprzednich latach wielokrotnie przekraczała nawet 100 tysięcy.
Poprzednie przebudzenie Etny miało miejsce w nocy z 3 na 4 lutego. Naukowcy wskazali wtedy, że już od grudnia odnotowywana jest szczególna aktywność mikrosejsmiczna tego wulkanu. Wcześniej w styczniu również do sieci trafiło nagranie, na którym wyraźnie było widać, jak z krateru wydobywała się lawa, płynąca w kierunku depresji Valle del Bove. Na szczęście teren ten jest niezamieszkały.
Niepokojąca aktywność Etny odnotowana została również 14 grudnia 2020 roku. Wtedy wulkan wystrzelił 100-metrową fontanną lawy oraz 5-kilometrowym pióropuszem popiołu, co w porównaniu z dzisiejszą erupcją, okazało się dopiero przedsmakiem pokazu potęgi natury.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Polsat News