Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > TOPR znów ostrzega przed zagrożeniem lawinowym
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 19.02.2021 09:45

TOPR znów ostrzega przed zagrożeniem lawinowym

Ostrzeżenie lawinowe
fot.pixabay/jarekgrafik

17 lutego 2021 roku TOPR wydał komunikat o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. Okazuje się, że po dwóch dniach sytuacja jest jeszcze gorsza. Wszystko za sprawą dużej pokrywy śniegu w wyższych partiach gór i nadchodzącej odwilży. Istnieje duże zagrożenie w Tatrach, a turyści powinni unikać szlaków o dużym nachyleniu. Podróżni, którzy zdecydują się na wprawę w weekend, powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt. TOPR określił zagrożenie jako znaczne.

TOPR ostrzega turystów przed wyprawą w góry

Od dwóch dni w Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. Całe Podhale spodziewa się w weekend kolejnego oblężenia przez turystów. Dlatego TOPR znów apeluje o przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas wyprawy w góry. 

Tysiące podróżnych pod wpływem radości spowodowanej możliwością wyjazdu w ogóle nie zwraca uwagi na ryzyko, jakie niosą ze sobą góry. Niemal każdego dnia ratownicy TOPR mają ręce pełne roboty i ratują z opresji przyjezdnych. Cały czas proszę i informują turystów o zachowanie bezpieczeństwa.

W najnowszym komunikacie TOPR-u służby ostrzegają przed możliwością zejścia lawiny. Poziom zagrożenia jest znaczący.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie możemy przeczytać w informacji na stronie TOPR-u.

Niebezpieczeństwo jest spowodowane głównie warunkami atmosferycznymi. Duża pokrywa śniegu, ostatnio pojawiający się silny wiatr oraz nadchodząca odwilż może skutkować zsunięciem się lawiny. Dodatkowo ratownicy zwracają uwagę na zlodowaciałą warstwę z tzw. szronem wgłębnym, który sprzyja osuwaniu się mas śniegu.

Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości ostrzegają ratownicy.

Jak czytamy na stronie tatromaniak.pl, turyści zdecydowanie powinni unikać regionów, gdzie występuje największe zagrożenie lawinowe. Mowa tutaj o szlaku na Rysy, Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, Szpiglasowym Wierchem, Zawracie, Krzyżne z Pięciu Stawów.

Komunikat o zagrożeniu lawinowym powinien dotrzeć do jak największej liczby osób. Zbliżający się weekend może przynieść rekord pod względem frekwencji wśród przyjezdnych. Świadczą o tym m.in. rezerwacje noclegowe, które zostały zapełnione w 100%.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TOPR/Tatromaniak