Turysci.pl

fot. pixabay/davidlee770924

W Portugalii sprzedają dziesiątki hoteli

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Kwarantanna narodowa w Portugalii sprawiła, że do kraju nie wjeżdżają żadni turyści. To znów przekłada się na wielkie straty w branży turystycznej. Hotelarzom zaczyna brakować tchu i sił do walki. Są tacy, którzy poszli o krok dalej i postanowili w dobie pandemii sprzedać swój obiekt noclegowy. Ofert jest coraz więcej, a hotele zdobywają nowych właścicieli.

W Portugalii sprzedają hotele

Rekordowe spadki w branży turystycznej w Portugalii przekładają się na niewydolność hoteli. Pokłosiem problemów finansowych jest sprzedaż obiektów. W kraju na Półwyspie Iberyjskim szacuje się, że obecnie ponad 160 hoteli czeka na nowego właściciela.

Zagraniczny portal NIT informuje, że najdroższym obiektem, który można teraz znaleźć wśród ogłoszeń sprzedażowych, jest hotel o wartości 36 mln euro. Budynek znajduje się w bardzo turystycznym regionie Algarve, a dokładnie w kurorcie Albufeira.

O wiele tańsze hotele można kupić w samej stolicy kraju, czyli Lizbonie. Obiekty położone przy Praca de Espanha można nabyć za ok. 12,5-14 mln euro. Podobne ceny znajdziemy w miejscowościach Lamego i w Vila Nova de Gaia.

Jedną z firm, która wystawia hotele na sprzedaż, jest ECS Capital. Już na początku lutego firma ta zapowiedziała, że udostępni oferty 20 obiektów noclegowych, których całościowa wartość będzie wynosiła ok. 1 mld euro.

Epidemia koronawirusa uderzyła w branżę turystyczną, jak grom. Jeszcze rok temu ulice portugalskich miast były wypełnione turystami po brzegi, a hotelarze o każdej porze roku mogli liczyć na zyski i przyjmowanie gości. Wszystko się zmieniło, a olbrzymie straty finansowe odczuwają małe, jak i duże przedsiębiorstwa.

Dla zagranicznego portalu NIT wypowiedzi udzielił portugalski właściciel nieruchomości, Antonio Fonseca, który wynajmuje noclegi turystom w kilku regionach kraju.

Zamknięcie granic, a także surowe restrykcje sanitarne, które przez wiele tygodni ograniczyły funkcjonowanie placówek hotelarskich widoczne były też w zmianie tendencji wśród mikroprzedsiębiorców. Wielu z nich zaprzestało wynajmu turystom, oferując swoje nieruchomości na długoterminowy wynajem rodzinom i osobom indywidualnym powiedział portalowi NIT.

Krajowy Urząd Statystyczny w Portugalii podaje, że w wyniku pandemii koronawirusa branża turystyczna straciła aż 66% wpływów. W 2020 roku kraj ze stolicą w Lizbonie odwiedziło ponad 10 mln podróżnych, co było wynikiem o 60% mniejszym od poprzednich lat.

Jakiś czas temu informowaliśmy o ofertach kupna obiektów noclegowych w polskich górach . W wyniku kryzysu ceny są znacznie niższe, a chętnych przybywa. Wielu ekspertów sugeruje, że sprzedaż obiektów hotelowych będzie pierwszym efektem po zakończonej pandemii.

Bardzo często za 30-40 proc. ich wartości przed okresem pandemicznym. Wydaje się, że to będzie pierwszym elementem kryzysu pocovidowego, i może on mieć większą skalę niż same bankructwa powiedział na łamach TOK FM Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: NIT/PAP/Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >

Europa

Szokujące odkrycie na plaży. Woda wyrzuciła na brzeg biały pojemnik z nietypową zawartością
Czytaj więcej >
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >