słowenia znosi restrykcje

Fot. pixabay.com/ jeanineM

Słowenia znosi część restrykcji. Część podróżnych wjedzie bez testów

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Słowenia podobnie jak większość państw w Europie zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa. Rząd zdecydował się jednak nieco złagodzić obowiązujące restrykcje, co odczują również podróżni. Od soboty część przyjezdnych nie będzie musiała już okazywać na granicy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Słowenia znosi część restrykcji

Zgodnie z decyzją słoweńskiego rządu, obowiązkowi posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie będą podlegać już zagraniczni pracownicy i studenci z wszystkich państw UE. Wyjątek stanowią tu jedynie Czechy, Hiszpania i Portugalia, gdzie sytuacja epidemiczna jest gorsza. Wynika z tego, że turyści na swoją kolej będą musieli jeszcze poczekać.

Rząd Słowenii zapowiedział również uruchomienie wyciągów narciarskich w przyszłym tygodniu oraz otwarcie sklepów. Wkrótce ruszy również kampania cotygodniowych badań z użyciem szybkich testów antygenowych wśród pracowników zakładów usługowych, a w niektórych przypadkach też ich klientów. Dotyczy to m.in. fryzjerów i kosmetyczek.

Restrykcje przeciwepidemiczne w Słowenii obowiązują od października. Liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem od tego czasu stale utrzymywała się na poziomie ok. 1,5 tys. dziennie. Dopiero w ostatnich dniach zaczęła spadać poniżej tysiąca. W całym kraju wykryto łącznie 173 201 przypadków zainfekowania koronawirusem, a śmierć poniosły 3612 osoby. Jak dotąd w 2-milionowym państwie podano 96 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Słowenia - miejsce warte odwiedzenia po pandemii

Gdy sytuacja się względnie unormuje, warto rozważyć Słowenię jako cel swojej następnej podróży. Malutkie państwo oferuje turystom malownicze alpejskie krajobrazy, jaskinie i jeziora, a także nieprawdopodobne zabytki. Rzeźba terenu jest tak różnorodna, że każdy znajdzie atrakcje dla siebie.

Aktywni turyści chętnie wybierają się w tamtejsze góry, które zajmują ponad 2/3 powierzchni całego państwa. Można odwiedzać je niezależnie od pory roku, ponieważ w każdych warunkach pogodowych słoweńskie góry oferują cudowne i niepowtarzalne widoki.

Słowenia, fot. Pixabay/GreenvalleyPictures

Słowenia posiada również dostęp do Morza Adriatyckiego. Wybrzeże jest dość krótkie (ma około 50 kilometrów), jednak niezwykle urokliwe. Można podzielić je na trzy główne kurorty - Koper, Izolę i Portoroz oraz architektoniczną perełkę - Piran.

Nie można pominąć również stolicy tego niezwykle malowniczego kraju. Lublana to miasto otoczone górami, z nowoczesną infrastrukturą oraz wąskimi uliczkami i zabytkowymi kamienicami. Innymi największymi miastami są Maribor i Celje, które również przyciągają ciekawskich turystów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet, visitslovenia.pl