Turysci.pl

fot.pixabay/jarekgrafik

TOPR znów ostrzega przed zagrożeniem lawinowym

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

17 lutego 2021 roku TOPR wydał komunikat o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. Okazuje się, że po dwóch dniach sytuacja jest jeszcze gorsza. Wszystko za sprawą dużej pokrywy śniegu w wyższych partiach gór i nadchodzącej odwilży. Istnieje duże zagrożenie w Tatrach, a turyści powinni unikać szlaków o dużym nachyleniu. Podróżni, którzy zdecydują się na wprawę w weekend, powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt. TOPR określił zagrożenie jako znaczne.

TOPR ostrzega turystów przed wyprawą w góry

Od dwóch dni w Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. Całe Podhale spodziewa się w weekend kolejnego oblężenia przez turystów. Dlatego TOPR znów apeluje o przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas wyprawy w góry. 

Tysiące podróżnych pod wpływem radości spowodowanej możliwością wyjazdu w ogóle nie zwraca uwagi na ryzyko, jakie niosą ze sobą góry. Niemal każdego dnia ratownicy TOPR mają ręce pełne roboty i ratują z opresji przyjezdnych. Cały czas proszę i informują turystów o zachowanie bezpieczeństwa.

W najnowszym komunikacie TOPR-u służby ostrzegają przed możliwością zejścia lawiny. Poziom zagrożenia jest znaczący.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie możemy przeczytać w informacji na stronie TOPR-u.

Niebezpieczeństwo jest spowodowane głównie warunkami atmosferycznymi. Duża pokrywa śniegu, ostatnio pojawiający się silny wiatr oraz nadchodząca odwilż może skutkować zsunięciem się lawiny. Dodatkowo ratownicy zwracają uwagę na zlodowaciałą warstwę z tzw. szronem wgłębnym, który sprzyja osuwaniu się mas śniegu.

Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości ostrzegają ratownicy.

Jak czytamy na stronie tatromaniak.pl, turyści zdecydowanie powinni unikać regionów, gdzie występuje największe zagrożenie lawinowe. Mowa tutaj o szlaku na Rysy, Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, Szpiglasowym Wierchem, Zawracie, Krzyżne z Pięciu Stawów.

Komunikat o zagrożeniu lawinowym powinien dotrzeć do jak największej liczby osób. Zbliżający się weekend może przynieść rekord pod względem frekwencji wśród przyjezdnych. Świadczą o tym m.in. rezerwacje noclegowe, które zostały zapełnione w 100%.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TOPR/Tatromaniak

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Magda Antoł

Wieża Eiffla w Polsce? W tym mieście takie budowle to norma
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >